Tour de Yorkshire przedstawia trasę pierwszej edycji

Majowy wyścig wokół Yorkshire perełką w kalendarzu brytyjskiego ścigania.

Zainspirowani organizacyjnym sukcesem i niesamowitą popularnością, jaką cieszył się w 2014 roku start Tour de France, a także sukcesami synów Albionu na szosach Francji, włodarze British Cycling i Amaury Sport Organisation (ASO) postarali się o zorganizowanie kolarskiej imprezy, która na Wyspy przyciągnęłaby czołowe ekipy świata i odpowiedziałaby na wzmożone zainteresowanie sportem dwóch kółek wśród rodaków sir Bradley'a Wigginsa.

W sezonie 2015 do kalendarza UCI Europe Tour dopisany został nowy wyścig - Tour de Yorkshire. Nowa impreza odbędzie się w pierwszych dniach maja i oznaczona będzie kategorią 2.1.

Kolarze wystartują z nadmorskiego Bridlington, gdzie dziś odbyła się prezentacja wyścigu. Trasa poprowadzi wzdłuż wybrzeża, a finisz przewidziano w pięknie położonym nadmorskim Scarborough. Peleton pokona 174 kilometry, a w planie znajdują się także niewielkie podjazdy, w tym ostry Cote de Robin Hood's Bay (1,5 km, max. 10,3%).

Drugiego dnia do pokonania znów 174 kilometry, tym razem z Selby do Yorku. Selby to niegdyś ważny ośrodek przemysłu wodnego i konstrukcji statków, podobnie jak Scarborough założony w erze najazdów Wikingów. Kolarze zatoczą małą pętlę i wokół średniowiecznych, zachowanych w całości białych murów miejskich Yorku zrobią trzy rundy, a w akcji obejrzymy zapewne sprinterów.

Drugiego maja rozegrane zostanie także kryterium, w którym weźmie udział kobiecy peleton.

Trzeciego dnia kolarze wystartują z okolicy katedry w Wakefield i skierują się do głównego ośrodka przemysłowego regionu - Leeds - po drodze pokonując szereg krótkich i wymagających podjazdów, jakimi najeżony jest rejon Yorkhshire.

Organizatorzy przewidzieli także wyścig dla amatorów, który odbędzie się w niedzielę rano, przed startem zawodowców.

Trasa Tour of Yorkshire 2015:

Piątek, 1 maja - etap 1: Bridlington - Scarborough (174 km)
TDY15_profil 1_v3
Sobota, 2 maja - etap 2: Selby - York (174 km)
TDY15_profil2_v3
Niedziela, 3 maja - etap 3: Wakefield - Leeds (167 km)
TDY15_profil3_v3

fot. ASO

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: