Francesco Moser w Hall of Fame Giro d'Italia

Do Hall of Fame Giro d’Italia trafił Francesco Moser. 63-letnia legenda kolarstwa trzynaście razy brała udział we włoskim wielkim tourze wygrywając go w 1984 roku.

Oprócz tego Moser cztery razy triumfował w klasyfikacji punktowej, łącznie sięgnął po aż 24 zwycięstwa etapowe. Oficjalna ceremonia, podczas której mistrz świata z 1977 roku przekazane zostanie tzw. Trofeo Senza Fine, odbędzie się 20 marca.

Przed Moserem tego zaszczytu doznali Stephen Roche oraz Eddy Merckx. Pochodzący z Trydentu Moser, wujek ścigającego się w zawodowym peletonie Moreno Mosera (Cannondale-Garmin) i przyjaciel Czesława Langa, w swojej karierze był też najlepszy m.in. w Giro di Lombardia (1975, 1978), Mediolan-San Remo (1984) i Paryż-Roubaix (1978-1980).

W 1984 roku ustanowił w Mexico City rekord świata w jeździe godzinnej (51,151 km), wykorzystując bardziej zaawansowany od Eddy'ego Merckxa rower oraz doping krwi, do którego przyznał się po latach.

fot. Wikimedia Commons

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: