Puchar Świata 2014/15 #5: Lars Van Der Haar ponownie najszybszy w Zolder

Lars Van Der Haar (Development Team Giant-Shimano) wygrał na torze motorowym w Heusden-Zolder przedostatnie zawody o przełajowy Puchar Świata.

W klasyfikacji łącznej PŚ Holender awansował na drugie miejsce, ze stratą 80 punktów do drugiego dziś na mecie Kevina Pauwelsa (Sunweb - Napoleon Games).

Początkowo, na szybkiej, miejscami błotnistej i wymagającej technicznie trasie, stawkę prowadził David Van Der Poel (BKCP - Powerplus), którego szybko zastąpił Van Der Haar.

Mistrz Holandii na początku trzeciej z dziewięciu pętli dostrzegł, że kilka metrów stracił Kevin Pauwels. Postanowił więc dłużej nie czekać, tylko podjął konkretną akcję.

W grupie pościgowej jechało siedmiu zawodników, obok lidera PŚ, Tom Meeusen (Telenet - Fidea), Philipp Walsleben (BKCP - Powerplus), David Van Der Poel, Corne Van Kessel (Telenet - Fidea), Rob Peeters (Vastgoedservice) i Julien Taramarcaz (Corendon - Kwadro).

Van Der Haar błyskawicznie zdobył 20 sekund przewagi. Pauwels nie mógł już dłużej biernie obserwować rozwoju wypadków. Ruszył za uciekinierem, odrywając się od reszty pościgu. Czwartą rundę ukończył ze stratą 12 sekund, trzeci w tym momencie Walsleben był o następne 6 sekund wolniejszy.

Wyścig przerodził się w pojedynek Van Der Haar vs Pauwels, którego szala coraz wyraźniej przechylała się w stronę tego pierwszego. Zawodnik Giant po 2/3 dystansu powiększył różnicę do 25 sekund.

Mogło się wydawać, że jest już po wszystkim i tak też było. Holendra, który w Zolder triumfował również przed rokiem, nie powstrzymały nawet problemy przy łańcuchu, do samej mety nikomu nie pozwolił zbliżyć się do siebie.

Do końca trwała natomiast rywalizacja o trzecie miejsce. Van Kessel, Van Der Poel, Taramarcaz i Walsleben utrzymywali się w grze do finałowej pętli. Ostatecznie najniższy stopień podium wywalczył Van Kassel, pokonując na finiszu Taramarcaza.

23., ze stratą ponad 4 minut, przyjechał Mariusz Gil (Corendon - Kwadro).

W gronie orlików zaskakujące zwycięstwo odniósł Belg Laurens Sweeck, pokonując dominujących dotychczas Wouta van Aerta i Matthieu van der Poela. Sweeck na metę przyjechał 24 sekundy przed wygrywający wyścigi elity cyklu Bpost Bank Trophy van Aertem i blisko minutę przed zawodnikiem BKCP Powerplus.

Wyścig kobiet wygrała Holenderka Marianne Vos, cztery sekundy przed Czeszką Kateriną Nash i pięć sekund przed swoją drużynową koleżanką Francuzką Pauline Ferrand-Prevot. Wyścigu nie ukończyła Katie Compton, którą z rywalizacji na początku wyeliminował defekt.

Bez niespodzianek w wyścigu juniorów - najszybszy okazał się Eli Iserbyt, na mecie meldując się przed holenderskim duetem - Jensem Dekkerem i Maxem Gulickxem.

Wyniki:
  1 Lars Van Der Haar (Ned) Giant-Shimano Development Team         1:08:10
  2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games                      00:45
  3 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea                             01:10
  4 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon - KwadrO
  5 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus                         01:26
  6 David Van Der Poel (Ned) BKCP - Powerplus                        01:31
  7 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games                  01:33
  8 Sascha Weber (Ger) Veranclassic-Doltcini                         01:34
  9 Martin Bina (Cze) Corendon - KwadrO
 10 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace                 01:39
 11 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace                01:48
 12 Marcel Meisen (Ger) Corendon - KwadrO                            02:01
 13 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games                        02:07
 14 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea
 15 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games                       02:08
 16 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team                               02:14
 17 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea                                  03:16
 18 Jeremy Powers (USA) Team Rapha-Focus                             03:31
 19 Fabien Canal (Fra) Armée de Terre                                03:40
 20 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin                    03:47
 21 Niels Wubben (Ned) Telenet Fidea                                 03:55
 22 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                            03:56
 23 Mariusz Gil (Pol) Project Cross Racing                           04:13
 24 Bart Aernouts (Bel) Corendon - KwadrO                            04:29
 25 Bryan Falaschi (Ita) Selle Italia Guerciotti                     04:30
 26 Ole Quast (Ger)                                                  04:36
 27 Michael Boros (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor
 28 Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus                            04:46
 29 Martin Haring (Svk)                                              05:10
 30 Clement Lhotellerie (Fra)                                        05:38
 31 Gert-Jan Bosman (Ned)                                            05:56
 32 Kenneth Hansen (Den)                                             05:59
 33 Marcel Wildhaber (Swi) Scott- Odlo MTB Racing Team               06:12
 34 Matej Lasak (Cze)                                                06:38
 35 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies                           06:43
 36 Josep Betalu (Spa)                                               06:52
 37 Alois Falenta (Fra)                                              06:53
 38 Jonathan Page (USA) Planet Bike                                  07:10
 39 Flavien Dassonville (Fra) BIGMAT - AUBER 93
 40 Ismael Felix Barba Frutos (Spa)
 41 Yu Takenouchi (Jpn)
 42 Agustin Navarro Vidal (Spa)
 43 Aaron Schooler (Can) Focus CX Team
 44 Robert Marion (USA) American Classic Pro Cyclocross
 45 Asier Arregui Dominguez (Spa)
 46 Yannick Mayer (Ger)
 47 Ramon Sagues Portabella (Spa)
 48 Angus Edmond (NZl)
 49 Mark Mcconnell (Can)
 50 Ulrich Theobald (Ger)
 51 Arnau Rota Cano (Spa)
 52 Garry Millburn (Aus)
 53 Asier Urdaibai Erauzkin (Spa)

Klasyfikacja Pucharu Świata po 5/6 wyścigu:

  1 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games                        370 pkt
  2 Lars Van Der Haar (Ned) Giant-Shimano Development Team             290
  3 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea                               283
  4 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus                           269
  5 Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea                                    257
  6 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace                   212
  7 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace                  201
  8 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games                    190
  9 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Napoleon Games                     185
 10 Bart Wellens (Bel) Telenet Fidea                                   180
 11 Jeremy Powers (USA) Team Rapha-Focus                               172
 12 Sascha Weber (Ger) Veranclassic-Doltcini                           170
 13 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon - KwadrO                          169
 14 Bart Aernouts (Bel) Corendon - KwadrO                              169
 15 Francis Mourey (Fra) Francaise des Jeux                            164
 16 Fabien Canal (Fra) Armée de Terre                                  164
 17 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games                         164
 18 David Van Der Poel (Ned) BKCP - Powerplus                          156
 19 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games                          148
 20 Niels Wubben (Ned) Telenet Fidea                                   147
 21 Marcel Meisen (Ger) Corendon - KwadrO                              145
 22 Michael Boros (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                           142
 23 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea                            129
 24 Marcel Wildhaber (Swi) Scott- Odlo MTB Racing Team                 119
 25 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                              119
 26 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                   106
 27 Jonathan Page (USA) Planet Bike                                    106
 28 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team                                 102
 29 Mariusz Gil (Pol) Project Cross Racing                              99
 30 Twan Van Den Brand (Ned) Orange Babies                              95

Elita kobiet:

1. Marianne Vos (Rabo Liv)                     43:24
2. Katerina Nash (Luna Pro Team)               00:04
3. Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv)           00:05
4. Sabrina Stultiens (Rabo Liv)                00:22
5. Eva Lechner (Rusvelo)                       00:48
6. Ellen van Loy (Belgia)                      01:31
7. Sanne Cant (Belgia)                         01:50
8. Sophie de Boer (Parkhotel Valkenburg)       01:57
9. Lucie Chainel-Lefevere (Francja)
10. Martina Mikulaskova (Czechy)               02:01

Orlicy:

1. Laurens Sweeck (Belgia)                     52:49
2. Wout van Aert (Belgia)                      00:24
3. Matthieu van der Poel (Holandia)            00:53
4. Michael Vanthourenhout (Belgia)             00:58
5. Clement Venturini (Francja)                 01:03
6. Toon Aerts (Belgia)                         01:10
7. Stan Godrie (Holandia)                      01:22
8. Vojtech Nipl (Czechy)                       01:33
9. Adam Toupalik (Czechy)                      01:42
10. Jakub Skala (Czechy)                       01:50

Juniorzy:

1. Eli Iserbyt (Belgia)                        39:56
2. Jens Dekker (Holandia)                      00:26
3. Max Gulickx (Holandia)                      00:49
4. Johan Jacobs (Szwajcaria)                   00:52
5. Gage Hecht (USA)                            01:16
6. Maik van der Heijden (Holandia)             01:24
7. Mitch Groot (Holandia)                      01:26
8. Jarne Driesen (Belgia)                      01:28
9. Thijs Wolsink (Belgia)                      01:30
10. Giorgio Rossi (Włochy)                     01:32

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: