Vuelta a Andalucia 2015: etap 1a

Pim Ligthart (Lotto Soudal) po finiszu z peletonu wygrał krótki, przedpołudniowy odcinek, otwierający 61. edycję andaluzyjskiej etapówki.

Drugi finiszował Portugalczyk Fabio Silvestre (Trek Factory Racing), a trzeci Słoweniec Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice).

8. miejsce zajął Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice).

Ucieczkę na początku krótkiego odcinka zawiązali Reinier Honig (Team Roompot), Aleksandr Komin (Rusvelo), Chris Jones (Unitedhealthcare) oraz Ibai Salas (Burgos - BH). Czwórka kręciła przed peletonem, który kontrolował sytuację od startu do mety, na przedpołudniowym etapie nie chcąc popsuć z góry ułożonego scenariusza.

Harcownicy uzyskali zaledwie dwie i pół minuty zapasu, ale dzięki pracy ekipy Wanty-Groupe Gobert i Tinkoff-Saxo skapitulowali 28 kilometrów przed metą. Swoich sił w kontrze próbował jeszcze Belg Sander Helven (TopSport Vlaanderen), ale jego próba spaliła na panewce.

Przyspieszenie peletonu przed górską premią, zlokalizowaną 11 kilometrów przed metą, przerzedziło zasadniczą grupę. Punkty na premii zebrali prowadzący peleton kolarze Sky i cała grupa ruszyła ku mecie, zlokalizowanej na pagórkach Hinojos.

4 kilometry doszło do dużej kraksy, która mocno przetrzebiła czołówkę, na ziemię polecieli kolarze Sky, Giant-Alpecin, hiszpański sprinter Juan Jose Lobato (Movistar Team) oraz Stefan Schumacher i Łukasz Owsian (obaj CCC Sprandi Polkowice). W takiej sytuacji ostatnie metry należały do Pima Ligtharta (Lotto-Soudal), który na trudnym finiszu pokonał Portugalczyka Fabio Silvestre (Trek) oraz Słoweńca Gregę Bole, reprezentującego polski zespół CCC Sprandi Polkowice.

Po południu w Coria del Río rozegrana zostanie jazda indywidualna na czas na czas na dystansie 8,2 km.

fot. Lotto Soudal

Wyniki etapu 1a Vuelta a Andalucia 2015 (2.1), La Rábida - Hinojos (121,3 km):
  1 Pim Ligthart (Ned) Lotto - Soudal                          3:01:44
  2 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    00:02
  3 Grega Bole (Cze) CCC Sprandi Polkowice
  4 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits
  5 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
  6 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty – Groupe Gobert
  7 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  8 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
  9 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro
 10 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot
 11 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 12 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 13 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 14 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 15 Tom Leezer (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
 16 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 17 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
 18 Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo
 19 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo
 20 Benat Intxausti Elorriagai (Spa) Movistar Team
 21 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky
 22 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale
 23 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 24 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 25 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo
 26 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
 27 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff - Saxo
 28 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo                             00:09
 29 Sebastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale
 30 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 00:11
 31 Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team                           00:30
 32 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              00:42
 33 Huub Duyn (Ned) Team Roompot
 34 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 35 Angel Madrazo (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 37 Edward Fabián Díaz Cárdenas (Col) Colombia
 38 Serguei Firsanov (Rus) RusVelo                               01:02
 39 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 40 Francis De Greef (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 41 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 42 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal
 43 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 44 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo                            01:07
 45 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro                 01:12
 46 Ibai Salas (Esp) Burgos-BH                                   01:43
 47 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 48 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro
 49 Cyril Gautierl (Fra) Team Europcar
 50 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing
 51 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 52 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 53 Jerome Pineau (Fra) IAM Cycling
 54 Cedric Pineau (Fra) FDJ
 55 David Belda Garcia (Esp) Burgos-BH
 56 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 57 Yannick Eijssen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 58 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 59 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro
 60 Aleksandr Komin (Rus) RusVelo                                02:42
 61 Pirmin Lang (Sui) IAM Cycling
 62 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo
 63 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         03:18
 64 Jose Herrada (Esp) Movistar Team                             03:27
 65 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 66 Javier Moreno (Esp) Movistar Team
 67 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff - Saxo
 68 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo
 69 Sebastian Mascaro (Esp) Burgos-BH
 70 Sergio Paulinho (Ita) Tinkoff - Saxo
 71 Victor Martin (Esp) Burgos-BH
 72 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 73 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
 74 Igor Merino (Esp) Burgos-BH
 75 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Burgos-BH                    03:36
 76 Jimmy Gautier (Fra) Team Europcar
 77 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar
 78 Luis Miguel Mate (Esp) Cofidis, Solutions Crédits
 79 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits
 80 Fabio Duarte (Col) Colombia
 81 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff - Saxo
 82 Daniel Navarro Garcia (Esp) Cofidis, Solutions Crédits
 83 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 84 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky
 85 Nicholas Roche (Irl) Team Sky                                04:14
 86 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
 87 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro                   04:16
 88 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro
 89 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro
 90 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling                      04:25
 91 Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
 92 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 93 Maarten Tjallingii (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
 94 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 95 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 96 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 97 Carlos Quintero (Col) Colombia
 98 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
 99 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia
100 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia
101 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Colombia
102 Reinier Honig (Ned) Team Roompot
103 Merhawi Kudus (Eri) MTN - Qhubeka
104 Dario Hernandez Illana (Esp) Burgos-BH
105 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
106 Eduard Prades Reverte (Esp) Caja Rural-Seguros RGA           04:31
107 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
108 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
109 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale                04:33
110 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale
111 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            04:48
112 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal
113 Jay Thomson (Rsa) MTN - Qhubeka
114 Jim Songezo (Rsa) MTN - Qhubeka
115 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
116 Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team                         05:34
117 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        05:47
118 Johan Vansummeren (Bel) Ag2r La Mondiale
119 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Alpecin
120 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
121 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert
122 Wilco Kelderman (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
123 Moreno Hofland (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
124 Louis Vervaeke (Bel) Lotto - Soudal                          06:26
125 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal
126 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
127 Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
128 Bart De Clercq (Bel) Lotto - Soudal                          06:28
129 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
130 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
131 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
132 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka                             06:30
133 Marc De Maar (Aho) Team Roompot
134 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka
135 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
136 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
137 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice                07:31
138 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      07:35
139 Łukasz Owsain (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    07:43
140 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits          07:47
141 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       07:49
142 Arthur Vichot (Fra) FDJ
143 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   08:01
144 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal
145 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                             08:20
146 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale                         08:24
147 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                        08:48
148 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
149 Peio Bilbao (Esp) Caja Rural-Seguros RGA                     09:32
150 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
151 Laurens ten Dam (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                  09:36

Klasyfikacja po etapie 1a:

  1 Pim Ligthart (Ned) Lotto - Soudal                          3:01:44
  2 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                    00:02
  3 Grega Bole (Cze) CCC Sprandi Polkowice
  4 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits
  5 Tyler Farrar (USA) MTN - Qhubeka
  6 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty – Groupe Gobert
  7 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  8 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice
  9 Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro
 10 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot
 11 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
 12 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 13 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 14 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 15 Tom Leezer (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
 16 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 17 Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot
 18 Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo
 19 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff - Saxo
 20 Benat Intxausti Elorriagai (Spa) Movistar Team
 21 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky
 22 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale
 23 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 24 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 25 Ivan Basso (Ita) Tinkoff - Saxo
 26 Stephen Cummings (GBr) MTN - Qhubeka
 27 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff - Saxo
 28 Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo                             00:09
 29 Sebastien Minard (Fra) Ag2r La Mondiale
 30 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 00:11
 31 Gorka Izagirre (Esp) Movistar Team                           00:30
 32 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              00:42
 33 Huub Duyn (Ned) Team Roompot
 34 Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
 35 Angel Madrazo (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 36 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Crédits
 37 Edward Fabián Díaz Cárdenas (Col) Colombia
 38 Serguei Firsanov (Rus) RusVelo                               01:02
 39 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
 40 Francis De Greef (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 41 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice
 42 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal
 43 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 44 Alexander Foliforov (Rus) RusVelo                            01:07
 45 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro                 01:12
 46 Ibai Salas (Esp) Burgos-BH                                   01:43
 47 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 48 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Pro
 49 Cyril Gautierl (Fra) Team Europcar
 50 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek Factory Racing
 51 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 52 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 53 Jerome Pineau (Fra) IAM Cycling
 54 Cedric Pineau (Fra) FDJ
 55 David Belda Garcia (Esp) Burgos-BH
 56 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 57 Yannick Eijssen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
 58 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 59 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro
 60 Aleksandr Komin (Rus) RusVelo                                02:42
 61 Pirmin Lang (Sui) IAM Cycling
 62 Artem Ovechkin (Rus) RusVelo
 63 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         03:18
 64 Jose Herrada (Esp) Movistar Team                             03:27
 65 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 66 Javier Moreno (Esp) Movistar Team
 67 Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Tinkoff - Saxo
 68 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff - Saxo
 69 Sebastian Mascaro (Esp) Burgos-BH
 70 Sergio Paulinho (Ita) Tinkoff - Saxo
 71 Victor Martin (Esp) Burgos-BH
 72 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 73 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
 74 Igor Merino (Esp) Burgos-BH
 75 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Burgos-BH                    03:36
 76 Jimmy Gautier (Fra) Team Europcar
 77 Fabrice Jeandesboz (Fra) Team Europcar
 78 Luis Miguel Mate (Esp) Cofidis, Solutions Crédits
 79 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Crédits
 80 Fabio Duarte (Col) Colombia
 81 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff - Saxo
 82 Daniel Navarro Garcia (Esp) Cofidis, Solutions Crédits
 83 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 84 Xabier Zandio Echaide (Esp) Team Sky
 85 Nicholas Roche (Irl) Team Sky                                04:14
 86 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
 87 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro                   04:16
 88 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro
 89 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro
 90 Sébastien Reichenbach (Sui) IAM Cycling                      04:25
 91 Marcel Wyss (Sui) IAM Cycling
 92 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
 93 Maarten Tjallingii (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
 94 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 95 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 96 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 97 Carlos Quintero (Col) Colombia
 98 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
 99 Juan Pablo Valencia (Col) Colombia
100 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia
101 Alex Norberto Cano Ardila (Col) Colombia
102 Reinier Honig (Ned) Team Roompot
103 Merhawi Kudus (Eri) MTN - Qhubeka
104 Dario Hernandez Illana (Esp) Burgos-BH
105 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
106 Eduard Prades Reverte (Esp) Caja Rural-Seguros RGA           04:31
107 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural-Seguros RGA
108 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
109 Jean-Christophe Péraud (Fra) Ag2r La Mondiale                04:33
110 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale
111 Oliver Naesen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            04:48
112 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto - Soudal
113 Jay Thomson (Rsa) MTN - Qhubeka
114 Jim Songezo (Rsa) MTN - Qhubeka
115 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
116 Juan Jose Lobato (Esp) Movistar Team                         05:34
117 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        05:47
118 Johan Vansummeren (Bel) Ag2r La Mondiale
119 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Alpecin
120 Dylan Groenewegen (Ned) Team Roompot
121 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert
122 Wilco Kelderman (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
123 Moreno Hofland (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
124 Louis Vervaeke (Bel) Lotto - Soudal                          06:26
125 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal
126 Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot
127 Steven Kruijswijk (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
128 Bart De Clercq (Bel) Lotto - Soudal                          06:28
129 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
130 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
131 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
132 Nick Dougall (Aus) MTN - Qhubeka                             06:30
133 Marc De Maar (Aho) Team Roompot
134 Matthew Brammeier (Irl) MTN - Qhubeka
135 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
136 Jos Van Emden (Ned) Team Lotto NL - Jumbo
137 Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice                07:31
138 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      07:35
139 Łukasz Owsain (Pol) CCC Sprandi Polkowice                    07:43
140 Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Crédits          07:47
141 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       07:49
142 Arthur Vichot (Fra) FDJ
143 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   08:01
144 Jelle Vanendert (Bel) Lotto - Soudal
145 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                             08:20
146 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale                         08:24
147 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling                        08:48
148 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
149 Peio Bilbao (Esp) Caja Rural-Seguros RGA                     09:32
150 David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
151 Laurens ten Dam (Ned) Team Lotto NL - Jumbo                  09:36

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: