Vuelta a Andalucia 2015: "dzisiejszy wynik dał mi dużo radości" - mówi Szmyd

Sylwester Szmyd potwierdził, że wciąż jest jednym z najlepszych górali na świecie. Na 4.etapie Vuelta a Andalucia Ruta del Sol zameldował się na szczycie finałowego podjazdu na 4.miejscu. Przed nim – dwaj byli zwycięzcy Tour de France.

Powiedziałem przed etapem, że chcę dziś pojechać mocno ostatni podjazd, od samego dołu. Koledzy z drużyny sporo mi pomagali, na ostatnich 50 kilometrach pilnowali, bym jechał z przodu grupy, a już tuż przed ostatnim wzniesieniem Maciej Paterski wypracował mi dobrą pozycję do wspinaczki. Sam podjazd to już tylko równa, mocna jazda – nogi i głowa. Sam siebie trochę zaskoczyłem, że potrafiłem tak długo jechać z takimi kolarzami jak Froome, czy Contador, ale dobrze przepracowałem ostatnie 2 miesiące i na nowo uwierzyłem, że jestem w stanie meldować się w czołówce. Dopiero na mecie uświadomiłem sobie, że chyba nigdy nie kończyłem górskiego etapu z kolarzami tej klasy. Nie pamiętam też kiedy ostatni raz dostałem „1” w numerze startowym, bo nigdy tak naprawdę nie byłem liderem drużyny. Teraz nim jestem, choć nie ma związanej z tym presji wyniku. Moja głowa jest spokojna, mam wsparcie całej grupy, a to wszystko sprawia, że ściganie jest łatwiejsze

– powiedział Sylwester Szmyd.

Ten dzisiejszy wynik dał mi dużo radości i spokoju. Szczególnie po tych dwóch, bardzo ciężkich dla mnie sezonach. Cały czas mam chęci i wolę walki, by walczyć o wysokie lokaty

– dodał.

Na wczorajszym etapie Sylwester Szmyd brał udział w ucieczce dnia i przez 140 kilometrów pedałował w czołówce. Nie przeszkodziło mu to w tym, by dzień później rywalizować jak równy z równym z najlepszymi.

Wczoraj w ucieczce się „wyciąłem”. Ostatni podjazd pokonałem mocno, pomimo tego, że peleton mnie dogonił i nie miałem szans na dobre miejsce. Zrobiłem po prostu solidny trening. Gdybym u podnóża miał ok. 1:30 zapasu, to myślę, że mógłbym przyjechać z faworytami, lub tuż za nimi. Nie miałem dużo do stracenia, a wiele do zyskania

- stwierdził.

Pracuję z trenerem tak, żeby forma była jak najlepsza na Giro d’Italia. Widzę po moich ostatnich startach, że jest lepiej niż myślałem. Potrzebowałem trochę „ościgania” i dlatego bardzo chciałem wystartować w Dubaju. Wyścigu w Andaluzji też jest elementem budowania trwałej, solidnej formy, która jest niezbędna w Wielkim Tourze. Dziś ostatnia wspinaczka to był ok. 15-20 minutowy wysiłek, a na Giro są podjazdy, które zajmują 40-45 minut, albo więcej. Wyścigi w pierwszej części sezonu mają mnie do tego wysiłku przygotować i są okazją do tego, by potrenować coś czego nie jestem w stanie poćwiczyć na treningu.

Drugi z typowo górskich etapów rozegrany był w chłodnych i wilgotnych warunkach. Rozpoczął się od deszczu i licznych prób ataku. Dopiero po godzinie na czele uformowała się 9-osobowa grupka uciekinierów, jednak tym razem nie było w niej kolarzy w pomarańczowych strojach.

Pomimo długiego dystansu do pokonania (200km), strata do ucieczki była kontrolowana przez peleton i nigdy nie przekroczyła czterech minut. W drugiej połowie zmagań z czołówki zaatakowała dwójka Simon Geschke (Team Giant – Alpecin) i Mirco Selvaggi (Wanty – Groupe Gobert). 6 kilometrów przed metą, która usytuowana była na szczycie podjazdu pod Alto de Allanadas, ich zapas wynosił ok. 2 minuty. Później Selvaggi zdecydował się na samotną akcje, ale ostatecznie został doścignięty przez grupę z faworytami ok. kilometr przed końcem.

Gdy rozpoczął się decydujący podjazd na czoło wyszedł Maciej Paterski, wykonując pracę na rzecz Sylwestra Szmyda. Wczorajszy „uciekinier” mógł tym razem porównać się na tle największych faworytów i razem z nimi rozpoczął wspinaczkę.

Ukończył ją na znakomitym 4. miejscu, 59 sekund za triumfatorem, Christopherem Froome’m (Team Sky). Drugi był Alberto Contador (Tinkoff-Saxo), a trzeci Mikel Nieve (Team Sky). Froome objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki CCC Sprandi na 4. etapie Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol, Maracena – Alto de Allanadas, 202,4km

 4. Sylwester Szmyd (CCC Sprandi Polkowice)      0:59
 32. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)     3:41
 57. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)   10:04
 103. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)     17:26
 104. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice)

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: