Sarah Storey zmierzy się z rekordem w jeździe godzinnej

Pierwsza próba pobicia kobiecego rekordu od 11 lat

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że Brytyjka Sarah Storey będzie pierwszą kobietą, która zmierzy się z rekordem godzinnym po ostatniej zmianie przepisów. Próba 37-letniej zawodniczki odbędzie się na welodromie Lee Valley VeloPark w Londynie, 28 lutego 2015 roku.

Sarah Storey, kawalerka Orderu Imperium Brytyjskiego, to najbardziej utytułowana paraolimpijka Zjednoczonego Królestwa. W swojej wieloletniej karierze zdobyła 14 złotych medali mistrzostw świata w kolarstwie i 6 w pływaniu. Na torze i na szosie zdobyła łącznie sześć złotych medali, w jej kolekcji znajdują się liczne mistrzostwa świata i Europy w obu dyscyplinach.

Jestem podekscytowana i jednocześnie zdenerwowana perspektywą bycia pierwszą kobietą, która spróbuje pobić ten rekord. Byłam na testach na welodromie w Manchesterze, sprawdzaliśmy jaką moc muszę generować przez godzinę, by realistycznie mieć szansę. Myślę, że jeśli pojawię się w Londynie w dobrej formie, to może się udać. Logistycznie termin jest świetny - od ponad roku szykuję się do mistrzostw świata na torze, które odbędą się pod koniec marca

- powiedziała Storey.

Aktualny rekord ustanowiony został w 2003 roku przez Holenderkę Leontien Zijlaard-van Moorsel na torze w Mexico City i wynosi 46 km 065 m.

Po majowej zmianie przepisów przez UCI, rekord można atakować na rowerze dopuszczonym do konkurencji torowych, a nie jak poprzednio, na rowerze podobnym do tego, na jakim rekord w 1973 roku ustanawiał Eddy Merckx.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: