Le Samyn 2015

Belg Kris Boeckmans (Lotto Soudal), po finiszu z kilkuosobowej grupy, wygrał 47. edycję belgijskiego wyścigu jednodniowego Le Samyn.

Drugim miejscem zadowolić się musiał Gianni Meersman (Etixx - Quick Step), a trzeci przyjechał Christophe Laporte (Cofidis).

Trasa walońskiej imprezy, imienia francuskiego kolarza Jose Samyna, zmarłego podczas jednego z wyścigów w Belgii, była w tym roku bardziej wymagająca po wprowadzonych zmianach. Peleton w pierwszej części miał przed sobą 102,3 km, następnie należało czterokrotnie wykonać rundę o długości 24,6 km. Pętla zawierała trzy odcinku bruku, w tym ten najtrudniejszy (750 m, ***) rozpoczynał się 2600 metrów przed kreską, w miejscu gdzie droga, aż do samej mety, zaczynała się widocznie wznosić.

Akcji dnia harcownicy przez długi czas nie potrafili zawiązać, w końcu jednak szczęście uśmiechnęło się do trójki Ludwig De Winter (Wallonie - Bruxelles), Gatis Smukulis (Katusha) i Thomas de Gendt (Lotto Soudal).

Peleton nim zabrał się do konkretnej pracy odpuścił ucieczkę na 7:30. Pierwsze okrążenie rozpoczął ze stratą 7 minut, a przedostanie - 3:40. Samotnie na czele kręcił już wówczas de Gendt.

Pościg narzucali kolarze ekipy Trek, następnie pracę przejął zespół Etixx-Quick Step z Łukaszem Wiśniowskim. Akcja Belga została zakończona 24 km przed metą.

W kontrze, z przewagą 10 sekund, znaleźli się Boris Dron (Wanty), Jimmy Engoulvent (Europcar), Tosh Van der Sande (Lotto Soudal), Sergey Lagutin (Katusha), Alexis Gougeard (Ag2r) i Jan Barta (Bora), samotną akcję podjął również Adrien Petit (Cofidis).

Na ostatni brukowany i wąski dukt razem wpadła około 50-osobowa grupa, prowadzona przez Etixx. Rozbujane na bruku tempo ograniczyło stawkę do mniej niż 10 kolarzy, którzy zdołali osiągnąć finiszowe metry. Pojedynek o zwycięstwo pomiędzy najszybszymi Boeckmansem i Meersman wygrał kolarz Lotto Soudal, który w latach 2012-13 zajmował w wyścigu drugie miejsce.

Wyniki Le Samyn 2015 (1.1), Quaregnon – Dour (201,2 km):
  1 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal                          4:47:01
  2 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
  3 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  4 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal                              00:03
  5 Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step                       00:13
  6 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
  7 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx - Quick-Step
  8 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
  9 Baptiste Plackaert (Bel) Roubaix Lille Metropole
 10 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 11 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
 12 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole
 13 Niki Terpstra (Ned) Etixx - Quick-Step
 14 Huub Duyn (Ned) Team Roompot
 15 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 16 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 17 Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 18 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
 19 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  00:19
 20 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Groupe Gobert                00:22
 21 Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling            00:24
 22 Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team
 23 Kevin Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles
 24 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 25 Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace 
 26 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
 27 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
 28 Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole
 29 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
 30 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 31 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
 32 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 33 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
 34 Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi
 35 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 37 Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace
 38 Dimitri Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team
 39 Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
 40 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 41 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 42 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot                       00:35
 43 Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha                         00:49
 44 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 45 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 46 Gaetan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team
 47 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 48 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
 49 Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace
 50 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       01:04
 51 Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing                      01:09
 52 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 53 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       01:20
 54 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
 55 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        01:23
 56 Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 57 Kevin Ledanois (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 58 Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
 59 Boris Dron (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 60 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            01:51
 61 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
 62 Michel Kreder (Ned) Team Roompot
 63 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 64 Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr                                    02:47
 65 Mike Terpstra (Ned) Team Roompot                             02:57
 66 Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace           03:08
 67 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 68 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 69 Julien Morice (Fra) Team Europcar
 70 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling
 71 Melvin Rulliere (Fra) Veranclassic - Ekoi                    03:25
 72 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                04:21
 73 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles
 74 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie - Bruxelles
 75 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 76 Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement              04:30
 77 Julien Kaise (Bel) Color Code - Aquality Protect             06:13
 78 Boris Vallee (Bel) Lotto Soudal
 79 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 80 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 81 Reinier Honig (Ned) Team Roompot                             06:41
 82 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           08:09
 83 Kenny De Haes (Bel) Lotto Soudal
 84 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 85 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
 86 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 87 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
 88 Robin Stenuit (Bel) Veranclassic - Ekoi
 89 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 90 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 91 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 92 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
 93 Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: