Puchar Świata 2014/15 #2: moc Wouta Van Aerta

Belg Wout Van Aert (Vastgoedservice - Golden Palace) został w belgijskim Koksijde zwycięzcą drugich w sezonie zawodów o przełajowy Puchar Świata. Prowadzenie w klasyfikacji łącznej objął drugi na mecie Kevin Pauwels (Sunweb - Napoleon Games).

Pod nieobecność w wyniku zatrucia pokarmowego zwycięzcy pierwszego wyścigu Larsa van der Haara (Giant-Shimano Development), na trasie pokrytej miejscami kopnym piaskiem, stawkę początkowo prowadził mistrz Niemiec Philipp Walsleben (BKCP - Powerplus).

Po trzeciej z dziewięciu pętli na prowadzeniu znajdowali się jednak wschodzące gwiazdy przełajów Mathieu van der Poel (BKCP Powerplus) i Wout Van Aert, uciekający z przewagą 14 sekund nad jeszcze liczną drugą grupą.

Zawodnik ekipy Vastgoedservice zaryzykował, atakując Van der Poela. Czwarte okrążenie młodzieżowy mistrz świata zakończył 9 sekund przed najbliższym rywalem, natomiast następni kolarze tracili już całe pół minuty.

Niewzruszony Van Aert nadal powiększał przewagę. Przedostatnią pętlę rozpoczął z zapasem 36 sekund do kolarza grupy BKCP oraz 43 sekund do Kevina Pauwelsa, który wysunął się na bezpieczną trzecią pozycję.

Pauwels łatwo wyprzedził słabnącego Van der Poela. Bardzo słabo spisywał się za to Sven Nys (Crelan - AA Drink). Kannibaal van Baal popełniał błędy, jechał bez ikry, by w końcu odpuścić i wypaść poza pierwszą dziesiątkę.

To nie miało już żadnego znaczenia dla Van Aerta. 20-latek bezpiecznie dowiózł prowadzenie do mety, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata.

35. miejsce zajął Mariusz Gil (Corendon - Kwadro).

Wśród kobiet triumfowała dominatorka obecnego sezonu Belgijka Sanne Cant (Enertherm-BKCP).

Wyniki:
  1 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Ct         1:02:34
  2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team         00:41
  3 Mathieu Van Der Poel (Ned) Bkcp - Powerplus                      00:53
  4 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea                                00:55
  5 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team      00:57
  6 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Ct              00:58
  7 Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea                           01:05
  8 Philipp Walsleben (Ger) Bkcp - Powerplus                         01:08
  9 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Ct             01:11
 10 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea                               01:15
 11 Laurens Sweeck (Bel) Corendon - Kwadro                           01:24
 12 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon - Kwadro                        01:37
 13 Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea                                 01:58
 14 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea                               02:08
 15 Sven Nys (Bel) Crelan-AA Drink                                   02:09
 16 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
 17 Jeremy Powers (USA) Rapha-Focus                                  02:22
 18 Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling     02:46
 19 Bart Aernouts (Bel) Corendon - Kwadro                            02:49
 20 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team     02:50
 21 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea                        03:12
 22 David Van Der Poel (Ned) Bkcp - Powerplus                        03:52
 23 Jakub Skala (Cze)                                                03:55
 24 Ian Field (GBr)                                                  03:56
 25 Michael Boros (Cze)
 26 Sascha Weber (Ger) Veranclassic - Doltcini                       04:15
 27 Francis Mourey (Fra) Fdj.Fr                                      04:19
 28 Fabien Canal (Fra) Look - Beaumes De Venise                      04:20
 29 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                            04:21
 30 Twan (Deleted) Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels          04:31
 31 Radomir Simunek (Cze) Corendon - Kwadro                          04:37
 32 Marcel Meisen (Ger) Corendon - Kwadro
 33 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team           05:06
 34 Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo Mtb Racing Team                05:07
 35 Mariusz Gil (Pol) Corendon - Kwadro                              05:31
 36 Eddy Van Ijzendoorn (Ned)                                        06:00
 37 Simon Zahner (Swi)                                               06:07
 38 Jonathan Page (USA)                                              06:30
 39 Arnaud Grand (Swi)                                               -2
 40 Josep Betalu (Spa)
 41 Vladimir Kyzivat (Cze)
 42 Yu Takenouchi (Jpn) Veranclassic - Doltcini
 43 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin
 44 Lubomir Petrus (Cze) Bkcp - Powerplus
 45 Severin Saegesser (Swi)
 46 Kenneth Hansen (Den)
 47 Felix Drumm (Ger)                                                -3
 48 Lukas Winterberg (Swi)
 49 Clément Lhotellerie (Fra)
 50 Cameron Jette (Can) Scott-3Rox Racing
 51 Ole Quast (Ger)                                                  -4
 52 Vaclav Metlicka (Svk)
 53 Aaron Schooler (Can)
 54 Jeremy Durrin (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies           -5
 55 Gusty Bausch (Lux)
 56 Angus Edmond (NZl)
 57 Mark Mcconnell (Can)                                             -6
DNF Enroci Franzoi (Ita) Marchiol Emisfero

Kobiety

  1 Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP                                  42:52
  2 Sabrina Stultiens (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team              00:06
  3 Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
  4 Lucie Chainel-Lefevre (Fra)                                      01:01
  5 Nikki Harris (GBr) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team          01:18
  6 Martina Mikulaskova (Cze)                                        01:51
  7 Pavla Havlikova (Cze) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team       02:03
  8 Ellen Van Loy (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team         02:16
  9 Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team                              02:22
 10 Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing                      02:57
 11 Sanne Van Paassen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team               03:24
 12 Rachel Lloyd (USA) California Giant-Specialized                  03:25
 13 Jolien Verschueren (Bel) Wielerteam Decock-Woningbouw Vandek     03:43
 14 Gabriella Durrin (GBr) Neon Velo                                 03:53
 15 Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement                              03:59
 16 Karen Verhestraeten (Bel)                                        04:04
 17 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team               04:07
 18 Githa Michiels (Bel) Trek-Kmc Trade Team                         04:10
 19 Crystal Anthony (USA) Optum Pro Cycling                          05:05
 20 Loes Sels (Bel)                                                  05:23
 21 Reza Hormes (Ned)                                                05:30
 22 Laura Verdonschot (Bel)                                          05:39
 23 Lise-Marie Henzelin (Swi)                                        05:46
 24 Lizzy Witlox (Ned)                                               05:53
 25 Lisa Heckmann (Ger)
 26 Katrien Thijs (Bel)
 27 Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team                            06:26
 28 Aida Nuno (Spa) Lointek                                          06:39
 29 Asa Maria Erlandsson (Swe)                                       06:50
 30 Hannah Payton (GBr)                                              06:53
 31 Nadja Heigl (Aut)                                                07:05
 32 Yara Kastelijn (Ned)                                             07:18
 33 Nikola Noskova (Cze)                                             07:54
 34 Laura Perry (Fra)                                                08:24
 35 Mercedes Pacios Pujado (Spa)                                      -1 
 36 Nikola Bajgerova (Cze)                                            -2 
 37 Elena Vanickova (Cze) Remerx-Merida Team Kolin              
DNF Elle Anderson (USA) Kalas-NNOF Cycling Team
DNF Meredith Miller (USA) Noosa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: