Tour of Oman 2015: etap 4 - Rafał Majka czwarty na Zielonej Górze

Hiszpan Rafael Valls (Lampre - Merida) po wspinaczce na Jebal Akhdhar wygrał królewski odcinek wyścigu w Omanie i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy.

Drugi na metę przyjechał Tejay van Garderen (BMC Racing), trzeci Alejandro Valverde (Movistar), a czwarty Rafał Majka (Tinkoff-Saxo).

W pierwszą akcję zabrał się najlepiej punktujący Andrea Guardini (Astana), któremu towarzyszyli największy walczak Jef Van Meirhaeghe (Topsport), Gijs Van Hoecke (Topsport) i Stijn Vandenbergh (Etixx-Quick Step).

Dwaj pierwsi zrezygnowali z ucieczki po lotnej premii (18,5 km), natomiast pozostała dwójka uzyskała w palącym słońcu niemal 15 minut przewagi (80 km).

Obok upału kolarzom dokuczał silny wiatr czołowy, dlatego tempo jazdy po trzech godzinach wynosiło raptem 31 km/godz. W peletonie pracowały ekipy Movistar, BMC i Treku. 20 km przed metą strata zmniejszyła się do 3:45.

U podnóża finałowego podjazdu na Jebal Al Akhdhar (5,7 km; 10,5%) ucieczka przeszła do nieistotnej historii. Z głównej grupy szybko spłynął dotychczasowy lider Fabian Cancellara (Trek), za to wczesny atak przeprowadził Vincenzo Nibali (Astana).

Włoch objął samotne prowadzenie, jednak przeliczył się z siłami, ponieważ kolarze BMC dociągnęli do zwycięzcy Tour de France około 20-osobową grupę. 3 km przed metą Nibali zaczął tracić kontakt z czołówką.

Zaatakował Tejay van Garderen (BMC), rozprowadzany wcześniej przez Bena Hermansa. Do Amerykanina dołączyli dołączyli Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), Alejandro Valverde (Movistar Team) i Rafael Valls (Lampre-Merida). Valverde nie wytrzymał tempa jako pierwszy i siły połączył z goniącym Thibaut Pinot (FDJ).

Trójka jechała razem, ale przed końcówką odpadł Majka. Pracujący najwięcej van Garderen na finiszu uznać musiał wyższość Vallsa, który triumfował po raz pierwszy od pięciu lat. Valverde minął Majkę 80 metrów przed kreską.

14. przyjechał Bartosz Huzarski (Bora - Argon 18), prowadząc młodszego kolegę - Austriaka Patricka Konrada.

fot. bettiniphoto

Wyniki 4. etapu Tour of Oman 2015 (2.HC), Sultan Qaboos Grande Mosque - Jebal Al Akhdhar (189 km):
  1 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre - Merida                   5:46:48
  2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:05
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:19
  4 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               00:22
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:35
  6 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      00:49
  7 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN-Qhubeka                 00:54
  8 Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka                             00:58
  9 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            01:00
 10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 11 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 12 Julian Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing            01:15
 13 Wouter Poels (Bel) Team Sky                                  01:27
 14 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         01:31
 15 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 16 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          01:39
 17 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             01:53
 18 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   01:56
 19 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              02:01
 20 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          02:27
 21 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 22 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 23 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                02:37
 24 Leopold Konig (Cze) Team Sky
 25 Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka                              02:42
 26 Barguil Warren (Fra) Team Giant-Alpecin                      02:43
 27 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge
 28 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      02:57
 29 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        03:08
 30 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         03:21
 31 Pieter Serry (Bel) Etixx-Quick Step
 32 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                              03:25
 33 Steve Morabito (Swi) FDJ
 34 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Tinkoff-Saxo           03:41
 35 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
 36 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        03:58
 37 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN-Qhubeka                       04:16
 38 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           04:34
 39 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
 40 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise       04:37
 41 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          04:45
 42 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise         04:58
 43 Tom Boonen (Bel) Etixx-Quick Step                            05:12
 44 Filippo Pozzato (Ita) Lampre - Merida                        05:21
 45 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits
 46 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
 47 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                05:25
 48 Enrico Bardin (Ita) Bardiani CSF
 49 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
 50 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre - Merida
 51 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  05:30
 52 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           05:32
 53 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka                             05:34
 54 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          05:36
 55 Yoann Offredo (Fra) FDJ                                      05:38
 56 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick Step              05:46
 57 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        06:04
 58 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 59 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 60 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 61 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 62 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 63 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
 64 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 65 Christian Knees (Ger) Team Sky                               06:11
 66 Christiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18                       06:32
 67 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 68 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  06:59
 69 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            07:01
 70 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     07:13
 71 Mickaël Delage (Fra) FDJ
 72 Brett Daniel Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                 07:24
 73 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                      07:47
 74 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                          07:48
 75 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                08:05
 76 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise              08:13
 77 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            08:15
 78 William Bonnet (Fra) FDJ
 79 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            08:21
 80 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN-Qhubeka                08:23
 81 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            08:33
 82 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
 83 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             08:48
 84 Matthew Harley Goss (Aus) MTN-Qhubeka
 85 Danny Pate (USA) Team Sky                                    08:52
 86 Jacobus Venter (RSA) MTN-Qhubeka
 87 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            08:58
 88 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits              09:09
 89 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 90 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     09:12
 91 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            09:19
 92 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo
 93 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 94 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 95 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
 96 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
 97 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 98 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 99 Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick Step
100 Nikolas Maes (Bel) Etixx-Quick Step
101 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
102 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling
103 Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge
104 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
105 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            10:00
106 Niki Terpstra (Ned) Etixx-Quick Step
107 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ                                  10:02
108 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx-Quick Step                     10:59
109 Francisco José Ventoso Alberti (Spa) Movistar Team
110 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  11:10
111 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       11:12
112 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        11:14
113 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin                         11:42
114 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
115 Matthias Brändle (Aut) IAM Cycling                           11:44
116 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing
118 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
119 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
120 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
121 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise            12:25
122 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            12:33
123 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            12:45
124 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
125 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise           12:55
126 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              13:16
127 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        13:26
128 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ                                 14:16
129 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
130 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           14:30
131 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise         14:36
132 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                         16:05
133 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
134 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team                       16:07
135 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          16:11
136 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                           16:26
137 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
138 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              23:39

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

  1 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre - Merida                  18:05:44
  2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:09
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:19
  4 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                               00:32
  5 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN-Qhubeka                 01:04
  6 Louis Meintjes (RSA) MTN-Qhubeka                             01:08
  7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         01:10
  8 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            01:15
  9 Julian Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing            01:25
 10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           01:36
 11 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      01:45
 12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                           01:56
 13 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             02:03
 14 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   02:06
 15 Wouter Poels (Bel) Team Sky                                  02:23
 16 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         02:27
 17 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          02:35
 18 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          02:37
 19 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              02:57
 20 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        03:23
 21 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         03:31
 22 Barguil Warren (Fra) Team Giant-Alpecin                      03:39
 23 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      03:53
 24 Leopold Konig (Cze) Team Sky                                 04:02
 25 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 26 Pieter Serry (Bel) Etixx-Quick Step                          04:17
 27 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     04:21
 28 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                          04:37
 29 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                          04:55
 30 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                         05:02
 31 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge                        05:08
 32 Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN-Qhubeka                       05:12
 33 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  05:30
 34 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 35 Filippo Pozzato (Ita) Lampre - Merida                        05:31
 36 Serge Pauwels (Bel) MTN-Qhubeka                              05:38
 37 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      05:44
 38 Tom Boonen (Bel) Etixx-Quick Step                            06:02
 39 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      06:10
 40 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                06:21
 41 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                  06:30
 42 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   07:00
 43 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
 44 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          07:01
 45 Christian Knees (Ger) Team Sky                               07:07
 46 Ruben Plaza Molina (Spa) Lampre - Merida                     07:14
 47 Yoann Offredo (Fra) FDJ                                      07:19
 48 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise       07:33
 49 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing            07:45
 50 Christiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18                       08:13
 51 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team                08:17
 52 Johann Van Zyl (RSA) MTN-Qhubeka                             08:27
 53 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           08:28
 54 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise         08:51
 55 Dominique Rollin (Can) Cofidis, Solutions Credits            09:17
 56 Peter Sagan (Svk) Tinkoff-Saxo                               09:29
 57 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits            09:56
 58 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            09:57
 59 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits              10:05
 60 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team                            10:14
 61 Brett Daniel Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                 10:20
 62 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                          10:44
 63 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           10:51
 64 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  10:59
 65 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                       11:13
 66 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 67 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN-Qhubeka                11:19
 68 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     11:20
 69 Nikolas Maes (Bel) Etixx-Quick Step
 70 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18                              11:23
 71 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               11:31
 72 Carter Jones (USA) Team Giant-Alpecin                        11:41
 73 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             11:44
 74 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                              11:58
 75 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     12:08
 76 Jonas Van Genechten (Bel) IAM Cycling                        12:15
 77 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     12:22
 78 Jacobus Venter (RSA) MTN-Qhubeka                             12:52
 79 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18                             13:07
 80 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        13:15
 81 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise            13:18
 82 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              13:25
 83 Francisco José Ventoso Alberti (Spa) Movistar Team           13:55
 84 Enrico Bardin (Ita) Bardiani CSF                             13:57
 85 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                           14:06
 86 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 87 Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 18
 88 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                   14:28
 89 Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18                         14:41
 90 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            14:47
 91 Steve Chainel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               15:15
 92 William Bonnet (Fra) FDJ                                     15:16
 93 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Tinkoff-Saxo           15:20
 94 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        15:26
 95 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                      16:20
 96 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 97 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       16:21
 98 Niki Terpstra (Ned) Etixx-Quick Step                         16:24
 99 Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits             16:31
100 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                16:38
101 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise              16:46
102 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                           17:31
103 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                        17:32
104 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        17:43
105 Adam Blythe (Gbr) Orica GreenEdge                            17:52
106 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx-Quick Step              18:12
107 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                             18:39
108 Mickaël Delage (Fra) FDJ                                     18:52
109 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              19:18
110 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  19:43
111 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        20:04
112 Gert Steegmans (Bel) Trek Factory Racing                     20:17
113 Matthew Harley Goss (Aus) MTN-Qhubeka                        20:27
114 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            20:37
115 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Alpecin                         20:38
116 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx-Quick Step                     20:44
117 Danny Pate (USA) Team Sky                                    21:33
118 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            21:39
119 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ                                  21:47
120 Matthias Brändle (Aut) IAM Cycling                           22:38
121 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                            23:15
122 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              23:36
123 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                      23:47
124 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          24:23
125 Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick Step                           24:31
126 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                         24:38
127 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        25:31
128 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF                        26:02
129 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            26:56
130 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            26:57
131 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                          27:06
132 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           27:08
133 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ                                 27:09
134 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team                       27:46
135 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                          28:21
136 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise           28:57
137 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise         34:08
138 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                              38:49

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: