Ślężański Mnich 2015: Maciej Paterski i Monika Brzeźna otwierają sezon

Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) wygrał w Sobótce wyścig "Ślężański Mnich", doroczne otwarcie sezonu kolarskiego w Polsce.

28-letni kolarz obronił tytuł sprzed roku, w końcówce 119-kilometrowego wyścigu pokonując Pawła Franczaka (ActiveJet Team) i mistrza Polski Bartłomieja Matysiaka (także CCC Sprandi Polkowice).

Plan był taki, by od początku kontrolować sytuację w peletonie. Mieliśmy przewagą liczebną, bo było nas 16. Jechaliśmy, jako grupa na czele stawki, nadając tempo i starając się uniknąć kraksy. Na końcowych rundach zaczęliśmy atakować, rozszarpując peleton. Przy wjeździe na ostatnie okrążenie oderwałem się, ale zostałem doścignięty w jego połowie. Wtedy postanowiliśmy z Bartkiem Matysiakiem, że jeszcze raz skoczę kilkaset metrów przed metą. Udało się oderwać i wywalczyć zwycięstwo

– powiedział Maciej Paterski.

Był to mój drugi triumf w Sobótce w elicie i kolejne podium. Kilka lat temu byłem tu drugi, gdy jeździłem jeszcze w barwach KTK Kalisz, a wygrał Bartek Matysiak, wtedy w barwach Legii. Wygrałem tu także jeszcze za czasów orlika

– dodał.

Najlepszym orlikiem okazał się Jakub Kaczmarek (CCC Sprandi Polkowice), w klasyfikacji zawodników poniżej 23-go roku życia wyprzedzając swojego kolegę z ekipy Eryka Latonia.

W końcówce było sporo zamieszania i nie było tradycyjnego rozprowadzania, choć kilkaset metrów przed kreską pomógł nam jeszcze Tomasz Kiendyś. Forma rośnie, choć nie jestem jeszcze w szczytowej dyspozycji

– mówił Latoń.

Wyścig elity kobiet wygrała Monika Brzeźna (Nestle Fitness Cycling Team), na metę przyjeżdżając przed starszą siostrą - Pauliną Brzeźną-Bentkowską (także Nestle Fitness) i Łucją Pietrzak (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów).

Najlepszą orliczką okazała się Agnieszka Skalniak (Nestle Fitness Cycling Team), w klasyfikacji młodych zawodniczek wyprzedzając Darię Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska) i Martę Lach (UKS Sokół Kęty).

Ślężański Mnich, Memoriał Romana Ręgorowicza, to wraz z wczorajszym kryterium "Boxmet Dzierżoniów" oficjalne otwarcie sezonu kolarskiego w Polsce.

W tym roku obok wyścigów wszystkich kategorii wiekowych rozegrano także pierwszą odsłonę amatorskiego wyścigu Taurn LangTeam Race, cyklu imprez szosowych organizowanych przez firmę LangTeam i wspieraną przez Tauron.

fot. ActiveJet Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: