Torowe Mistrzostwa Świata 2015: Francois Pervis bohaterem Francji

Australijki śrubują rekord świata w wyścigu drużynowym na dochodzenie.

W programie drugiego dnia torowego czempionatu zawodów przewidziano finały wyścigów drużynowych na dochodzenie, scratch mężczyzn, keirin oraz wyścig na 500 m.

Po dwóch dniach zmagań na podparyskim welodromie w Saint-Quentin-en-Yvelines do annałów kolarstwa torowego wpisano dwa nowe rekordy świata. Przy wypełnionych po brzegi trybunach po wczorajszym rekordzie Chinek w sprincie drużynowym, dziś stary rekord wyścigu drużynowego na dochodzenie kobiet z kronik wymazały Australijki.

aussie2015
Australijki Annette Edmondson, Amy Cure, Ashlee Ankudinoff i Melissa Hoskins w finale rozjechały reprezentację Wielkiej Brytanii w składzie Katie Archibald, Laura Trott, Elinor Barker i Joanna Roswell, czasem 4:13.683 ustanawiając nowy rekord świata, lepszy od poprzedniego o blisko 3 sekundy.

W drugim wyścigu brąz wywalczyły Kanadyjki, bez kłopotów radząc sobie z Nowozelandkami.

tor2015-05
Złoto w wyścigu panów wywalczyła reprezentacja Nowej Zelandii, w składzie: Pieter Bulling, Regan Gough, Alex Frame i Dylan Kennett. Wyższość kolarzy w czarnych kombinezonach uznać musieli Brytyjczycy – Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull i Andrew Tennant,

W wyścigu o brąz Australijczycy – Jack Bobridge, Alexander Edmondson, Luke Davison i Miles Scotson –  zmierzyli się z Niemcami. Podbudowani sukcesem koleżanek z reprezentacji zawodnicy z antypodów przetoczyli się po czwórce torowców znad Renu niczym azjatycki monsun, doganiając zdezorganizowanych rywali i kończąc wyścig na okrążenie przed regulaminowym dystansem.

voinowa2015
Złoto w wyścigu na 500 metrów kobiet wywalczyła Rosjanka Anastasia Voynova, w finale wykręcając lepszy czas od Australijki Anny Meares i Niemki Miriam Welte. Australijka, czterokrotna mistrzyni w tej specjalności, do wczorajszego brązu w sprincie drużynowym dołożyła srebro, dopisując do swojej olbrzymiej kolekcji 25 krążek mistrzostw globu.

pervis
Ku olbrzymiej radości trójkolorowych kibiców złoto w keirinie wywalczył Francuz Francois Pervis, zdecydowanie wyprzedzając Nowozelandczyka Edwarda Dawkinsa i Malezyjczyka Azizulhasniego Awanga. Francuz, którego w ostatnim czasie prześladował pech, zdołał obronić tytuł, w drugiej rundzie wskakując na drugie miejsce w ostatniej chwili, a w finale pozbawiając rywali złudzeń i pewnie wnosząc ręce ku górze.

Ten medal jest dla mnie tak samo ważny jak ten sprzed roku. Wtedy był to mój pierwszy tytuł w keirinie, ale ten jest równie wyjątkowy, bo wywalczony we Francji, przed moimi kibicami, moją rodzina, na moim terenie

– powiedział szczęśliwy sprinter przed wysłuchaniem na podium “Marsylianki”.

Miałem ciężki sezon, ciężką zimę. Wyniki na treningach i zawodach były słabe, ciężko było się pozbierać i znaleźć motywację. Ale czempionat jest we Francji, nie mogłem się poddać.

Krzysztof Maksel przebrnął repasaże, ale w drugiej rundzie zajął 6. miejsce i znalazł się w drugim finale, w którym zajął 12. miejsce.

W scratchu mężczyzn po złoto sięgnął Niemiec Lucas Liss, skutecznie atakując z siedmioosobowej grupki, która oderwała się od grupy. Srebro wywalczył Hiszpan Alberto Torres, a brąz Amerykanin Bobby Lea. 16. miejsce zajął Adrian Tekliński.