Szosowy Puchar Polski 2015 #1: Wilkos i Plichta najlepsze w wyścigach elity kobiet

Udany start sezonu dla zawodniczek Nestle Fitness i juniorów z kaliskiego KTK.

W miniony weekend, 18-19 kwietnia, w województwie kujawsko-pomorskim zainaugurowano zmagania w ramach Pucharu Polski na szosie. Swoje siły w jeździe na czas i w wyścigu ze startu wspólnego mierzyli zawodnicy i zawodniczki od młodzika do juniora oraz elity – w przypadku pań.

Zmagania w stawce kobiet zdominowały zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness, wygrywając zarówno jazdę na czas (Anna Plichta), jak i wyścig ze startu wspólnego (Katarzyna Wilkos). Wśród juniorów najlepiej na czasówce spisał się reprezentant GKS Cartusia Kartuzy – Szymon Sajnok – a wyścig ze startu wspólnego na swoją korzyść przesądzili dwaj kolarze KTK Kalisz – Dawid Czubak i Szymon Krawczyk.

Czasówki

W sobotę w Warlubiu rozegrano pierwszą odsłonę Puchar Polski w jeździe indywidualnej na czas. 15-kilometrowy wyścig elity kobiet wygrała Anna Plichta (TKK Pacific Nestle Fitness), o 13 sekund pokonując Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i o 14 drużynową koleżankę Agnieszkę Skalniak.

Zmagania juniorów na tej samej trasie wygrał Szymon Sajnok (GKS Cartusia Kartuzy), 5 sekund przed Danielem Staniszewskim (KKS Ciechanów). Trzeci czas zanotował Krzysztof Skibiński (LKKS Górnik Wałbrzych).

Najlepszym juniorem młodszym okazał się Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek), na podium stający przed Filipem Maciejukiem (KS Pogoń Mostostal Puławy) i drużynowym kolegą Wiktorem Rychterem.

Wśród juniorek młodszych, rywalizujących na 10-kilometrowej trasie, wygrała Marta Jaskulska, o 23 sekundy wyprzedzając Julię Szyszkę (ALKS Stal Ocetix Iglotex Grudziądz) i Wiktorię Polak (KTK Kalisz).

Wyścigi ze startu wspólnego

W niedzielę na trasie w Świeciu rozegrano wyścigi ze startu wspólnego. W elicie, na dystansie 86,5 km, ponownie najlepsze okazały się zawodniczki z Torunia – triumfowała Katarzyna Wilkos przed drużynową koleżanką Moniką Brzeźną i Alicją Ratajczak (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

Czwarta na kresce Agnieszka Skalniak (także TKK Pacific Nestle Fitness) wygrała rywalizację juniorek. Drugie miejsce zajęła jej drużynowa koleżanka Zuzanna Skubaja, a trzecie Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

Rywalizację juniorów zdominowali kolarze KTK Kalisz. Na 103-kilometrowej trasie wygrał Dawid Czubak, drugi finiszował Szymon Krawczyk, a podium dopełnił reprezentant puławskiego Mostostalu Piotr Pękala.

W gronie juniorów młodszych najszybszy okazał się Maciej Kwiatkowski, reprezentujący założony przez mistrza świata Michała Kwiatkowskiego klub UKS Copernicus. Drugi finiszował Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy), a trzeci Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń).

Najlepszą juniorką młodszą okazała się Patrycja Seremak (JF Duet Goleniów BCM Nowatex), wyprzedzając Klaudię Bielawską (UKS Koźminianka Koźminek) i Aleksandrę Woźniak (KK Tramwajarz Łódź).

Dublet wśród młodzików ustrzelili za to kolarze UKS Sokół Wielkie Rychnowo – Daniel Śliwka i Adrian Marzec. Podium dopełnił Mateusz Sztramkowski (TKK Pacific Toruń-LUKS Grodno).