Chris Froome (Sky) wygrał 61. edycję Vuelta a Andalucia. Ostatni etap, po sprincie z peletonu, zapisał na swoim koncie Juan Jose Lobato.
Kolarz zespołu Movistar pokonał Johna Degenkolba (Giant Alpecin) i Sylvaina Chavanela (IAM Cycling). Tuż za pierwszą trójką zameldował się Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice).
Na trasie uciekał Maciej Paterski (CCC Sprandi) z Johnnym Hoogerlandem (Roompot), Rodolfo Torresem (Colombia), Victorem Martinem (Burgos), Peio Bilbao (Caja Rural), Songezo Jimem i Merhawim Kudus (obaj MTN – Qhubeka). Peleton pozwolił siódemce na wypracowanie 3 minut przewagi.
W drugiej części trasy różnica zaczęła topnieć. Paterski, Kudus i Hoogerland nie czekali bezczynnie, tylko odskoczyli z czołówki. 30 km przed metą pozostało im 40 sekund.
17 km przed celem Patera pozostał na czele sam. Polak do końca walczył ambitnie, ale niespełna 7 km przed finiszem zasadnicza grupa przybiła ostatni gwóźdź nad ucieczką dnia.
Ostatni kilometr prowadził nieco pod górę. Na wczesny atak zdecydował się tam Edward Theuns (TopSport), jednak końcówkę perfekcyjnie rozegrał Lobado, który ubiegł czającego się na zwycięstwo Degenkolba.
Chris Froome przyjechał na metę obok Alberto Contadora, zachowując nad kolarzem Tinkoff-Saxo 2 sekundy przewagi, co zagwarantowało Brytyjczykowi zwycięstwo w całym wyścigu.
1 Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 3:48:56
2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 00:01
3 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 00:02
4 Pim Ligthart (Ned) Lotto - Soudal
5 Grega Bole (Cze) CCC Sprandi Polkowice
6 Christopher Froome (GBr) Team Sky
7 Moreno Hofland (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
8 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale
9 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo
10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
11 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
12 Jerome Pineau (Fra) IAM Cycling
13 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
14 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale
15 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
16 Benat Intxausti Elorriagai (Spa) Movistar Team 00:08
17 Luis Miguel Mate (Esp) Cofidis, Solutions Crédits
18 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 00:10
19 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 00:12
20 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
21 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff - Saxo 00:14
22 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky 00:15
23 Yannick Eijssen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
24 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky
25 Serguei Firsanov (Rus) RusVelo
26 Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team
27 Wilco Kelderman (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 00:18
28 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
29 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
30 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal
31 Nicholas Roche (Irl) Team Sky 00:22
32 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
33 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia 00:24
34 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
35 Edward Fabián Díaz Cárdenas (Col) Colombia
36 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare 00:29
37 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
38 Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo 00:36
39 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
40 Huub Duyn (Ned) Team Roompot
41 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo
42 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal 00:39
43 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
44 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
45 Francis De Greef (Bel) Wanty – Groupe Gobert
46 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 00:42
47 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 00:45
48 Merhawi Kudus (Eri) MTN - Qhubeka
49 Jérémy Roy (Fra) FDJ
50 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing
51 Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
52 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 00:48
53 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia 00:54
54 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Colombia
55 Jay Thomson (Rsa) MTN - Qhubeka 00:56
56 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
57 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar 00:57
58 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
59 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal 00:58
60 Ibai Salas (Esp) Burgos-BH
61 Johan Vansummeren (Bel) Ag2r La Mondiale
62 David Belda Garcia (Esp) Burgos-BH
63 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare
64 Bart De Clercq (Bel) Lotto - Soudal
65 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot 01:00
66 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 01:04
67 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Burgos-BH 01:08
68 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
69 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 01:12
70 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
71 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
72 Carlos Quintero (Col) Colombia
73 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 01:21
74 Marc De Maar (Aho) Team Roompot 01:24
75 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo 01:25
76 Reinier Honig (Ned) Team Roompot 01:28
77 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 01:32
78 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 01:37
79 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 01:43
80 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits 01:44
81 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
82 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits
83 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka
84 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 01:51
85 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
86 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
87 Tom Leezer (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
88 Jose Herrada (Esp) Movistar Team
89 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 01:55
90 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Crédits 01:58
91 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty – Groupe Gobert
92 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Alpecin
93 Maarten Tjallingii (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
94 Arthur Vichot (Fra) FDJ 02:02
95 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo 02:04
96 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff - Saxo
97 Javier Moreno (Esp) Movistar Team 02:36
98 Sebastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale
99 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale
100 Cedric Pineau (Fra) FDJ
101 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar
102 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale
103 Jim Songezo (Rsa) MTN - Qhubeka
104 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 02:38
105 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo
106 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal
107 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff - Saxo
108 Sergio Paulinho (Ita) Tinkoff - Saxo
109 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka
110 Victor Martin (Esp) Burgos-BH
111 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia 03:35
112 Peio Bilbao (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
113 Eduard Prades Reverte (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
114 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo
115 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky
116 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot 04:18
117 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA 06:40
DNF Pirmin Lang (Sui) IAM Cycling
DNF Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
DNF Laurens ten Dam (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
DNF Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Anthony Roux (Fra) FDJ
DNF Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert
DNF Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare
DNF Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare
DNF Igor Merino (Esp) Burgos-BH
DNS Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
DNS Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
Klasyfikacja końcowa:
1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 21:21:14
2 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo 00:02
3 Benat Intxausti Elorriagai (Spa) Movistar Team 02:38
4 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 03:05
5 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 03:13
6 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky 04:03
7 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky 05:10
8 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky 05:17
9 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling 05:30
10 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing 05:50
11 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 06:00
12 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal 06:58
13 Nicholas Roche (Irl) Team Sky 07:16
14 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling 07:44
15 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo 07:51
16 Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team
17 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling 08:30
18 Luis Miguel Mate (Esp) Cofidis, Solutions Crédits 08:44
19 Wilco Kelderman (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 08:48
20 Merhawi Kudus (Eri) MTN - Qhubeka 09:39
21 Edward Fabián Díaz Cárdenas (Col) Colombia 09:44
22 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal 09:46
23 Cyril Gautierl (Fra) Team Europcar 10:03
24 Javier Moreno (Esp) Movistar Team 10:44
25 Yannick Eijssen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 10:48
26 Victor Martin (Esp) Burgos-BH 11:05
27 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot 11:13
28 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo 11:55
29 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 12:25
30 Jose Herrada (Esp) Movistar Team 12:28
31 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice 12:53
32 David Belda Garcia (Esp) Burgos-BH 13:18
33 Francis De Greef (Bel) Wanty – Groupe Gobert 14:07
34 Nicholas Roche (Irl) Team Sky 15:06
35 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing 15:38
36 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia 15:53
37 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice 16:00
38 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Colombia 16:05
39 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 16:53
40 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 19:04
41 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 19:21
42 Huub Duyn (Ned) Team Roompot 19:52
43 Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling 20:33
44 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar 21:33
45 Romain Sicard (Fra) Team Europcar 22:05
46 Carlos Quintero (Col) Colombia 22:30
47 Jérémy Roy (Fra) FDJ 22:55
48 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Burgos-BH 23:10
49 Tom Leezer (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 23:23
50 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty – Groupe Gobert 23:52
51 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert 24:05
52 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Crédits 25:39
53 Bart De Clercq (Bel) Lotto - Soudal 25:45
54 Pim Ligthart (Ned) Lotto - Soudal 26:10
55 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare 27:15
56 Jerome Pineau (Fra) IAM Cycling 28:01
57 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 28:35
58 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale 28:47
59 Cedric Pineau (Fra) FDJ 28:51
60 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 29:03
61 Arthur Vichot (Fra) FDJ 31:35
62 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin 32:08
63 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice 33:00
64 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff - Saxo 33:23
65 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal 33:28
66 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot 33:45
67 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Alpecin
68 Grega Bole (Cze) CCC Sprandi Polkowice 35:01
69 Sebastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale 35:03
70 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar 35:04
71 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 35:08
72 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff - Saxo 36:25
73 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka 37:12
74 Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team 37:16
75 Moreno Hofland (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 38:03
76 Marc De Maar (Aho) Team Roompot 38:17
77 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia 38:32
78 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing 39:04
79 Maarten Tjallingii (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 39:11
80 Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo 39:12
81 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA 39:20
82 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 39:24
83 Ibai Salas (Esp) Burgos-BH 39:41
84 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team 40:22
85 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 40:32
86 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 40:35
87 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare 40:43
88 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia 40:56
89 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 41:29
90 Eduard Prades Reverte (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 41:34
91 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 41:38
92 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 41:42
93 Sergio Paulinho (Ita) Tinkoff - Saxo 41:51
94 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo 42:08
95 Johan Vansummeren (Bel) Ag2r La Mondiale 42:48
96 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits 42:49
97 Jay Thomson (Rsa) MTN - Qhubeka 42:53
98 Reinier Honig (Ned) Team Roompot 43:24
99 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits 43:38
100 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 44:25
101 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot 44:47
102 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto NL - Jumbo 45:02
103 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 45:39
104 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka 46:12
105 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 47:29
106 Peio Bilbao (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 48:11
107 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo 48:28
108 Jim Songezo (Rsa) MTN - Qhubeka 48:32
109 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal 48:46
110 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky 49:13
111 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 50:40
112 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing 51:28
113 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo 51:53
114 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 52:24
115 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot 52:45
116 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka 52:53
117 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff - Saxo 55:51