Mountain High – święte góry kolarstwa

mountain-high-big
Słowa Daniela Friebe'a i zdjęcia Pete'a Godinga przewodnikiem po najsłynniejszych wzniesieniach Europy.

Dla kibiców kolarstwa prawdopodobnie nie ma bardziej fascynującego tematu na książkę niż legendarne, znane z największych wyścigów podjazy. Któż bowiem ciesząc oczy zachwycającymi krajobrazami podczas Tour de France czy Giro d’Italia nie chciał choć raz znaleźć się „po tamtej stronie” ekranu, aby, tak jak zawodowcy, pokonać te same legendarne przełęcze? Jakie to jest uczucie?

Tego się nie dowiemy z "Mountain High". Książka nie jest bowiem zapisem podróży autorów i ich własnych wyczynów. Zamiast tego, postawili sobie oni ambitne zadanie opisania znanych podjazdów z innej perspektywy – ich miejsca w historii kolarstwa oraz w sercach tych, którzy je zdobywali, a także znaczenia dla okolicy, nad którą górują.

Pozycja Daniela Friebe’a i Pete’a Godinga zbudowana jest w charakterystyczny sposób – przewracając kolejne strony, „wspinamy się” coraz wyżej, przekraczając przewyższenie ponad 3000 metrów. Autorzy nie skupili się więc jedynie na alpejskich i pirenejskich kolosach, dopuszczając do głosu „liliputy”, ważne dla historii kolarstwa, choć wysokością niewyrastające ponad swoją okolicę. Podróż zaczyna się praktycznie z poziomu morza, co pozwala opisać flandryjskie bergi i inne ważne wzniesienia regularnie pojawiające się przy okazji rozgrywania kolarskich monumentów. Wycieczka zakończy się natomiast na hiszpańskiej Vuelcie, po drodze odwiedzając „święte” dla kolarstwa góry.

Tre Cime di Lavaredo, Passo di Gavia, czy Col d’Iseran – już same te nazwy budzą respekt, a kibicom kojarzą się z walką na wymęczenie, wspaniałymi atakami i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Należy zaznaczyć, że nie jest to schematyczny przewodnik. Każdemu podjazdowi, a jest ich pięćdziesiąt, poświęcono kilka stron. Obok pięknych zdjęć i opisu pełnego ciekawostek historycznych, kulturowych i sportowych, znajdziemy praktyczne informacje zawierające mapki, profile i parametry podjazdu, czyli to co obrazuje skalę trudności wzniesienia. Nie jest to więc wybór najwyższych szczytów, jakie można znaleźć na europejskich wyścigach, a raczej subiektywny (ale też niepełny, co przyznają sami autorzy) wybór tych najważniejszych, najpiękniejszych, najtrudniejszych. Tych, na których pisana była historia dyscypliny i tych, których historia związana jest blisko z kulturą regionalną. Tych naj…

Z doborem podjazdów można się zgadzać lub nie, niemniej prawie wszystkie ważniejsze dla europejskiego kolarstwa zostały zawarte w książce. Warto więc mieć ją pod ręką – w nadchodzącym sezonie prawie połowa z opisanych wzniesień pojawi się na trasach największych wyścigów. W dobie Internetu może nie przekonujący to argument, ale dla tych, którzy nadal wolą dotyk papieru i cenią sobie fachowość, na pewno wystarczający.

"Mountain High"

liczba stron: 223
język: angielski
wydawca: Quercus
rok wydania: 2011
format: okładka miękka, twarda

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: