Criterium International 2015: etap 3

Jean-Christophe Peraud z grupy Ag2r La Mondiale triumfował na szczycie Col d’Ospendale i wygrał 84. edycję Criterium International.

Francuz na szczyt dotarł 10 sekund przed Pierrickiem Fedrigo (Bretagne-Seche Environnement) oraz 15 sekund przed Thibaut Pinot (FDJ).

Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) ukończył wyścig na 25. miejscu.

Siedem podjazdów leżało na trasie górskiej części rywalizacji na Korsyce, z finałem, już tradycyjnie na przełęczy Ospendale (14,1 km, 6,2%).

Po starcie zawiązał się odjazd w składzie Romain Feillu (Bretagne), Chad Haga (Giant), Christian Mager (Cult Energy), Marco Canola (UnitedHealthcare), Benjamin Giraud (Team Marseille 13) i Romain Guillemois (Europcar).

Peleton po drugiej wspinaczce Côte d’Orasi (67 km; 4,4 km, 5%) tracił 4 minuty, zbliżając się następnie na 2 minuty po piątej górskiej premii - Col de Bacinu (121,5 km; 10 km, 4,5%).

Przed finałem na Col d’Ospendale z przodu utrzymali prowadzenie Feillu i Haga, ale na początku wspinaczki ich przygoda została zakończona.

Tempo narzuci kolarze FDJ, dokonując selekcji w tył. 9 km przed metą strzelił lider Ben King (Cannondale).

Półtora kilometra dalej zaatakował Thibaut Pinot (FDJ), następnie poprawił Jean-Christophe Peraud. Drugi zawodnik ostatniego Tour de France objął samotne prowadzenie i nie pozwolił nikomu na dołączenie.

5 km przed kreską przewaga 37-latka wynosiła 28 sekund i powoli rosła. Na przedostatni kilometr kolarz Ag2r La Mondiale wjechał z zapasem 40 sekund nad kilkunastoosobową grupą.

Pinot po raz drugi zaatakował, z dwoma kolarzami Ag2r na plecach - Janem Bakelantsem i Alexisem Vuillermozem - oraz Pierrickiem Fedrigo (Bretagne).

Różnica gwałtownie zmalała, ale nie na tyle by Peraud zaprzepaścił swoją szansę. Drugi na macie Fedrigo stracił 15 sekund.

fot. ASO/G.Demouveaux

Wyniki 3. etapu Criterium International 2015 (2.HC), Porto Vecchio - Col d'Ospendale (189,5 km):

1 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                   5:19:05
2 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement               00:15
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                           00:16
4 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                              00:25
5 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
6 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
7 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
8 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                        00:30
9 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
10 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                                 00:51
11 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits               00:53
12 Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
14 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
15 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
16 Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM
17 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin
18 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                             01:20
19 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          01:39
20 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
21 Ignatas Konovalovas (Fra) Team Marseille 13 KTM                  02:43
22 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling                  03:07
23 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
24 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
25 Julien El Fares (Fra) Team Marseille 13 KTM
26 Steve Morabito (Swi) FDJ
27 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
28 Michel Kreder (Ned) Team Roompot                                 03:19
29 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
30 Huub Duijn (Ned) Team Roompot
31 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
32 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement             04:51
33 Marc De Maar (Ned) Team Roompot                                  05:02
34 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 05:14
35 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
36 Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18
37 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
38 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin
39 Clément Saint-Martin (Fra) Team Marseille 13 KTM
40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
41 César Bihel (Fra) Auber 93                                       05:25
42 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                                   05:34
43 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                        05:47
44 Théo Vimpere (Fra) Auber 93                                      06:28
45 Francis Mourey (Fra) FDJ                                         06:54
46 Rémy Di Gregorio (Fra) Team Marseille 13 KTM                     07:12
47 Jérémy Roy (Fra) FDJ
48 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
49 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
50 Julien Guay (Fra) Auber 93                                       07:40
51 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                         08:03
52 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
53 David Tanner (Aus) IAM Cycling                                   09:12
54 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
55 Yoann Paillot (Fra) Team Marseille 13 KTM                        09:44
56 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling
57 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
58 Steven Tronet (Fra) Auber 93
59 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           10:26
60 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
61 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement           10:40
62 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                     11:28
63 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
64 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              13:03
65 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                                13:19
66 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                             15:01
67 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
68 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                             15:03
69 Romain Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 15:49
70 Reinier Honig (Ned) Team Roompot
71 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                                      15:51
72 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 16:34
73 Anthony Geslin (Fra) FDJ
74 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
75 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling
76 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
77 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
78 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement
79 Romain Lemarchand (Fra) Cult Energy Pro Cycling                  17:04
80 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits               18:01
81 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  18:43
82 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
83 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot                             19:10
84 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                               20:42
85 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling                  21:23
86 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
87 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                          21:25
88 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot                                 22:09
89 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 23:22
90 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling
91 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            23:48
DNF Benjamin Giraud (Fra) Team Marseille 13 KTM
DNF Maxime Renault (Fra) Auber 93
DNF Alo Jakin (Est) Auber 93
DNF Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
DNF Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Joel Zangerle (Lux) Cult Energy Pro Cycling
DNF Phil Bauhaus (Ger) Bora-Argon 18
DNF Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
DNF Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Michael Carbel Svendgaard (Den) Cult Energy Pro Cycling
DNF André Looij (Ned) Team Roompot
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Garmin
DNF Thomas Boudat (Fra) Team Europcar
DNF Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Brice Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNF Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
DNF Evaldas Siskevicius (Lit) Team Marseille 13 KTM
DNF Matej Mohoric (Slo) Cannondale-Garmin
DNF Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Garmin
DNF Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Dan Craven (Nam) Team Europcar
DNS Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo

Klasyfikacja końcowa:

1 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                   7:35:45
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                           00:10
3 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                           00:18
4 Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
5 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                                   00:40
6 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                              00:41
7 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     00:43
8 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                        00:44
9 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                          00:45
10 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                                 00:46
11 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   00:59
12 Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM                        01:01
13 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                               01:03
14 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin                           01:10
15 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits               01:16
16 Linus Gerdemann (Ger) Cult Energy Pro Cycling                    01:18
17 Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot                            01:22
18 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                             01:55
19 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                               02:04
20 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          02:18
21 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            03:01
22 Ignatas Konovalovas (Fra) Team Marseille 13 KTM                  03:05
23 Steve Morabito (Swi) FDJ                                         03:16
24 Julien El Fares (Fra) Team Marseille 13 KTM                      03:32
25 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                               03:33
26 Rasmus Guldhammer (Den) Cult Energy Pro Cycling                  03:36
27 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                                  03:38
28 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling               03:55
29 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18                                 04:10
30 Michel Kreder (Ned) Team Roompot                                 04:15
31 Huub Duijn (Ned) Team Roompot                                    04:17
32 Benjamin King (USA) Cannondale-Garmin                            04:40
33 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement             04:55
34 Clément Saint-Martin (Fra) Team Marseille 13 KTM                 05:04
35 Marc De Maar (Ned) Team Roompot                                  05:30
36 Frédéric Brun (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 05:48
37 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin                        05:56
38 Cristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18                            06:10
39 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling               06:12
40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                                 06:13
41 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                                   06:16
42 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling             06:34
43 Théo Vimpere (Fra) Auber 93                                      07:13
44 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  07:17
45 Francis Mourey (Fra) FDJ                                         07:22
46 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                             07:23
47 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                            07:41
48 Rémy Di Gregorio (Fra) Team Marseille 13 KTM                     08:00
49 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                         08:39
50 Julien Guay (Fra) Auber 93                                       08:46
51 David Tanner (Aus) IAM Cycling                                   09:36
52 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          09:45
53 Yoann Paillot (Fra) Team Marseille 13 KTM                        10:01
54 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin                          10:06
55 Steven Tronet (Fra) Auber 93                                     10:23
56 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne-Séché Environnement           10:53
57 Fabian Wegmann (Ger) Cult Energy Pro Cycling                     10:54
58 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           11:01
59 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             11:11
60 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                             12:44
61 César Bihel (Fra) Auber 93                                       13:14
62 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              13:28
63 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                                13:42
64 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Garmin                             15:17
65 Nathan Brown (USA) Cannondale-Garmin                             15:18
66 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               15:29
67 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                  15:51
68 Romain Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 16:20
69 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement                 16:56
70 Anthony Geslin (Fra) FDJ                                         17:17
71 Reinier Honig (Ned) Team Roompot                                 17:25
72 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                                      17:45
73 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                        17:57
74 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                  18:13
75 Karel Hnik (Cze) Cult Energy Pro Cycling                         18:17
76 Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits               18:43
77 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                     19:10
78 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
79 Romain Lemarchand (Fra) Cult Energy Pro Cycling                  19:18
80 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  19:25
81 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits                  19:47
82 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                               21:01
83 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling                  21:41
84 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement              21:44
85 Cédric Pineau (Fra) FDJ                                          22:55
86 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling                 23:15
87 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot                                 23:16
88 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 24:11
89 Christian Mager (Ger) Cult Energy Pro Cycling                    24:39
90 Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot                             27:10
91 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            31:32

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: