Karpacki Wyścig Kurierów 2015: prolog

Niemiec Jan Brockhoff (AWT-Greenway) wykręcił najlepszy czas na trasie prologu otwierającego 7. edycję Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Późnym, wtorkowym popołudniem zainaugurowana została 7. po reaktywacji edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów – jednego z najważniejszych wyścigów europejskich dla zawodników do lat 23. Młodzi kolarze zmierzyli się z krótkim, liczącym zaledwie 1800 metrów prologiem, rozegranym na ulicach Tarnowa.

Niebo zasłane było chmurami, ale na szczęście obyło się bez deszczu, a szosa pozostawała sucha. Podczas gdy jedne ekipy dopiero prezentowały się publiczności zebranej pod Centrum Sztuki Mościce, jako pierwszy do samotnej walki z czasem ruszył Wojciech Franczak z TKK Pacific Toruń, za którym minuta po minucie startowali kolejni zawodnicy.

Zawodnikiem, który na dłużej zdołał zająć pozycję wirtualnego lidera był Belg Mathias van Gompel z Lotto Soudal U23, meldując się na mecie po upływie 2 minut i 9 sekund. Jego rezultat podbity został, o zaledwie sekundę, przez Niemca Jana Brockhoffa (AWT Greenway), z którym walkę nawiązać próbowali kolarze doskonale znanej kibicom KWK ekipy Jo Piels z Holandii. Aż trzech z pięciu członków tego zespołu uzyskało wynik gorszy o niespełna sekundę względem Niemca, zajmując tym samym czołowe lokaty.

Nieźle spisał się Tomasz Brożyna z CCC Sprandi Polkowice, który przekraczając białą kreskę ze stratą sekundy do prowadzącego Brockhoffa i zostając tym samym najlepszym Polakiem na prologu.

Czułem się dobrze, chociaż wiem, że popełniłem jeden błąd przy wyjściu z zakrętu, co kosztowało mnie miejsce na podium. Wyścig jednak zaczyna się tak naprawdę dopiero jutro, a dzisiejszy prolog był tylko przetarciem. Wiedziałem, że w czołówce będzie ciasno, a różnice będą minimalne, więc cieszy mnie taki rezultat

– powiedział po finiszu Brożyna.

Wielu próbowało pobić ustanowiony przez Niemca rezultat, a najbliższy tego był, dość nieoczekiwanie, ścigający się na co dzień we Francji Silver Maoma z reprezentacji Estonii, jednak i jemu zabrakło cennego czasu – zaledwie 0.19-sekundy - i ostatecznie zmagania w prologu zakończył na drugiej pozycji.

Liczyłem na dobry wynik na prologu. Dwa kilometry to dla mnie idealny dystans, znakomicie się czuję w takich próbach. Nie do końca byłem pewny na co mnie stać, bo wracam do ścigania po kontuzji i choć nie wygrałem, to mogę być zadowolony ze swojego wyniku. Na pewno nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa i będę jeszcze walczyć o etapowe zwycięstw

– przyznał Estończyk, który – jak sam mówi – specjalizuje się w sprintach i to na zagranicznych etapach KWK będzie szukał swojej szansy na sukces.

Po zwycięstwo w prologu oraz koszulkę lidera klasyfikacji generalnej LOTTO sięgnął zatem najszybszy tego dnia Jan Brockhoff.

Od samego rana czułem się dziś dobrze, ale nie spodziewałem się, że uda mi się wykręcić taki wynik i wygrać. To jest jednak prolog i nigdy nie można być niczego pewnym. Tutaj różnice są zawsze minimalne. Technicznie bardzo dobrze pojechałem ten odcinek, we wszystkie zakręty wchodziłem dobrze, a to właśnie tam

inf. prasowa / fot. carpathianrace.eu | Małgorzata Wolak

Wyniki prologu Karpackiego Wyścigu Kurierów 2015 (2.2U), Tarnów - Tarnów (1,8 km; jazda indywidualna na czas):

1. Jan Brockhoff (AWT-Greenway)              02:08
2. Silver Maoma (Reprezentacja Estonii)
3. Tim Ariesen (Cyclingteam Jo Piels)
...
8. Piotr Brożyna (CCC Sprandi Polkowice)     00:01

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: