Cavendish i Keisse zwycięzcami w Zurychu

zh podium
Duet z Omega Pharma - Quick Step tryumfował w rozgrywanej w największym mieście Szwajcarii Sześciodniówce.

Organizatorzy, obchodzącej w tym roku jubileusz sześćdziesięciolecia, imprezy ściągnęli do Zurychu łącznie 9 zawodowych Mistrzów Świata i 7 Mistrzów Europy. Dołączyli do nich popularni i obiecujący szwajcarscy zawodnicy, jak np. Tristan Marguet i Gaël Suter. Pośród startujących w przerwach dla zawodowców amatorów i zawodników U-23, również nie zabrakło kolarzy z tęczowymi paskami na rękawach.

Rywalizacjia od samego początku, trwającej 4 dni imprezy, była zacięta - Cavendish i Keisse nie chcieli powtórzyć błędu z Gandawy i zaczęli mocno od samego startu, nie pozwalając rywalom zyskać choćby niewielkiej przewagi. Największym zagrożeniem byli oczywiście Belgowie, którzy pokonali ich na własnej ziemi tydzień wcześniej - Jasper De Buyst i Kenny De Ketele. Cały czas blisko trzymali się również Hiszpanie: David Muntaner i Alberto Torres oraz nadzieja gospodarzy Silvan Dillier, ścigający się w parze z Leifem Lampaterem.

Duet z Omegi ostatnią noc rozpoczął za plecami zwycięzców z Gandawy, rywalizacja w Madisonach była więc niesamowicie zacięta. Każda próba nadrobienia okrążenia przez jedną lub drugą drużynę kończyła się potężnym kontratakiem, tak że do ostatniego wyścigu obie drużyny utrzymały status quo. Widowiskowy i zacięty ostatni madison był ozdobą całej imprezy. Walkę pomiędzy pierwszymi drużynami postanowiły wykorzystać kolejne pary i wygrać całą imprezę przez nadrobienie okrążeń. Pragnące zwycięstwa duo z Omegi pomimo ciągłych ataków spadło na dalszą pozycję, ale w końcówce przypuściło serię zawziętych ataków i nadrobiło stracone okrążenia i punktowało w sprintach. Na ataki w końcówce wyścigu nie byli w stanie odpowiedzieć Belgowie i rywalizację skończyli na najniższym stopniu podium. Cavendish dołączył do innych sław, które wygrywały Sześć Dni Zurychu: Hugo Kobleta, Eddy'ego Merckxa i Patricka Sercu.

Mark Cavendish był wyraźnie zadowolony i wzruszony, że wraz z Iljo Keisse udało im się wygrać w Zurychu. Dla niego była to druga i ostatnia tego typu impreza w tym roku. Po odstawieniu ostrego koła czeka go pierwsze zgrupowanie Etixx - Quick Step w Hiszpanii, a następnie początek sezonu w Tour de San Luis.

1 Mark Cavendish (GBr) / Iljo Keisse (Bel) trioverde.ch 245 pkt
2 Silvan Dillier (Swi) / Leif Lampater (Ger) Lerch&Partner 224
3 Kenny De Ketele (Bel) / Jasper De Buyst (Bel) Haba 250 (+1 okr.)
4 Tristan Marguet (Swi) / Marcel Kalz (Ger) Samsung 233 (+1 okr.)
5 David Muntaner (Spa) / Alberto Torres (Spa) Skoda 214 (+1 okr.)

fot. Jakub Zimoch/Rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: