Raport CIRC gotowy do publikacji

Raport tzw. Komisji Prawdy zostanie opublikowany w poniedziałek 9 marca 2015 roku.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że raport Niezależnej Komisji ds. Reformy Kolarstwa (CIRC) zostanie opublikowany we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek 9 marca.

Według wcześniejszych zapowiedzi prezydenta UCI Briana Cooksona, publikacja będzie zawierała sporo nieprzyjemnych historii i faktów dotyczących dopingowej historii kolarstwa. Brytyjczyk publikację porównał na łamach The Guardian do otwierania konserwy z robakami.

Przed komisją zeznawać mieli m.in. Michael Rasmussen i Lance Armstrong. Nie jest znana lista świadków, nie wiadomo także jakie konsekwencje miał będzie raport dla kolarskiej społeczności.

CIRC, w skrócie nazywana Komisją Prawdy, działa od lutego 2014 roku i składa się z trzech osób. Na jej czele stoi doświadczony szwajcarski prokurator Dick Marty, a towarzyszą mu ekspert prawa antydopingowego Ulrich Haas oraz były australijski wojskowy i śledczy Peter Nicholson. Komisja otrzymała od UCI fundusze i gwarancje niezależności, a także mandat umożliwiający przesłuchiwanie, nakładanie kar i ułaskawianie.

Zadaniem Komisji nie jest nakładanie kar na poszczególnych zawodników, a odkrycie i zidentyfikowanie sieci i praktyk, które kulturę dopingu utrzymywały i umożliwiały. Kluczową częścią raportu będą rekomendacje Komisji, od których wdrożenia zależały będą zmiany.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: