Torowe Mistrzostwa Europy 2014: Damian Zieliński wicemistrzem Europy!

Damian Zieliński zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w sprincie. 4. miejsce w omnium mężczyzn wywalczył Adrian Tekliński.

32-letni Zieliński w półfinale sprintu uporał się z Rosjaninem Nikitą Shurshinem i w finale stawił czoła Francuzowi Gregory’emu Bauge’owi. Pojedynek przerwał deszcze, a ostatecznie zawodnik trójkolorowych wygrał walkę o złoto.

Srebro Zielińskiego to najlepszy indywidualny wynik polskiego sprintera na torze od 2006 roku – wtedy we francuskim Bordeaux Zieliński zajął 5. miejsce.

Sprinterska mistrzynią kobiet koronowana została Rosjanka Anastasia Voinova, która w finale pokonała Hiszpankę Tanię Colvobarbero. Bieg po brązowy medal wygrała Niemka Kristina Vogel.

Czwarty dzień imprezy na francuskiej Gwadelupie rozpoczął się od inauguracji rywalizacji w omnium kobiet. Pierwszy z pięciu wyścigów zaliczanych do tej konkurencji wygrała Małgorzata Wojtyra. Polka nadrobiła nad rywalkami jedno okrążenie i wyszła na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W ramach omnium panie rywalizowały jeszcze dwukrotnie, a wyścig indywidualny na dochodzenie i wyścig eliminacyjny wygrały odpowiednio Białorusinka Tatsiana Sharkova i Brytyjka Lura Trott.

Wojtyra w pierwszym z wyścigów wykręciła 12. czas, a w eliminatorze finiszowała na 6. miejscu, co na półmetku rywalizacji daje jej 4. miejsce.

Kontynuowano też rywalizację w omnium mężczyzn. O czołowe lokaty rywalizował Adrian Tekliński, wyścig na kilometr kończąc z drugim czasem, a okrążenie ze startu lotnego z trzecim. Polak przystąpił do ostatniej konkurencji – wyścigu punktowego – na pozycji wicelidera. Na dystansie 40 kilometrów najwięcej punktów uzbierał dominujący zmagania Włoch Elia Viviani, znacząco dystansując Brytyjczyka Jonathana Dibbena i Hiszpana Unaiego Elorriagę.

Tekliński zajął 4. miejsce i w klasyfikacji generalnej uplasował się tuż za podium w składzie Viviani, Dibben, Elorraiga.

W wyścigu na kilometr najlepszy okazał się Brytyjczyk Callum Skinner, w tyle zostawiając Niemca Joachima Eilersa i Francuza Quentina Larfargue. 7. miejsce zajął Krzysztof Maksel, a 16. czas wykręcił Rafał Sarnecki. W tej samej konkurencji, na dystansie 500 metrów, rywalizowały też kobiety. Najszybsza okazała się Anastasia Voinova, zdobywając drugi złoty medal tego wieczoru.

W cieniu finałów sprintu i omnium rozegrano też wyścig indywidualny na dochodzenie. Równych sobie nie znalazł Andrew Tennant. Reprezentant Albionu pokonał wyraźnie Rosjanina Aleksandra Evetushenko, a po brąz w finale B sięgnął Niemiec Kersten Thiele.