Oleg Tinkov: "mogę zaprzestać finansowania Tinkoff-Saxo"

Oleg Tinkov ostrzegł iż pogłębiający się kryzys gospodarczy w Rosji może doprowadzić do upadku grupy Tinkoff-Saxo.

Rosyjski przedsiębiorca udzieli wywiadu amerykańskiej agencji Bloomberg, w którym skrytykował sankcje gospodarcze nałożone na Rosję, w wyniku aneksji Krymu i finansowania rosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Jeżeli sankcje pogorszą sytuację ekonomiczną Rosji i nastąpi dalszy spadek cen akcji - choć nie ma już miejsca na dalsze spadki, ale załóżmy, że taki będzie rozwój wypadków - i Tinkoff bank zacznie odczuwać kryzys, wówczas wstrzymam sponsorowanie zespołu

- powiedział Tinkov, dodając:

Nie sądzę bym jako właściciel zespołu potrafił znaleźć nowego sponsora w Europie. Zmusiłoby mnie to do rozwiązania drużyny. Obecnie w zespole mam wysoko wynagradzanych 80 pracowników, reprezentujących 14 narodowości. Jeżeli będziecie nas cisnąć [Rosjan] tych 80 ludzi z powodu sankcji może stracić pracę. Nie wiem co zrobią... wszyscy jedziemy na jednym koniu.

Pesymistyczne prognozy sytuacji gospodarczej Rosji wynikają nie tylko z międzynarodowych sankcji, ale również spadających cen ropy naftowej i ucieczki międzynarodowego kapitału z rosyjskiego rynku. Gwałtowny spadek kursu rubla i wzrost inflacji zmusił rosyjskie banki do zwiększenia podaży pieniądza, poprzez wyprzedaż posiadanych rezerw.

CompanySummaryChart2_imageKurs akcji Tinkoff Credit Systems Group Holding na giełdzie londyńskiej w 2014 roku

Tinkov skrytykował rząd USA za prowadzoną politykę międzynarodową i wywieranie wpływu na decyzje rządów europejskich. Zdobył się również na krytykę rządów Putina.

Gdybym był Amerykaninem, bardziej niepokoiłbym się Chinami niż Rosją. Jestem zakochany w polityce wewnętrznej administracji Obamy, za to polityka zewnętrzna to totalna katastrofa. Całkiem odwrotnie ma się z administracją rosyjską. Polityka zewnętrzna prezentuje się świetnie, to wielkie co robi Putin, ale polityka wewnętrzna jest tragiczna.

Szef Tinkoff-Saxo odniósł się do spraw sportowych, a konkretnie do Alberto Contadora. Hiszpan ma w planach starty w Giro d'Italia i Tour de France, ale jak sugeruje Tinkov, to nie musi być koniec.

Uważam, że Alberto jest w stanie wygrać wszystkie trzy wielkie toury w przyszłym roku

- stwierdził krótko.

fot. Tinkoff-Saxo

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: