Trofeo Alfredo Binda 2015: Elizabeth Armitstead najlepsza w Cittiglio

Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) wygrała 17. edycję Trofeo Alfredo Binda, drugą odsłonę tegorocznego Kobiecego Pucharu Świata.

Drugie miejsce we włoskim Cittiglio zajęła mistrzyni świata Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv), a trzecie jej drużynowa koleżanka Anna van der Breggen.

13. miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), 16. Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), a 23. Anna Plichta.

Zwycięska Brytyjka wyszła na prowadzenie w klasyfikacji generalnej Kobiecego Pucharu Świata.

Zawodniczki do pokonania miały 124 kilometry - najpierw ponad 40 kilometrów z 4-kilometrową wspinaczką pod Curnado, a potem cztery 17-kilometrowe rundy z podjazdem pod Orvino.

Rywalizację otworzyła akcja Simony Frapporti (Ale Cipollini), która wygrała dwa lotne finisze i przez pierwsze kilometry utrzymywała się na czele z przewagą 40 sekund. Włoszka skapitulowała na podjeździe pod Curnado, gdy peleton przerzedzać zawodniczki Boels Dolmans.

Kolejną atakującą była Katrin Garfoot (Orica-AIS), uzyskując 40 sekund przewagi nad podzielonym peletonem. Australijka kręciła mocno, na pierwszym z czterech okrążeń wokół Cittiglio uzyskując 1:05, ale słabnąć zaczęła na drugim podjeździe pod Orvino i wkrótce została wchłonięta przez spory peleton.

Peleton jechał razem i nie zmienił tego nawet atak Lucindy Brand (Rabo Liv). Na przedostatnim podjeździe znalazła się już dość okrojona czołówka, w której kręciła m.in. Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).

Dezorganizację w grupie wykorzystały kolarki ekipy Rabo Liv - mistrzyni świata Pauline Ferrand-Prevot i Anna van der Breggen. Dwójka zorganizowała atak pod który podpięły się Elisa Longo Borghini (Wiggle Honda), Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans), Jolanda Neff (Szwajcaria) i Alena Amialiusik (Veloci0-SRAM).

Szóstka odjechała grupie i na wjeździe na finałowe kółko notowała 45 sekund przewagi. Na ostatnim podjeździe do ataku ruszyła Ferrand-Prevot, obejmując prowadzenie z 15 sekundami zapasu. Goniły Longo Borghini, van der Breggen i Armitstead, łapiąc Francuzkę na 3 kilometry przed metą.

Na ostatnim kilometrze dojechać zdołały jeszcze Neff i Amialiusik, ale nie zmieniło to zasadniczo obrazu rywalizacji. Sprint z grupki wygrała Armitstead, pokonując zmęczoną Ferrand-Prevot i van der Breggen.

W wyścigu juniorek - Trofeo da Moreno - triumfowała Włoszka Sofia Bertizzolo, po ataku z pięcioosobowej grupki na mecie wyprzedzając Francuzkę Juliette Loubet i swoją rodaczkę Sofię Beggin. 10. miejsce wywalczyła Agnieszka Skalniak (Nestle Fitness Cycling Team).

fot. Boels Dolmans / Wouter Roosenboom / Irmo Keizer

Wyniki Trofeo Alfredo Binda 2015 (CDM), Laveno Mombello - Cittiglio (123,7 km):

1 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                     3:08:13
2 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv
3 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle Honda
5 Alena Amialiusik (Blr) Velocio - SRAM
6 Jolanda Neff (Swi) Reprezentacja Szwajcarii                    00:03
7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Bigla                               01:31
8 Eleonora Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
9 Elena Cecchini (Ita) Lotto Soudal Ladies
10 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Bigla
11 Tiffany Cromwell (Aus) Velocio - SRAM
12 Carmen Small (USA) Twenty 16 p/b Sho-Air
13 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv
14 Valentina Scandolara (Ita) Orica - Ais
15 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
16 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
17 Oxana Kozonchuk (Rus) Reprezentacja Rosji
18 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
19 Rossella Ratto (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
20 Lisa Brennauer (Ger) Velocio - SRAM
21 Trixi Worrack (Ger) Velocio - SRAM
22 Lauren Hall (USA) Twenty 16 p/b Sho-Air
23 Anna Plichta (Pol) Reprezentacja Polski
24 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
25 Anabelle Dreville (Fra) Reprezentacja Francji
26 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans
27 Lara Vieceli (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
28 Francesca Cauz (Ita) Ale Cipolini
29 Svetlana Vasilieva (Rus) Reprezentacja Rosji
30 Elena Berlato (Ita) Ale Cipolini                          01:36
31 Karol-Ann Canuel (Can) Velocio - SRAM
32 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
33 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
34 Carlee Taylor (Aus) Lotto Soudal Ladies
35 Andrea Dvorak (USA) Twenty 16 p/b Sho-Air
36 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA Sottoli Giusfredi
37 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans
38 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Rox
39 Mara Abbott (USA) Wiggle Honda                                01:39
40 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans                         06:35
41 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon                           06:43
42 Milda Jankauskaite (Ltu) Astana - Acca Due O                  06:46
43 Linda Indergand (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
44 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA Sottoli Giusfredi
45 Marta Bastianelli (Ita) Aromitalia Vaiano
46 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
47 Alexandra Chekina (Rus) Reprezentacja Rosji
48 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipolini
49 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
50 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink Laclassica
51 Manon Souyris (Fra) France
52 Lizzie Williams (Aus) Orica - Ais
53 Monika Brzeźna (Pol) Reprezentacja Polski
54 Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
55 Sari Saarelainen (Fin) Servetto Footon
56 Anastasiia Iakovenko (Rus) Reprezentacja Rosji
57 Elena Kuchinskaya (Rus) Servetto Footon
58 Špela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
59 Sharon Laws (GBr) Bigla
60 Doris Schweizer (Swi) Bigla
61 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
62 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale Cipolini
63 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) INPA Sottoli Giusfredi
64 Paulina Brzeźna-Bentkowska (Pol) Reprezentacja Polski
65 Simona Frapporti (Ita) Ale Cipolini
66 Marion Sicot (Fra) Reprezentacja Francji
67 Katrin Garfoot (Aus) Orica - Ais
68 Melodie Lesueur (Fra) Lointek Team
69 Fanny Leleu (Fra) Reprezentacja Francji
70 Alice Maria Arzuffi (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
71 Lauren Komanski (USA) Twenty 16 p/b Sho-Air
72 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA Sottoli Giusfredi
73 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
74 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
75 Natalia Boyarskaya (Rus) Reprezentacja Rosji
76 Ana Maria Covrig (Rom) Bepink Laclassica
77 Dalia Muccioli (Ita) Ale Cipolini
78 Amanda Spratt (Aus) Orica - Ais
79 Joelle Numainville (Can) Bigla
80 Tayler Wiles (USA) Velocio - SRAM
81 Tatiana Antoshina (Rus) Servetto Footon
82 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
83 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                    06:58
DNF Rachel Neylan (Aus) Orica - Ais
DNF Gracie Elvin (Aus) Orica - Ais
DNF Anna Sanchis Chafer (Spa) Wiggle Honda
DNF Audrey Cordon (Fra) Wiggle Honda
DNF Clara Koppenburg (Ger) Bigla
DNF Sarah Rijkes (Aut) Lotto Soudal Ladies
DNF Molly Meyvisch (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Olena Demydova (Ukr) Astana - Acca Due O
DNF Kseniia Dobrynina (Rus) Astana - Acca Due O
DNF Larisa Pankova (Rus) Astana - Acca Due O
DNF Marika Campagnaro (Ita) Astana - Acca Due O
DNF Aizhan Zhaparova (Rus) Astana - Acca Due O
DNF Eva Lechner (Ita) BTC City Ljubljana
DNF Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Elena Franchi (Ita) Servetto Footon
DNF Riccarda Mazzotta (Swi) Servetto Footon
DNF Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Lucie Pader (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Nina Gulino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Eyerusalem Kelil (Eth) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Azzurra D'intino (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
DNF Ruby Livingstone (NZl) Bepink Laclassica
DNF Georgia Williams (NZl) Bepink Laclassica
DNF Jaime Nielsen (NZl) Bepink Laclassica
DNF Simona Bortolotti (Ita) Bepink Laclassica
DNF Martina Biolo (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
DNF Allison Elizabeth Linnell (USA) Aromitalia Vaiano
DNF Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Team Rytger
DNF Chloe Fraser (GBr) Team Rytger
DNF Amy Hill (GBr) Team Rytger
DNF Ellinor Huusko (Swe) Team Rytger
DNF Olivia Overskov Jakobsen (Den) Team Rytger
DNF Nina Krebs Ovesen (Den) Team Rytger
DNF Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Christina Perchtold (Aut) No Radunion Vitalogic
DNF Laura Šimenc (Slo) No Radunion Vitalogic
DNF Julia Deuerlein (Ger) No Radunion Vitalogic
DNF Elisabeth Riegler (Aut) No Radunion Vitalogic
DNF Sandra Reisenhofer (Aut) No Radunion Vitalogic
DNF Laura Jorgensen (USA) Pepper Palace Pro Cycling p/b The Happy Tooth
DNF Heather Fischer (USA) Reprezentacja USA
DNF Marjolaine Bazin (Fra) Reprezentacja Francji
DNF Tatiana Shamanova (Rus) Reprezentacja ROsji
DNF Katarzyna Wilkos (Pol) Reprezentacja Polski
DNF Aleksandra Kardas (Pol) Reprezentacja Polski
DNF Anna Skalniak (Pol) Reprezentacja Polski
DNF Mirjam Gysling (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
DNF Jutta Stienen (Swi) Reprezentacja Szwajcarii
DNF Sandra Weiss (Swi) Reprezentacja Szwajcarii

Wyniki Trofeo da Moreno - Piccolo Trofeo Alfredo Binda (1.1), Laveno Mombello - Cittiglio (69,2 km):

1. Sofia Bertizzolo (Team Wilier Breganze)
2. Juliette Loubet (Francja)
3. Sofia Beggin (Włochy)
...
10. Agnieszka Skalniak (Nestle Fitness Cycling Team)

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: