Vuelta a Andalucia 2015: etap 4

Chris Froome (Sky) po wspinaczce na Alto de Allanadas wygrał przedostatni etap wyścigu w Andaluzji. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej przejął Brytyjczyk, który wyprzedził drugiego dziś na mecie dotychczasowego lidera Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo).

Znakomicie spisał się Sylwester Szmyd. Zawodnik CCC Sprandi Polkowice zameldował się na czwartym miejscu.

Na początkowo deszczowym odcinku uciekli Hugh Carthy (Caja Rural), Lucas Euser (UnitedHealthcare), Mirko Selvaggi (Wanty), Huub Duyn (Roompot), Simon Geschke (Giant), Nick Dougall (MTN) i Romain Sicard (Europcar). Przewaga tej grupki nie potrafiła zbliżyć się do 3 minut.

Sytuacja uległa zmianie po ataku Geschke i Salvaggiego. Dwójka 20 km przed metą wypracowała 4:20 zapasu.

Peleton zabrał się w końcu za odrabianie dystansu, ostatnie 7 km rozpoczął ze stratą 2:23. Chwilę wcześniej Salvaggi zostawił za sobą Geschke,który pracował przez cały etap na powodzenie akcji. Włoch samotnie dotarł do ciężkiego finału pod Alto de Allanadas (5,5 km, 9,6%, maks. 21%).

Za plecami kolarza Wanty pokazał się na podjeździe Maciej Paterski (CCC Sprandi). 3 km przed metą uciekinierowi pozostała nieco ponad minuta.

Na czoło pogoni wyszli kolarze Sky. Salvaggi z grymasem bólu na twarzy starał się ratować zwycięstwo, ale był bez szans, ponieważ sama końcówka była wyjątkowo ciężka. Najpierw Peter Kennaugh, następnie Mikel Nieve rozbujali tempo dla Chrisa Froome'a.

Gdy ten zaatakował Contador chciał przyczepić się do jego koła, ale niemal od razu strzelił. Frumi na długości niewiele ponad kilometra musiał nadrobić nad El Pistolero 27 sekund.

Ostatni kilometr ciągnął się w nieskończoność, walko szła o każdą sekundę. Po minięciu mety przez Froome'a nerwowe odliczanie do Contadora zatrzymało się na liczbie 29. Tak, Brytyjczyk nowym liderem.

Nie wszystko jednak jeszcze rozstrzygnięte. Niedzielny płaski etap, zakończy 500-metrowy podjazd o nachyleniu blisko 15%.

Wyniki 4. etapu Vuelta a Andalucia 2015 (2.1), Maracena - Alto de Allanadas (202,4 km):
  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                          5:08:54
  2 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo                00:29
  3 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky                          00:49
  4 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  00:59
  5 Benat Intxausti Elorriagai (Spa) Movistar Team               01:00
  6 Wilco Kelderman (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                  01:13
  7 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling                      01:26
  8 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale                         01:27
  9 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 10 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal                   01:38
 11 Luis Miguel Mate (Esp) Cofidis, Solutions Crédits            01:40
 12 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA          01:43
 13 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                01:49
 14 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 15 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                 01:59
 16 Merhawi Kudus (Eri) MTN - Qhubeka                            02:12
 17 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           02:15
 18 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal                         02:16
 19 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 20 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal
 21 Javier Moreno (Esp) Movistar Team                            02:24
 22 Victor Martin (Esp) Burgos-BH                                02:34
 23 Serguei Firsanov (Rus) RusVelo                               02:38
 24 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo                            02:40
 25 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale                         02:58
 26 Carlos Quintero (Col) Colombia
 27 Edward Fabián Díaz Cárdenas (Col) Colombia
 28 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              03:09
 29 Nicholas Roche (Irl) Team Sky                                03:21
 30 Cyril Gautierl (Fra) Team Europcar                           03:24
 31 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           03:26
 32 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  03:41
 33 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA              03:44
 34 Jose Herrada (Esp) Movistar Team                             03:50
 35 Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team
 36 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Alpecin                        03:52
 37 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Colombia                     04:16
 38 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert                04:38
 39 Yannick Eijssen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 40 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty – Groupe Gobert                   04:56
 41 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         05:00
 42 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 43 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot                         05:02
 44 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo                              05:19
 45 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            05:59
 46 Francis De Greef (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 47 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Crédits                06:03
 48 Laurens ten Dam (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                  06:07
 49 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing             06:33
 50 David Belda Garcia (Esp) Burgos-BH                           07:15
 51 Pim Ligthart (Ned) Lotto - Soudal
 52 Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                08:29
 53 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       08:45
 54 Tom Leezer (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                       08:51
 55 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot                         09:08
 56 Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
 57 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               10:04
 58 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro
 59 Bart De Clercq (Bel) Lotto - Soudal                          10:58
 60 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Burgos-BH                    11:08
 61 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                           11:11
 62 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale                11:16
 63 Cedric Pineau (Fra) FDJ                                      11:45
 64 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 65 Huub Duyn (Ned) Team Roompot                                 12:07
 66 Jay Thomson (Rsa) MTN - Qhubeka                              12:12
 67 Sebastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale                      12:20
 68 Johan Vansummeren (Bel) Ag2r La Mondiale
 69 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 70 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
 71 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale                     12:22
 72 Marc De Maar (Aho) Team Roompot                              13:04
 73 Maarten Tjallingii (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
 74 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            13:22
 75 Moreno Hofland (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                   13:54
 76 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff - Saxo
 77 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     14:09
 78 Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team                         14:27
 79 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 80 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff - Saxo
 81 Sergio Paulinho (Ita) Tinkoff - Saxo
 82 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert
 83 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot                       14:36
 84 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia                           15:20
 85 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       15:55
 86 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 87 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 88 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        16:08
 89 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 90 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 91 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                   16:10
 92 Jerome Pineau (Fra) IAM Cycling                              16:24
 93 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 94 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro                 16:48
 95 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
 96 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky                         16:49
 97 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits                 16:53
 98 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal                             16:56
 99 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka                        17:01
100 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            17:09
101 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            17:11
102 Peio Bilbao (Esp) Caja Rural-Seguros RGA                     17:17
103 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   17:26
104 Grega Bole (Cze) CCC Sprandi Polkowice
105 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                    17:28
106 Jim Songezo (Rsa) MTN - Qhubeka                              17:43
107 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro                   17:47
108 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits
109 Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo                            18:13
110 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka                             18:21
111 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                     18:39
112 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
113 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
114 Eduard Prades Reverte (Esp) Caja Rural-Seguros RGA           18:40
115 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro
116 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo
117 Pirmin Lang (Sui) IAM Cycling                                18:42
118 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar
119 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo
120 Ibai Salas (Esp) Burgos-BH                                   19:13
121 Reinier Honig (Ned) Team Roompot                             19:28
122 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro                20:00
123 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo                          20:14
124 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot                         20:16
125 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff - Saxo
126 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
127 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
128 Igor Merino (Esp) Burgos-BH                                  21:21
DNS Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
DNF Daniel Navarro Garcia (Esp) Cofidis, Solutions Crédits
DNF Angel Madrazo (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
DNF Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro
DNF Fabio Duarte (Col) Colombia
DNF Dario Hernandez Illana (Esp) Burgos-BH
DNF Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro

Klasyfikacja po 4. etapie

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         17:32:16
  2 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo                00:02
  3 Benat Intxausti Elorriagai (Spa) Movistar Team               02:32
  4 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky                          02:52
  5 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale                         03:13
  6 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                03:50
  7 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           05:07
  8 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Crédits                05:10
  9 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           05:30
 10 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA          05:44
 11 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        05:50
 12 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal                          06:42
 13 Serguei Firsanov (Rus) RusVelo                               07:03
 14 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo                            07:17
 15 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              07:28
 16 Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team                           07:38
 17 Javier Moreno (Esp) Movistar Team                            08:10
 18 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling                      08:20
 19 Wilco Kelderman (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                  08:32
 20 Luis Miguel Mate (Esp) Cofidis, Solutions Crédits            08:38
 21 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal                   08:50
 22 Merhawi Kudus (Eri) MTN - Qhubeka                            08:56
 23 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo                              09:19
 24 Edward Fabián Díaz Cárdenas (Col) Colombia                   09:22
 25 Cyril Gautierl (Fra) Team Europcar                           10:03
 26 Yannick Eijssen (Bel) Wanty – Groupe Gobert                  10:35
 27 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot                         10:36
 28 Jose Herrada (Esp) Movistar Team                             10:39
 29 Victor Martin (Esp) Burgos-BH                                11:05
 30 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           11:42
 31 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  11:51
 32 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                 12:20
 33 David Belda Garcia (Esp) Burgos-BH                           12:22
 34 Francis De Greef (Bel) Wanty – Groupe Gobert                 13:30
 35 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  14:11
 36 Nicholas Roche (Irl) Team Sky                                14:46
 37 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing             14:55
 38 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Colombia                     15:13
 39 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale                         16:53
 40 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    18:24
 41 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA              18:59
 42 Huub Duyn (Ned) Team Roompot                                 19:18
 43 Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                19:20
 44 Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling                                19:50
 45 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                           20:38
 46 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            21:10
 47 Carlos Quintero (Col) Colombia                               21:20
 48 Tom Leezer (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                       21:34
 49 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty – Groupe Gobert                   21:56
 50 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Burgos-BH                    22:04
 51 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         22:12
 52 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Crédits                23:43
 53 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert                24:05
 54 Bart De Clercq (Bel) Lotto - Soudal                          24:49
 55 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert                   26:02
 56 Pim Ligthart (Ned) Lotto - Soudal                            26:10
 57 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale                26:13
 58 Cedric Pineau (Fra) FDJ                                      26:17
 59 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro                     26:19
 60 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro                       27:05
 61 Jerome Pineau (Fra) IAM Cycling                              28:01
 62 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 63 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            28:55
 64 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      29:35
 65 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff - Saxo                30:47
 66 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       30:58
 67 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               31:11
 68 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Alpecin                        31:49
 69 Sebastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale                      32:29
 70 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar                       32:30
 71 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     32:42
 72 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot                         32:47
 73 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal                         32:51
 74 Grega Bole (Cze) CCC Sprandi Polkowice                       35:01
 75 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                      35:09
 76 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff - Saxo                36:13
 77 Laurens ten Dam (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                  36:27
 78 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka                             36:45
 79 Marc De Maar (Aho) Team Roompot                              36:55
 80 Maarten Tjallingii (Ned) Team Lotto NL - Jumbo               37:15
 81 Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team                         37:18
 82 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                            37:46
 83 Eduard Prades Reverte (Esp) Caja Rural-Seguros RGA           38:01
 84 Moreno Hofland (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                   38:03
 85 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                   38:10
 86 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 38:14
 87 Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo                            38:38
 88 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                      38:40
 89 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    38:44
 90 Ibai Salas (Esp) Burgos-BH                                   38:45
 91 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            38:53
 92 Sergio Paulinho (Ita) Tinkoff - Saxo                         39:15
 93 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro                   39:36
 94 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin                        39:46
 95 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            39:53
 96 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia                           40:04
 97 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro                 40:16
 98 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        40:23
 99 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot                       40:31
100 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            40:44
101 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo                                 40:45
102 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits                 41:07
103 Johan Vansummeren (Bel) Ag2r La Mondiale                     41:52
104 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits         41:56
105 Reinier Honig (Ned) Team Roompot                             41:58
106 Jay Thomson (Rsa) MTN - Qhubeka                              41:59
107 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale                     43:05
108 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                           43:06
109 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro                43:28
110 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                    43:52
111 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka                        44:30
112 Peio Bilbao (Esp) Caja Rural-Seguros RGA                     44:38
113 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo                             44:55
114 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA                 45:10
115 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky                         45:40
116 Jim Songezo (Rsa) MTN - Qhubeka                              45:58
117 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal                             46:10
118 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                   46:52
119 Pirmin Lang (Sui) IAM Cycling                                48:06
120 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert                49:05
121 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       49:44
122 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo                          49:51
123 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                     49:58
124 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka                             50:17
125 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            50:43
126 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot                         51:39
127 Igor Merino (Esp) Burgos-BH                                  52:05
128 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff - Saxo                           53:49

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: