Danielo - odzież kolarska

Poradnik pozytywnego myślenia

Recenzja “Szkoły życia” – autobiografii najlepszej polskiej kolarki górskiej – Mai Włoszczowskiej.

Czy można napisać książkę o kolarstwie, która wymknie się schematom, według których pisana jest większość sportowych biografii? Maja Włoszczowska i Julian Obrocki pokazują, że można. Nie będąc typową biografią, pozycja ma szansę stać się w Polsce bestsellerem. Adresowana jest bowiem nie tylko do czytelnika zorientowanego w świecie kolarstwa, ale również do tych, którzy chcą zacząć przygodę ze sportem, poznać jego kulisy, bądź po prostu nabrać jeszcze więcej optymizmu.

O tym właściwie jest ta książka – o pozytywnym spojrzeniu na świat. Polska mistrzyni świata w kolarstwie górskim z 2010 roku wciela się w dobrego ducha, który pokazuje, doradza i motywuje. I mimo że tylko pewna część rozdziałów poświęcona jest dobrym radom, to optymizm, który autorka stara się przekazać, przebija z niemal każdej strony.

To, co najbardziej zainteresuje fanów kolarstwa, znajduje się w pierwszej części, opisującej drogę Włoszczowskiej na szczyt, kolejne Puchary Świata, imprezy mistrzowskie oraz nieodłączną część życia sportowca, czyli kontuzje (a w tym przypadku jest co opisywać!). Czyta się ją jednym tchem, a to za sprawą widocznie emocjonalnego sposobu prowadzenia narracji. Nie trzeba dodawać, że czytelnik czuje się jakby sam uczestniczył w opisywanych zdarzeniach.

Przewodnik po technicznych meandrach kolarstwa górskiego i tym co z nim związane również stanowi istotną część książki. Opisy rodzajów amortyzatorów, czy tego, do jakiej granicy powinna być napompowana dętka nie musi być wcale wadą, niemniej takie informacje znaleźć można w wielu innych miejscach i chyba tylko chęcią przybliżenia kolarstwa górskiego jak największej ilości czytelników można wytłumaczyć pojawienie się tych fragmentów. Ich nieobecność z pewnością nie wpłynęłaby negatywnie na odbiór całości.

Niewątpliwie, najbardziej interesujące kwestie zostawione są na koniec. Przeczytamy tam o tym jak od kuchni wygląda życie kolarza zawodowego, o współpracownikach Włoszczowskiej, o atmosferze w kadrze, która doprowadziła do przerwania współpracy z trenerem Piątkiem i o relacjach z Markiem Galińskim. Jest też sporo o podróżach, największej pasji polskiej mistrzyni i wplatanym również w inne rozdziały temacie łączenia kolarstwa z prozą życia codziennego – studiami.

Tak pomyślana książka jednych może przekonać wielowątkowością i potoczystym stylem, innych zniechęcić długością i trzymaniem się w niektórych miejscach formy praktycznego poradnika. Na pewno jednak warto po nią sięgnąć i samemu przekonać się czy z tej literackiej próby mistrzyni wyszła zwycięsko.

Liczba stron: 399

Wydawca: Burda Publishing Polska

Format: okładka twarda

Rok wydania: 2014