Cavendish i Keisse zwycięzcami w Zurychu


Duet z Omega Pharma - Quick Step tryumfował w rozgrywanej w największym mieście Szwajcarii Sześciodniówce.

Organizatorzy, obchodzącej w tym roku jubileusz sześćdziesięciolecia, imprezy ściągnęli do Zurychu łącznie 9 zawodowych Mistrzów Świata i 7 Mistrzów Europy. Dołączyli do nich popularni i obiecujący szwajcarscy zawodnicy, jak np. Tristan Marguet i Gaël Suter. Pośród startujących w przerwach dla zawodowców amatorów i zawodników U-23, również nie zabrakło kolarzy z tęczowymi paskami na rękawach.

Rywalizacjia od samego początku, trwającej 4 dni imprezy, była zacięta - Cavendish i Keisse nie chcieli powtórzyć błędu z Gandawy i zaczęli mocno od samego startu, nie pozwalając rywalom zyskać choćby niewielkiej przewagi. Największym zagrożeniem byli oczywiście Belgowie, którzy pokonali ich na własnej ziemi tydzień wcześniej - Jasper De Buyst i Kenny De Ketele. Cały czas blisko trzymali się również Hiszpanie: David Muntaner i Alberto Torres oraz nadzieja gospodarzy Silvan Dillier, ścigający się w parze z Leifem Lampaterem.

Duet z Omegi ostatnią noc rozpoczął za plecami zwycięzców z Gandawy, rywalizacja w Madisonach była więc niesamowicie zacięta. Każda próba nadrobienia okrążenia przez jedną lub drugą drużynę kończyła się potężnym kontratakiem, tak że do ostatniego wyścigu obie drużyny utrzymały status quo. Widowiskowy i zacięty ostatni madison był ozdobą całej imprezy. Walkę pomiędzy pierwszymi drużynami postanowiły wykorzystać kolejne pary i wygrać całą imprezę przez nadrobienie okrążeń. Pragnące zwycięstwa duo z Omegi pomimo ciągłych ataków spadło na dalszą pozycję, ale w końcówce przypuściło serię zawziętych ataków i nadrobiło stracone okrążenia i punktowało w sprintach. Na ataki w końcówce wyścigu nie byli w stanie odpowiedzieć Belgowie i rywalizację skończyli na najniższym stopniu podium. Cavendish dołączył do innych sław, które wygrywały Sześć Dni Zurychu: Hugo Kobleta, Eddy'ego Merckxa i Patricka Sercu.

Mark Cavendish był wyraźnie zadowolony i wzruszony, że wraz z Iljo Keisse udało im się wygrać w Zurychu. Dla niego była to druga i ostatnia tego typu impreza w tym roku. Po odstawieniu ostrego koła czeka go pierwsze zgrupowanie Etixx - Quick Step w Hiszpanii, a następnie początek sezonu w Tour de San Luis.

1 Mark Cavendish (GBr) / Iljo Keisse (Bel) trioverde.ch 245 pkt
2 Silvan Dillier (Swi) / Leif Lampater (Ger) Lerch&Partner 224
3 Kenny De Ketele (Bel) / Jasper De Buyst (Bel) Haba 250 (+1 okr.)
4 Tristan Marguet (Swi) / Marcel Kalz (Ger) Samsung 233 (+1 okr.)
5 David Muntaner (Spa) / Alberto Torres (Spa) Skoda 214 (+1 okr.)

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Jakub Zimoch

Recent Posts

Tour de Pologne 2020. Stan Jakobsena ciężki, ale stabilny

Fabio Jakobsen jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Młody Holender jest już po pierwszej operacji, która przebiegła bez komplikacji.

6 sierpnia 2020, 09:03

Adrian Kurek wygrał prolog Tour of Szeklerland 2020

Adrian Kurek (Mazowsze Serce Polski) wygrał prolog rumuńskiego wyścigu Tour of Szeklerland (2.2).

6 sierpnia 2020, 07:45

Tour de Pologne 2020: etap 2 – przekroje/mapki

Zapowiedź 2. etapu Tour de Pologne. 6 sierpnia: Opole – Zabrze (151,5 km).

6 sierpnia 2020, 06:26

Tour de Pologne 2020. Dylan Groenewegen zdyskwalifikowany

Holender Dylan Groenewegen został wykluczony z wyścigu Tour de Pologne.

5 sierpnia 2020, 21:30

[Aktualizacja] Tour de Pologne 2020. Jakobsen w szpitalu z ciężkimi obrażeniami

Fabio Jakobsen jest najbardziej poszkodowanym zawodnikiem po kraksie w finale pierwszego etapu Tour de Pologne. Lekarzom ze szpitala w Sosnowcu…

5 sierpnia 2020, 20:47

Tour de Pologne 2020: etap 1. Zwycięstwo Fabio Jakobsena w cieniu dramatu

Fabio Jakobsen wygrał w Katowicach pierwszy etap Tour de Pologne. Mistrz Holandii po nie zawinionej przez siebie kraksie na finiszu…

5 sierpnia 2020, 19:33