Puchar Świata 2014/15 #6: zwycięstwo Mathieu van der Poela, Puchar dla Kevina Pauwelsa

Holender Mathieu van der Poel (BKCP) triumfował w ostatniej odsłonie przełajowego Pucharu Świata. 20-latek na trasie w holenderskim Hoogerheide prowadził od początku do końca, wyprzedzając na mecie Wouta van Aerta (Vastgoedservice) i Gianniego Vermeerscha (Sunweb).

Zdobywcą Pucharu Świata w sezonie 2014/15 został po raz drugi w swojej karierze Belg Kevin Pauwels (Sunweb).

Pauwels na starcie finałowych zawodów był w komfortowej sytuacji, ponieważ teoretycznie mógł go tylko wyprzedzić Lars Van Der Haar (Giant) i to pod takim warunkiem, że Pauwels nie dojechałby do mety.

Na mało skomplikowanej, choć miejscami błotnistej trasie, od startu zaatakował Tom Meeusen (Telnet), ale prowadzenie objął nowy mistrz Holandii Mathieu van der Poel. 20-latek pierwsze okrążenie zakończył z przewagą 15 sekund nad duża grupą prowadzoną przez Tima Merliera (Sunweb) i Pauwelsa.

Po 1/3 dystansu, czyli trzeciej rundzie, Van der Poel wyprzedzał drugiego w tym momencie Gianniego Vermeerscha już o 33 sekundy, a następni tracili całą minutę.

Wout van Aert, Pauwels, Sven Nys (Crelan), Francis Mourey (FDJ) i Van Der Haar ruszyli w pogoń za Vermeerschem. Ten długo się bronił, ale na siódmej pętli doszli Belga najpierw Van Aert, a chwilę później Pauwels. Trójka traciła w tym momencie do Van der Poela grubo ponad minutę.

vanderpoel-ps1415-hoogerheide

Holender bez przygód dowiózł swoje prowadzenie do mety, odnosząc pierwsze zwycięstwo w wyścigu Pucharu Świata. Po drugie miejsce na ostatniej rundzie odjechał Van Aert, natomiast trzeci zameldował się Vermeersch, którego "ubezpieczał" kolega z zespołu i zdobywca Pucharu Kevin Pauwels.

Wyścig kobiet wygrała Włoszka Eva Lechner (Rusvelo). Druga finiszowała Czeszka Katerina Nash (Luna), a trzecia szosowa mistrzyni świata Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv). Klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrała za to czwarta dziś Sanne Cant, znacząco wyprzedzając swoją rodaczkę Ellen van Loy i Amerykankę Katie Compton.

Zmagania orlików wygrał Belg Laurens Sweeck, pokonując o blisko pół minuty Michaela Vanthourenhouta. Trzecie miejsce zajął Francuz Fabien Doubey.

W gronie juniorów dominację potwierdził Eli Iserbyt, wygrywając po raz kolejny w tym sezonie. Młody Belg w 15 startach w najważniejszych imprezach sezonu nie wygrał tylko raz - podczas Pucharu Świata w Namur, gdzie uznać musiał wyższość Johana Jacobsa. Dziś, w Hoogerheide, pokonał Holendra Roela van der Stegena i Amerykanina Gage Hechta.

Wyniki:

1. Mathieu van der Poel (BKCP Powerplus)                1:08:38
2. Wout van Aert (Vastgoedservice - Golden Palace)        01:04
3. Gianni Vermeersch (Sunweb Napoleon Games)              01:21
4. Kevin Pauwels (Sunweb - Napoleon Games)                01:22
5. Lars van der Haar (Giant - Alpecin)                    01:37
6. Sven Nys (Crelan-AA Drink)                             01:56
7. Francis Mourey (FDJ)                                   02:18
8. Tim Merlier (Sunweb - Napoleon Games)                  02:52
9. Jens Adams (Vastgoedservice - Golden Palace)           02:57
10. Fabien Canal (Armee de Terre)                         03:04
...
40. Mariusz Gil (Project Kross)                            -1

Elita kobiet:

1. Eva Lechner (Rusvelo)                                  44:53
2. Katerina Nash (Luna Pro Team)                          00:18
3. Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv)                      00:27
4. Sanne Cant (Enertherm-BKCP)                            00:54
5. Sabrina Stultiens (Rabo Liv)                           01:03
6. Lucie Chainel-Lefevere (Francja)                       01:19
7. Ellen van Loy (VZW Young Telenet Fidea)                01:32
8. Jolien Verschueren (Decock-Woningbouw Vandekerckhove)  01:40
9. Helen Wyman (Kona Factory Racing)                      01:58
10. Nikki Harris (VZW Young Telenet Fidea)                02:17

Orlicy:

1. Laurens Sweeck (Corendon Kwadro)                       52:02
2. Michael Vanthourenhout (Sunweb - Napoleon Games)       00:28
3. Frabien Doubey (Francja)                               00:52
4. Diether Sweeck (Corendon Kwadro)                       01:20
5. Clement Venturini (Cofidis)                            01:21
6. Toon Aerts (Telenet Fidea)                             01:23
7. Gioele Bertolini (Włochy)                              01:50
8. Jakub Skala (Czechy)                                   01:57
9. Quinten Hermans (Telenet Fidea)                        02:04
10. Joris Nieuwenhuis (Rabobank Development Team)         02:13

Juniorzy:

1. Eli Iserbyt (Belgia)                                   37:40
2. Roel van der Stegen (Holandia)                         00:48
3. Gage Hecht (USA)                                       00:53
4. Jappe Jasper (Belgia)                                  01:00
5. Jakob Doriogoni (Włochy)                               01:07
6. Stefano Sala (Włochy)                                  01:11
7. Emile Canal (Francja)                                  01:13
8. Jens Dekker (Holandia)                                 01:15
9. Quentin Simon (Francja)
10. Max Gluick (Holandia)                                 01:23

Puchar Świata:

Elita mężczyzn:

1. Kevin Pauwels (Sunweb Napoleon - Games)              430 pkt
2. Lars van der Haar (Giant Shimano Development Team)   345
3. Corne van Kessel (Telenet Fidea)                     307
4. Philipp Walsleben (BKCP Powerplus)                   306
5. Tom Meeusen (Telenet Fidea)                          290
6. Jens Adams (Vastogoedservice - Golden Palace)        256
7. Gianni Vermeersch (Sunweb Napoleon Games)            255
8. Francis Mourey (FDJ)                                 212
9. Jeremy Powers (USA)                                  210
10. Julien Taramarcaz (Corendon Kwadro)                 209
...
33. Mariusz Gil (Project Kross)                         110

Elita kobiet:

1. Sanne Cant (Enertherm-BKCP)                          246 pkt
2. Ellen van Loy (VZW Young Telenet Fidea)              204
3. Katie Compton (USA)                                  187
4. Lucie Chainel-Lefevere (Francja)                     176
5. Sophie De Boer (Parkhotel Valkenburg)                169
6. Sabrina Stultiens (Liv Plantur)                      167
7. Helen Wyman (Kona Factory Racing)                    166
8. Katerina Nash (Luna Pro Team)                        160
9. Nikki Harris (VZW Young Telenet Fidea)               152
10. Marianne Vos (Rabo-Liv)                             129

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: