Ben Swift rozważa powrót na tor

27-letni kolarz zastanawia się nad występem w omnium w Rio de Janeiro.

Brytyjczyk Ben Swift zastanawia się nad powrotem do kolarstwa torowego i starcie na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. 27-latek w rozmowie z oficerami prasowymi British Cycling potwierdził, że w najbliższym czasie rozmawiał będzie z trenerami, a niedługo potem podejmie decyzję co do przyszłości.

Swift, mistrz świata w scratchu z 2012 roku, chciałby w Ameryce Południowej wystartować w omnium. Kolarza Teamu Sky do rozważenia możliwości podjęcia takiej próby zachęciły ostatnie zmiany przepisów w wieloboju, na mocy wygrywa zawodnik z największą ilością punktów, a nie jak poprzednio - z najmniejszą.

Na mocy starych przepisów zawodnicy otrzymywali 1 punkt za pierwsze miejsce, dwa za drugie, trzy za trzecie itd., a zwycięzcą zostawał kolarz z najmniejszą ogólną sumą. Po zmianach dorobek punktowy z konkurencji szybkościowych zliczane są z punktami zdobytymi w ostatniej konkurencji - wyścigu punktowego. Zawodnik z największą liczbą punktów wygrywa, co oznacza, że triumfował w omnium będzie zwycięzca wyścigu punktowego.

Swift startował ostatnio na torze w Portugalii, gdzie podczas Troféu Internacional Litério Marque uległ m.in. Adrianowi Teklińskiemu.

Brytyjczyk nie zamierza rezygnować jednak z kariery szosowej, tym bardziej, że ta zaczęła nabierać rozpędu. Sympatyczny młodzian z Rotherham w sezonie 2014 zajął trzecie miejsce w Mediolan – San Remo, wygrał etapy Vuelta al Pais Vasco i Settimana Coppi e Bartali i zajął drugie miejsce w Prudential RideLondon Classic.

Swift zainteresowany jest poprawą tych wyników, co oczywiście wyklucza całkowite poświęcenie się torowi, jednak Brytyjczyk zaznaczył, że nie chce zamykać tej furtki.

fot. Team Sky

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: