Składy reprezentacji Polski na wyścigi Pucharu Narodów

logo pzkol

Juniorzy na Paryż-Roubaix, orlicy na Puchar Narodów.

Juniorzy oraz orlicy rozpoczynają w najbliższy weekend rywalizację w Pucharze Narodów. Ci młodsi wystartują w Paryż-Roubaix Juniors (12 kwietnia), a starsi wezmą udział w Wyścigu dookoła Flandrii U23 (11 kwietnia) i będzie to dla nich pierwsza z trzech imprez rozgrywana w kwietniu.

Trener kadry juniorów, Waldemar Cebula powołał na juniorskie „Piekło północny” 6-osobowy skład. Znaleźli się w nim Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki/SMS Świdnica), Dawid Łączkiewicz (UKS Koźminianka Koźminek), Dawid Czubak (KTK Kalisz/SMS Toruń), Szymon Krawczyk (KTK Kalisz/SMS Toruń), Szymon Sajnok (Cartusia Kartuzy/SMS Świdnica) i Damian Sławek (POM Strzelce Krajeńskie/SMS Świdnica).

Trzon ekipy stanowią zawodnicy, którzy ścigali się w kolarstwie przełajowym. Trasa wyścigu wymaga od kolarza poruszania się po wąskich drogach, częstego przeskakiwania z jednej strony drogi na drugą i jazdy interwałowej. Wybrałem tych zawodników, którzy prezentują odpowiedni potencjał i poziom, który pozwoli na rywalizację z czołówką światową

– powiedział trener kadry, Waldemar Cebula.

W składzie znaleźli się drugoroczni juniorzy, którzy trenują pod moim okiem w Świdnicy, czyli Alan Banaszek, Damian Sławek i Szymon Sajnok. Widzę ich na co dzień i wiem, że są bardzo dobrze przygotowani. Oni też zdają sobie sprawę ze swojej dyspozycji i bardzo chcą ją wykorzystać. Dobrą formę potwierdzili ostatnio w Belgii, gdzie najpierw wygrał Banaszek, a Sajnok był drugi, a następnego dnia zamienili się miejscami. Wysoko był także Damian Sławek. Cała trójka ścigała się w Paryż-Roubaix także przed rokiem, więc mają doświadczenie z tej imprezy.

Dla Dawida Łączkiewicza, Dawida Czubaka i Szymona Krawczyka to pierwszy rok w tej kategorii wiekowej, a w poprzednim sezonie stanowili czołówkę juniorów młodszych. Dwójka z KTK Kalisz, czyli Czubak i Krawczyk ścigali się w tym roku w Chorwacji, gdzie byli na zgrupowaniu. Bardzo dobrze prezentowali się też na torze.

Juniorzy ruszą na trasę kilka godzin przed elitą mężczyzn i podobnie jak zawodowcy, finiszować będą na słynnym welodromie w Roubaix. Trasa liczyć będzie 111 kilometrów i znajdzie się na niej 16 odcinków brukowych (także tych najtrudniejszych, 5-gwiazdkowych) o łącznej długości 28,9km. Przed rokiem najlepszym z Polaków była Alan Banaszek, który zajął 21.miejsce.

Do klasyfikacji Pucharu Narodów UCI, która jest bardzo istotna w kontekście przyznawanych miejsc na mistrzostwa świata, punktuje pierwsza „15”. Łącznie do tego cyklu zaliczanych jest 8 wyścigów. Poza Paryż-Roubaix, są to także Wyścig Pokoju Juniorów, Trophée Centre Morbihan, Tour du Pays de Vaud, Trofeo Karlsberg, GP Général Patton, Tour de l'Abitibi Desjardins i Tour of Istria - Memorial Edi Rajkovic.

Tryptyk orlików
Wyścig dookoła Flandrii (11 kwietnia) rozpoczyna rywalizację w ramach Pucharu Narodów U23. Jest to jedna z trzech imprez z tego cyklu, która rozegrana zostanie w połowie kwietnia. Kolejne dwie to La Cote Picarde (15 kwietnia) oraz dwudniowa etapówka ZLM-Roompot Tour (17-18 kwietnia).

Trener kadry Polski, Marek Leśniewski powołał na te wyścigi 6-osobową reprezentację: Przemysław Kasperkiewicz (AWT Greenway), Mateusz Kazimierczak (Mostostal Puławy), Piotr Konwa (4F Scott Racing Team), Arkadiusz Owsian (ActiveJet Team), Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice) i Patryk Stosz (CCC Sprandi Polkowice).

Flandria to ciągłe interwały, sporo bruku i najlepiej czują się tam kolarze dynamiczni, zadziorni. Każdy kto interesuje się kolarstwem, wie jak ciężka jest to impreza

– mówi Marek Leśniewski, trener kadry U23.

Liderem będzie Przemysław Kasperkiewicz, który jest czołowym orlikiem w Polsce i ma w tym sezonie sporo kilometrów wyścigowych w nogach, zdobytych m.in. w tygodniowym Wyścigu dookoła Normandii. Dużo w tym sezonie ścigali się także zawodnicy z CCC Sprandi Polkowice, czyli Michał Paluta i Patryk Stosz. Obaj jeżdżą przełaje, co w przypadku Flandrii jest ważnym atutem. Także młody Piotr Konwa powinien sobie poradzić na tym terenie, dzięki umiejętnościom zdobytym w MTB. Mateusz Kazimierczak wraca do dobrej formy po kontuzji, którą odniósł w zeszłym roku. Jemu bardziej powinna odpowiadać trasa La Cote Picardie i ZLM-Roompot Tour. Arkadiusz Owsian, który też ma za sobą kilka wyścigów, w barwach ActiveJet Team, będzie wspierał liderów. We Flandrii tym głównym liderem będzie Przemysław Kasperkiewicz, a decyzję o tym, na kogo będziemy jechać w kolejnych imprezach podejmiemy po pierwszym starcie.

Celem reprezentacji jest zdobywanie punktów do rankingu Pucharu Narodów, a w każdej edycji punktuje pierwsza „20”. W kalendarzu UCI jest 6 wyścigów tej rangi – poza najbliższym tryptykiem, są to także Wyścig Pokoju U23, Coppa dei Laghi - Trofeo Almar i Tour de l'Avenir.

Ronde van Vlaanderen U23 ma podobną charakterystykę co Wyścig dookoła Flandrii elity. Jest oczywiście zdecydowanie krótszy i liczy ok. 170 kilometrów. La Cote Picardie rozgrywany jest w północnej Francji, a na trasie znajdują się niewielkie wzniesienia. Przed rokiem zakończył się finiszem z 56-osobowej grupy.

Tegoroczny ZLM Tour składa się z trzech etapów, rozgrywanych w dwa dni (w 2014 była to impreza jednodniowa). W pierwszym dniu odbędzie się 122-kilometrowy etap ze startu wspólnego i jazda na czas parami. Drugiego zawodnicy zmierzą się z 177-kilometrowym dystansem. Profile są płaskie, ale rywalizacja prowadzona będzie niedaleko morza i trzeba będzie uważać na wiatr. Jazdę utrudniać będą również liczne zakręty i wąskie, holenderskie drogi.

informacja prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: