Bpost Bank Trophy 2014/15 #6: Wout van Aert po raz czwarty

20-letni Wout van Aert (Vastgoedservice - Golden Palace) wygrał swój czwarty wyścig Bpost Bank Trophy i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej cyklu.

Całkowicie pokryty błotem młodzieniec do mety dotarł 37 sekund przed Mathieu van der Poelem (BKCP Powerplus) i dwie minuty przed Tomem Meeusenem (Telenet Fidea).

Wyścig we flandryjskim Loenhout rozpoczął się pod nieobecność leczącego przeziębienie Holendra Larsa van der Haara (Giant Team Development Team). Kolarze rywalizowali na bardzo błotnistej trasie, miejscami pokrytej jeszcze zmrożonym śniegiem.

Na pierwszym okrążeniu w czołówce znaleźli się Wout van Aert, Rob Peeters i Joeri Adams (Vastogoedservice - Golden Palace), Tom Meeusen (Telenet Fidea), Vincent Baestaens (Belgia), Philipp Walsleben i Mathieu van der Poel (BKCP Powerplus), Sven Nys (Crelan - AA Drink) oraz Martin Bina (Corendon Kwadro).

Peters i van der Poel próbowali zmontować akcję, ale zamiary te pokrzyżował van Aert, najpierw dojeżdżając do czołowej dwójki, a potem zabierając ze sobą młodego Holendra.

Na pięć kółek przed końcem van Aert i van der Poel dysponowali 24 sekundami przewagi nad grupką pościgową prowadzoną przez mistrza Niemiec Philippa Walslebena (BKCP Powerplus). Wysiłki Niemca, zmierzające do rozerwania pościgu nie zdały się na wiele, a prowadząca dwójka razem przebijała się przez zalegające na trasie pokłady błota, na półmetku rywalizacji notując 39 sekund zapasu.

Van der Poel zdołała urwać van Aerta w połowie piątego okrążenia, ale jedynie na krótką chwilę. Do przetasowań doszło za to za ich plecami - do kontry ruszył Meeusen, wspierany przez Peetersa i Nysa. Trójka na trzy kółka przed końcem traciła 56 sekund do dwóch młodych zawodników, którzy walkę o zwycięstwo zamierzali rozegrać między sobą.

Pojedynek na ostatnich metrach nie doszedł do skutku - van der Poel popełnił błąd na przedostatnim kółku i wyłożył się na wirażu. To wystarczyło van Aertowi, który nacisnął mocniej na pedały, na wjeździe na ostatnią rundę notując już 18 sekund przewagi nad niezadowolonym Holendrem i prawie dwie minuty nad goniącą trójką, do której dojechać udało się jeszcze Kevinowi Pauwelsowi (Sunweb - Napoleon Games).

Van Aert bez przeszkód dotarł do mety, deklasując konkurentów. Van der Poel stracił 37 sekund, natomiast prowadzący samotny pościg Meeusen linię mety przeciął dopiero dwie minuty po van Aercie.

W klasyfikacji generalnej cyklu van Aert wyprzedza o 4:45 Nysa i o 4:46 Pauwelsa.

W wyścigu orlików najlepsi okazali się bracia Sweeck - wygrał Laurens przed Dietherem, a podium dopełnił Toon Aerts. Rywalizację kobiet wygrała Czeszka Katerina Nash, po świątecznych porażkach wyrównując rachunki z Marianne Vos.

Wyniki:

1 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace       1:04:02
2 Mathieu Van Der Poel (Ned) BKCP - Powerplus                 00:37
3 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea                           02:01
4 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games             02:17
5 Jan Denuwelaere (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace
6 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games                 02:20
7 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games                   02:24
8 Sven Nys (Bel) Crelan-AA Drink                              02:25
9 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace           02:36
10 Vincent Baestaens (Bel) BKCP - Powerplus                   03:01
11 Joeri Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace          03:04
12 Marcel Meisen (Ger) Corendon - Kwadro                      03:11
13 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea                         03:21
14 Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan - AA Drink                03:41
15 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus                   03:49
16 Patrick Gaudy (Bel) Veranclassic - Doltcini                04:31
17 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea                         04:37
18 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon - Kwadro                  04:44
19 Twan Van Den Brand (Ned)                                   04:58
20 Kenneth Van Compernolle (Bel)                              05:01
21 Bart Aernouts (Bel) Corendon - Kwadro                      05:17
22 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games                 05:19
23 Gert-Jan Bosman (Ned) Parkhotel Valkenburg CT              05:56
24 Flavien Dassonville (Fra) BigMat - Auber 93                05:59
25 Mariusz Gil (Pol)                                          07:03
26 Michael Boros (Cze)                                        07:04
27 Kevin Cant (Bel) Corendon - Kwadro                         08:01
28 Clément Lhotellerie (Fra)                                  08:23
29 Michal Malík (Cze)
30 Ramon Sinkeldam (Ned)
31 Niels Koyen (Bel)
32 Ismael Felix Barba Frutos (Spa)
33 Emil Hekele (Cze)
34 Kenneth Hansen (Den)
35 Fabian Obrist (Swi)
36 Angus Edmond (NZl)
37 Yannick Mayer (Ger)
38 Garry Millburn (Aus)
39 Miguel Fillaut (Fra)
40 Mark Mcconnell (Can)
41 Christophe Cavazzana (Fra)
42 Yu Takenouchi (Jpn)
43 Robert Wardell (GBr)
44 Paul Redenbach (Aus)
45 Asier Urdaibai (Spa)
46 Arnau Rota (Spa)
47 Mario Matijevic (Bel)

Klasyfikacja generalna po 6/8 wyścigów:

1. Wout van Aert (Vastgoedservice - Golden Palace)
2. Sven Nys (Crelan - AA Drink)                          04:45
3. Kevin Pauwels (Sunweb - Napoleon Games)               04:46
4. Tom Meeusen (Telenet Fidea)                           04:49

Elita kobiet:

1. Katerina Nash (Luna Pro Team)                         43:17
2. Marianne Vos (Rabo Liv)                               00:23
3. Ellen van Loy (VZW Young Telenet Fidea)               00:50
4. Nikki Harris (VZW Young Telenet Fidea)                01:13
5. Sanne Cant (Enertherm-BKCP)                           01:50
6. Helen Wyman (Kona FFSA Factory Team)                  02:12
7. Jolien Verschueren (Decock-Woningbouw Vandekerckhove)
8. Loes Sels (VZW Young Telenet Fidea)                   02:32
9. Sophie De Boer (Kalas-NNOF)
10. Elle Anderson (Kalas-NNOF)

Orlicy:

1. Laurens Sweeck (Corendon Kwadro)                       51:57
2. Diether Sweeck (Corendon Kwadro)                       01:11
3. Toon Aerts (Telenet Fidea)                            01:23
4. Michael Vanthourenhout (Sunweb - Napoleon Games)      01:26
5. Jens Vandekinderen (Telenet Fidea)                    01:55
6. Dan Soete (Telenet Fidea)                             02:06
7. Nicolas Cleppe (Telenet Fidea)                        02:39
8. Thijs Aerts (Belgia)                                  03:04
9. Yorben van Tichelt (Sunweb - Napoleon Games)          03:09
10. Clement Russo (Francja)                              03:14

Juniorzy:

1. Roel Van Der Stegen (Holandia)                        37:12
2. Gage Hecht (USA)                                      00:40
3. Lander Loockx (Belgia)                                00:55
4. Mitch Groot (Holandia)                                01:17
5. Tijl Pauwels (Belgia)
6. Wesley Floren (Holandia)
7. Johan Jacobs (Szwajcaria)
8. Lance Haidet (USA)                                    01:22
9. Alessio D'Hoore (Belgia)                              01:28
10. Cooper Willsey (USA)                                 01:35

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: