Tour de Romandie 2015: etap 2

Michael Albasini (Orica-GreenEdge) wygrał drugi odcinek Tour de Romandie i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Drugie miejsce wywalczył Jarlinson Pantano (IAM Cycling), a trzecie Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step).

Po 14. miejsce zafiniszował Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

Mocno górzysty etap, na którego starcie zabrakło Michała Gołasia (Etixx-Quick Step), przebiegał pod dyktando dwójki Jonathana Fumeaux'a (IAM) i Maxima Belkova (Katusha). Przewaga harcowników przed pierwszą przełęczą, Etroits (kat. 2; 56,9 km; 11,5 km; 4,8%), zbliżyła się do 5 minut, a po trzeciej, Pontins (kat. 2; 122,9 km; 4 km; 8,6%, maks. 11%), pozostało półtorej minuty.

Blisko ostatniego podjazdu, Col La Vue des Alpes (kat. 2; 150,9 km; 8 km; 6,7%, maks. 9%), z którego do mety pozostawało 17 kilometrów, w kraksie zaplątał się Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i już nie powrócił do peletonu. Czoła zasadniczej grupy pilnował natomiast Rafał Majka.

Na przełęczy ucieczka została zlikwidowana. Po defekcie stracony dystans musiał nadrabiać tam lider Geraint Thomas (Sky). Szło mu to bardzo opornie, gdyż na premii Walijczyk zameldował się ze stratą półtorej minuty do niespełna 60-osobowej grupy przyprowadzonej przez Majkę.

Drogę prowadzącą w dół wykorzystał do ataku Rein Taaramae (Astana). Estończyk zyskał kilkanaście sekund, jednak pościg nie zamierzał mu odpuścić. Gonili kolarze Etixx-Quick Step, z Tony Martinem na czele.

Akcja Taaramae zakończyła się 2,5 kilometra przed kreską. Trudny finisz świetnie rozegrał Albasini, wyraźnie wyprzedzając Pantano.

Wyniki 2. etapu Tour de Romandie 2015 (WT), Apples – Saint-Imier (168,1 km):
  1 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                     4:21:43
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
  4 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin
  5 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
  6 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
  8 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
  9 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 10 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
 11 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 12 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 13 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 14 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 15 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 16 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 17 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 18 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 19 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 20 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 21 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 22 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 23 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 24 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 25 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 27 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 28 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step
 29 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 30 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 31 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 32 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
 33 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 34 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 35 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 36 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 37 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 38 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 39 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
 40 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 41 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 42 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 43 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 44 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 45 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 46 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 47 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 48 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 49 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 50 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                01:41
 51 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 52 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 53 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 54 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 55 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 56 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            02:06
 57 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 58 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar
 59 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida
 60 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        02:49
 61 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 62 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   03:13
 63 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale
 64 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 65 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 66 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        04:12
 67 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 68 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
 69 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 70 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team
 71 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida
 72 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 73 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 74 Bryan Naulleau
 75 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 76 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
 77 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 78 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 79 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin
 80 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 81 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 05:49
 82 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 83 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team
 84 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         06:31
 85 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          06:58
 86 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 87 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 88 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 89 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 90 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 91 Brian Bulgac (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 92 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
 93 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar
 94 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 95 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 96 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
 97 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 98 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 99 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
100 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
101 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           09:04
102 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
103 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
104 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
105 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
106 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling
107 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
108 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin
109 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
110 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
111 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
112 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
113 John Gadret (Fra) Movistar Team
114 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
115 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
116 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
117 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
118 Luke Rowe (GBr) Team Sky
119 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin
120 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
121 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
122 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
123 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
124 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
125 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   14:17
126 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    15:13
127 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin
128 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Soudal
129 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
130 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing
131 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida
132 Elia Viviani (Ita) Team Sky
133 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo
134 Ian Stannard (GBr) Team Sky
135 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
136 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
137 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
138 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal
139 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
140 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
141 Danny Pate (USA) Team Sky
142 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
Klasyfikacja po 2. etapie
  1 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                     4:42:52
  2 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge                       00:10
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  4 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:15
  6 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
  7 Egor Silin (Rus) Team Katusha
  8 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
  9 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 10 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  00:20
 11 Rigoberto Uran (Col) Etixx - Quick-Step                      00:24
 12 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 13 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:27
 14 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 15 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 16 Rein Taaramae (Est) Astana Pro Team
 17 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:28
 18 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         00:29
 19 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 20 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 21 Steve Morabito (Swi) FDJ.fr                                  00:32
 22 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 23 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              00:34
 24 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 25 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin                 00:50
 26 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 27 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 28 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 29 Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin
 30 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 31 Thomas Danielson (USA) Cannondale-Garmin
 32 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                00:51
 33 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 34 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                     00:52
 35 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               01:05
 36 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff-Saxo
 37 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 38 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
 39 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                           01:17
 40 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 41 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 42 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            01:22
 43 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Soudal
 44 Nathan Haas (Aus) Cannondale-Garmin                          01:28
 45 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         01:32
 46 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 47 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           02:10
 49 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    02:12
 50 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                02:15
 51 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 02:23
 52 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       02:32
 53 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                02:52
 54 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            02:56
 55 Jose Rodolfo Serpa (Col) Lampre-Merida                       02:57
 56 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        03:13
 57 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            03:28
 58 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         03:34
 59 Andre Cardoso (Por) Cannondale-Garmin                        03:39
 60 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            03:42
 61 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   04:13
 62 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       04:14
 63 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           04:20
 64 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                04:22
 65 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        04:36
 66 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 67 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                04:44
 68 Carlos Betancur (Col) AG2R La Mondiale                       04:45
 69 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre-Merida                             05:03
 70 Campbell Flakemore (Aus) BMC Racing Team                     05:06
 71 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      05:12
 72 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 73 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                               05:17
 74 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 75 Bryan NAULLEAU                                               05:29
 76 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
 77 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          05:44
 78 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        06:18
 79 Laurens Ten Dam (Ned) Team LottoNL-Jumbo                     06:23
 80 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                 06:41
 81 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team                            06:43
 82 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge                          07:08
 83 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 84 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         07:13
 85 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              07:30
 86 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          07:42
 87 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    07:50
 88 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 89 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                   08:03
 90 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          08:07
 91 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                             08:15
 92 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        08:17
 93 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              08:20
 94 Brian Bulgac (Ned) Team LottoNL-Jumbo                        09:03
 95 Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar                            09:06
 96 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                             09:12
 97 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     09:14
 98 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             09:42
 99 Janier Acevedo (Col) Cannondale-Garmin                       09:54
100 John Gadret (Fra) Movistar Team
101 Daniel Martin (Irl) Cannondale-Garmin
102 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     09:56
103 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin                      10:04
104 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin
105 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
106 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                         10:05
107 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           10:06
108 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo                       10:09
109 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     10:13
110 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          10:19
111 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
112 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            10:20
113 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        10:22
114 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                            10:26
115 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      11:12
116 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                               11:14
117 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                        11:18
118 Larry Warbasse (USA) IAM Cycling                             11:21
119 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
120 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo                    11:40
121 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              12:01
122 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                              12:14
123 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    12:34
124 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                   13:48
125 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   14:49
126 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                  15:23
127 Ian Stannard (GBr) Team Sky
128 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
129 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          15:40
130 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                           15:47
131 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    16:05
132 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre-Merida                       16:16
133 Rick Flens (Ned) Team LottoNL-Jumbo                          16:18
134 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
135 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
136 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
137 Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Garmin                       16:41
138 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Soudal                          18:30
139 Danny Pate (USA) Team Sky                                    18:35
140 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            18:39
141 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      18:43
142 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              20:23

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: