Mistrzowie kraju w kolarstwie przełajowym 2015

Marek Konwa (Euro Bike) został ponownie mistrzem Polski w kolarstwie przełajowym na rok 2015. W innych krajach pogrom faworytów.

W Belgii na wyjątkowo błotnistej trasie widzowie byli świadkami chwilami dramatycznego wyścigu. Od startu zaatakował Wout Van Aert (Vastgoedservice), który wypracował blisko 20 sekund przewagi. Rewelacyjnego 20-latka powstrzymał jednak defekt, przez który spadł na dalszą pozycję.

Van Aert odrobił jednak straty, dojeżdżając do Svena Nysa (Crelan – AA Drink) i Klaasa Vantornouta (Sunweb). Do tej trójki dołączyli następnie Rob Peeters (Vastgoedservice), Tom Meeusen (Telenet) i Kevin Pauwels (Sunweb).

Szóstka razem wjechała na finałową rundę. Tam, pomimo popełnionego błędu, oderwał się Vantornout, który z wyraźną przewagą zameldował się na mecie przed Meeusenem, Van Aertem i Nysem. Tym samym 32-letni zawodnik zdobył swój drugi tytuł mistrza kraju, powtarzając wynik sprzed dwóch lat.

W Holandii w równie trudnych warunkach dwuletnią dominację Larsa Van Der Haara (Giant-Shimano) przerwał 19-letni Mathieu van der Poel (BKCP Powerplus). W Czechach po tytuł sięgnął 18-letni Adam Toupalik (BKCP Powerplus).

Nowy mistrz kraju również w Niemczech. Pięciokrotnego mistrza Philippa Walslebena (BKCP), zastąpił Marcel Meisen reprezentujący Corendon. Z tego samego zespołu zwyciężył w Szwajcarii Julien Taramarcaz, który po roku przerwy odniósł czwarte zwycięstwo w mistrzostwach kraju.

Zmiana warty we Francji. Ośmiokrotny mistrz Francis Mourey (FDJ) dopiero trzeci. Wygrał mało znany Clément Lhotellerie (Peltrax). Jedynie we Włoszech constans. Swoje siódme złoto zdobył Marco Fontana (Cannondale Factory Racing).