Sport i soczewki kontaktowe

Osoby z wadami wzroku, które uprawiają sport, wielokrotnie stoją przed wyborem odpowiedniej formy korekcji ich wad. Decyzja o pozostaniu przy użytkowaniu tradycyjnych okularów korekcyjnych wiąże się z wieloma niedogodnościami podczas aktywności fizycznej, poczynając od mniejszego pola widzenia po możliwość zniszczenia szkieł lub oprawek.

Ci, których wada wzroku jest niewielka, często decydują się na zdjęcie okularów podczas treningu lub zawodów. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie skutkuje nieostrym widzeniem, co z kolei może stanowić realne zagrożenie dla zawodnika, jak i być jednym z powodów osiągania gorszych rezultatów sportowych.

Innym wyjściem jest decyzja o kupnie okularów sportowych z korekcją. To rozwiązanie z kolei oznacza wyższe koszty, niż w przypadku tradycyjnych okularów oraz nie gwarantuje korekcji każdej wady wzroku. Kolejną i zdecydowanie najlepszą formą korekcji wady wzroku podczas uprawiania sportu są soczewki kontaktowe.

Badania przeprowadzone wśród brytyjskiej młodzieży oraz dzieci wykazały, że osoby noszące soczewki kontaktowe oceniają swoją jakość życia, poziom sprawności fizycznej, stopień akceptacji społecznej oraz zewnętrzną atrakcyjność wyżej niż okularnicy. Czy wyniki tych badań znajdują obiektywne przesłanki, które potwierdziłyby subiektywne odczucia badanych?

Aspekty, w których soczewki kontaktowe górują nad tradycyjnymi okularami zostały przedstawione w poniższej tabeli:

Soczewki kontaktoweOkulary
Bardzo szerokie pole ostrego widzeniaPole ostrego widzenia ograniczone przez oprawki oraz zniekształcenia obrazu na brzegach szkieł okularowych
Nie parują oraz nie osadzają się na nich krople deszczuMogą zaparować, a osadzające się na nich krople deszczu mogą pogarszać widzenie
Małe prawdopodobieństwo uszkodzenia lub zgubieniaŁatwo je uszkodzić podczas biegu lub upadku (połamane oprawki są przyczyną wielu urazów oczu) lub zgubić
Możliwość założenia okularów przeciwsłonecznych lub gogli ochronnychGogle sportowe i okulary przeciwsłoneczne z korekcją muszą być wykonywane na specjalne zamówienie zgodnie z receptą, występują ograniczenia mocy takich okularów
Widziany obraz jest naturalnej wielkościWidziany obraz może być pomniejszony w przypadku okularów o mocach minusowych lub powiększony w przypadku okularów o mocach plusowych
Soczewki kontaktowe nie wymagają dodatkowych powłok redukujących odbicia światła od soczewek kontaktowych lub ułatwiających ich czyszczenieSzkła okularowe wymagają naniesienia dodatkowych powłok redukujących odbicia światła i ułatwiających ich czyszczenie
Zapewniają lepsze widzenie przestrzenne nawet w przypadku dużych różnic w wadach wzroku prawego i lewego okaDuże różnice w wadach wzroku prawego i lewego oka pogarszają lub w przypadkach ekstremalnych uniemożliwiają widzenie przestrzenne w okularach
Efekty pryzmatyczne nie występują, ponieważ soczewka rusza się wraz z gałką ocznąSpoglądanie poza centrum optycznym soczewki okularowej może powodować niepożądane efekty pryzmatyczne

Pozostaje pytanie, czy w jeździe na rowerze te przewagi znajdują potwierdzenie i faktycznie warto zastosować soczewki kontaktowe?

Dyscypliny rowerowe są niezwykle dynamiczne. Występują gwałtowne ruchy gałek ocznych, jak również głowy i całego ciała. Soczewki kontaktowe są w tych warunkach idealną formą korekcji wzroku. Dzięki temu, że soczewka kontaktowa podąża za ruchem gałki ocznej, sprosta nawet bardzo szybkim ruchom ciała oraz głowy. Ryzyko zgubienia soczewki kontaktowej występuje wyłącznie w sytuacji fizycznego kontaktu z innym zawodnikiem lub przeszkodą na trasie.

Należy także pamiętać, że aktywność sportowa wiąże się w zależności od dyscypliny z dynamiką, dlatego poza dobrze dobranymi soczewkami kontaktowymi warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ochronne okulary sportowe. Dlaczego? W przypadku jazdy na rowerze pęd powietrza oddziałuje na oko, co może spowodować jego wysuszanie. Ponadto uprawiając sport w plenerze jesteśmy narażeni na ataki wszelkiego rodzaju muszek, które mogą wpaść do oka, co w konsekwencji może doprowadzić do zabrudzenia soczewki (utrata komfortu użytkowania) utraty soczewki, podrażnień lub poważnych infekcji oka, spowodowanych brakiem możliwości usunięcia muszki czystymi rękami.

Każdy, kto chciałby sprawdzić, jak będzie mu się trenowało w soczewkach kontaktowych, powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić brak przeciwskazań do używania soczewek.

W skontaktowaniu się ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiednich soczewek pomocny będzie lokalizator gabinetów optycznych dostępnych na stronie http://coopervision.pl/znajdzspecjaliste

Podsumowując, istnieje kilka kluczowych czynników, które decydują o przewadze soczewek kontaktowych nad okularami z punktu widzenia rowerzystów. Po pierwsze, soczewki trudniej zgubić, natomiast okulary dość łatwo strącić z nosa wycierając pot z twarzy. Po drugie, jako że jazda na rowerze to sport uprawiany na świeżym powietrzu, rowerzysta jest „skazany” na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgotne powietrze, rażące słońce albo deszcz. Okulary parują a krople deszczu zostają na szkłach – problemów tych nie ma kiedy używamy soczewek kontaktowych. Warto także dodać, że soczewki kontaktowe bardzo wielu marek (np. soczewki firmy CooperVision) posiadają filtr UV, co ma znaczenie w przypadku wielogodzinnej jazdy przy słonecznej pogodzie.

Jeżeli do powyższych zalet dodamy naturalnej wielkości obraz widziany w soczewkach kontaktowych oraz stabilniejsze widzenie, które zapewniają soczewki kontaktowe podczas ruchu to – mówiąc językiem sportowym – soczewki kontaktowe mają nad okularami sporą przewagę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat soczewek kontaktowych i sportu, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją filmową.

Jeździsz na rowerze?

Jeśli jeździsz na rowerze i chcesz wygrać atrakcyjne nagrody (licznik rowerowy, bony na zakupy w sklepie sportowym, bezpłatne badanie wzroku i dopasowanie soczewek kontaktowych), koniecznie odwiedź fan page CooperVision i weź udział w konkursie BikeVision!

CooperVision jest światowym liderem w produkcji najszerszej gamy nowoczesnych, miękkich soczewek kontaktowych. Aby zaspokoić potrzeby korekcji wzroku ludzi z najtrudniejszymi wadami, CooperVision produkuje ponad 5 milionów soczewek kontaktowych dziennie w ponad 100 milionach możliwych kombinacji ich parametrów i materiałów.


Tekst sponsorowany

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: