Vuelta a Murcia 2015

Estończyk Rein Taaramae (Astana) po samotnym rajdzie wygrał 35. edycję Vuelta a Murcia.

27-latek po ataku na ponad 20 kilometrów przed metą do mety dotarł przed Holendrem Bauke Mollemą (Trek Factory Racing) i Czechem Zdenkiem Stybarem (Etixx-Quick Step). 6. finiszował Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a 27. Kamil Gradek (ActiveJet Team).

Ucieczkę dnia sformowali Garkoitz Bravo (Murias Taldea) oraz Victor Martín (Burgos BH), po kilkunastu kilometrach odrywając się na od 11-osobowej czołówki, która próbowała odjechać od peletonu. Duet uzyskał nawet 7 minut przewagi, ale praca kolarzy ekipy Movistar szybko zbiła różnicę do poziomu 5 minut.

Impreza rozgrywana była pod dyktando kolegów Alejandro Valverde, który swój domowy wyścig wygrywał dotychczas trzykrotnie. Kolarze Eusebio Unzue kontrolowali sytuację, w mocno pagórkowatym terenie nie pozwalając uciekinierom na wypracowanie sobie większej przewagi.

Akcja zakończona została na 50 kilometrów przed metą, gdy do pogoni włączyli się kolarze Astany. Praca zawodników Aleksandra Winokurowa nie poszła na marne i choć kolejne ataki utrudniał silny wiatr, na około 25 kilometrów przed metą na atak zdecydował się pozyskany do kazachskiej grupy z francuskiego Cofidisu Rein Taaramae.

Estończyk błyskawicznie powiększał przewagę i na 15 kilometrów przed kreską notował już dwie minuty zapasu. Pościg zbierał się opieszale i mimo pogoni ekipy Trek i Movistar samotny uciekinier nie został złapany. Przewaga spadła znacząco w końcówce - na finałowej wspinaczce, Alto de Fortaleza del Sol (2 km, 5,8%), Taaramae stracił sporo czasu, ale na mecie zdołał zameldować się 10 sekund przed finiszującym Bauke Mollemą (Trek) i podążającym za nim Zdenkiem Stybarem (Etixx-Quick Step).

fot. Astana Pro Team

Wyniki Vuelta a Murcia 2015 (1.1), Mazarron - Alto Fortaleze del Sol (198,1 km):

1. Rein Taaramae (Astana)                                5:11:38
2. Bauke Mollema (Trek Factory Racing)                     00:10
3. Zdenek Stybar (Etixx-Quick Step)
4. Fabio Felline (Trek Factory Racing)
5. Luis Leon Sanchez (Astana)
6. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)
7. Tiago Machado (Katusha)
8. Arthur Vichot (FDJ)
9. Floris de Tier (TopSport Vlaanderen - Baloise)
10. Marco Canola (Unitedhealthcare)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: