Puchar Świata 2014/15 #1: niegościnny Lars Van Der Haar

Lars Van Der Haar (Giant-Shimano Development Team) wygrał w Valkenburgu pierwsze zawody przełajowe o Puchar Świata w sezonie 2014/15.

Mistrz Holandii przed własną publicznością pokonał Belga Kevina Pauwelsa (Sunweb - Napoleon Games) oraz swojego rodaka Cornéa van Kessela (Telenet Fidea).

Błotniacy rywalizowali na szybkiej, z trudnymi technicznie zjazdami rundzie, pokonywanej dziewięć razy. Na całej trasie kolarzom towarzyszyła słoneczna, niemal wakacyjna pogoda.

Początek wyścigu należał do Van Der Haara. Obrońca Pucharu Świata od startu przeszedł do ofensywy, po pierwszym okrążeniu wyprzedzając o 6 sekund dwójkę Gianni Vermeersch (Sunweb Napoleon Games) i Tom Meeusen (Telenet Fidea).

Ten drugi w towarzystwie Kevina Pauwelsa dołączył do uciekiniera na drugiej pętli. Czołówka po 1/3 dystansu powiększyła różnicę do 15 sekund, nad pościgiem prowadzonym przez mistrza Niemiec Philippa Walslebena (BKCP Powerplus).

Van Der Haar co pewien czas przyspieszał, sprawdzając swoich rywali. W końcu pękł Meeusen, a gdy na zjeździe upadł Pauwels, Holender ponownie objął samotne prowadzenie.

Kolarz Giant-Shimano bardzo szybko wypracował bezpieczną przewagę. Po 6 pętli wynosiła całe 40 sekund nad czwórką Pauwels, Meeusen, Walsleben, Klaas Vantornout (Sunweb - Napoleon Games). Chwilę wcześniej pod defekcie roweru całkowicie z gry wypadł jadący bezbarwnie Sven Nys (Crelan - AA Drink), który w ostatnich dniach zmagał się z chorobą.

Pod koniec wyścigu do skazanej na porażkę drugiej grupy dojechali Corné van Kessel i Thijs van Amerongen (obaj Telenet Fidea). Van Kessel na ostatniej rundzie zaatakował po drugie miejsce, ale tutaj musiał uznać wyższość Pauwelsa, zadowalając się i tak znakomitym dla Holendra trzecim stopniem podium.

Rywalizację kobiet wygrała Amerykanka Katherine Compton przed Brytyjką Helen Wyman i Holenderką Sophie De Boer. W gonie U23 dublet Belgów: Michael Vanthourenhout pokonał Wouta Van Aerta oraz Francuza Fabiena Doubeya.

Wyniki:
    1 Lars Van Der Haar (Ned) Development Team Giant-Shimano     1:05:42
    2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team     00:26
    3 Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea                       00:34
    4 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling T     00:38
    5 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea
    6 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea                    00:41
    7 Philipp Walsleben (Ger) Bkcp - Powerplus                     00:48
    8 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Contine     00:59
    9 Jeremy Powers (USA)                                          01:10
   10 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling      01:24
   11 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team       01:31
   12 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea                           01:38
   13 Michael Boros (Cze)                                          01:58
   14 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team      02:05
   15 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea                           02:18
   16 Francis Mourey (Fra) Fdj.Fr                                  02:23
   17 Arnaud Grand (Swi)                                           02:25
   18 Fabien Canal (Fra) Look - Beaumes De Venise                  02:30
   19 Twan Van Den Brand (Ned)                                     02:35
   20 Enrico Franzoi (Ita) Marchiol Emisfero                       02:48
   21 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin                02:55
   22 Bart Aernouts (Bel) Corendon - Kwadro                        03:04
   23 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon - Kwadro                    03:08
   24 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Contin     03:24
   25 Andreas Moser (Swi)                                          03:25
   26 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels               03:38
   27 Marcel Meisen (Ger) Corendon - Kwadro                        04:02
   28 Sascha Weber (Ger) Veranclassic - Doltcini                   04:11
   29 Simon Zahner (Swi)                                           04:12
   30 Ian Field (GBr)                                              04:42
   31 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                        04:51
   32 Melvin Rulliere (Fra)                                        04:58
   33 Lukas Winterberg (Swi)                                       05:24
-1 ok Marco Bianco (Ita)
-1 ok Clement Lhotellerie (Fra)
-1 ok Mariusz Gil (Pol) Corendon - Kwadro
-2 ok Eddy Van Ijzendoorn (Ned)
-2 ok Kenneth Hansen (Den)
-2 ok Severin Saegesser (Swi)
-2 ok Ben Berden (Bel)
-2 ok Jonathan Page (USA)
-3 ok Josep Betalu (Spa)
-3 ok David Van Der Poel (Ned) Bkcp - Powerplus
-4 ok Yu Takenouchi (Jpn) Veranclassic - Doltcini
-4 ok Joachim Parbo (Den)
-4 ok Elia Silvestri (Ita)
-5 ok Angus Edmond (NZl)

Klasyfikacja Pucharu Świata

    1 Lars Van Der Haar (Ned) Development Team Giant-Shimano          80 pkt
    2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team        70
    3 Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea                          65
    4 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling T        60
    5 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea                               55
    6 Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea                       50
    7 Philipp Walsleben (Ger) Bkcp - Powerplus                        48
    8 Jens Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Ct             46
    9 Jeremy Powers (USA)                                             44
   10 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling         42
   11 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team          40
   12 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea                              39
   13 Michael Boros (Cze)                                             38
   14 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team         37
   15 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea                              36
   16 Francis Mourey (Fra) Fdj.Fr                                     35
   17 Arnaud Grand (Swi)                                              34
   18 Fabien Canal (Fra) Look - Beaumes De Venise                     33
   19 Twan Van Den Brand (Ned)                                        32
   20 Enrico Franzoi (Ita) Marchiol Emisfero                          31
   21 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin                   30
   22 Bart Aernouts (Bel) Corendon - Kwadro                           29
   23 Julien Taramarcaz (Swi) Corendon - Kwadro                       28
   24 Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Ct            27
   25 Andreas Moser (Swi)                                             26
   26 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels                  25
   27 Marcel Meisen (Ger) Corendon - Kwadro                           24
   28 Sascha Weber (Ger) Veranclassic - Doltcini                      23
   29 Simon Zahner (Swi)                                              22
   30 Ian Field (GBr)                                                 21
   31 Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)                           20
   32 Melvin Rulliere (Fra)                                           19
   33 Lukas Winterberg (Swi)                                          18
   34 Marco Bianco (Ita)                                              17
   35 Clement Lhotellerie (Fra)                                       16
   36 Mariusz Gil (Pol) Corendon - Kwadro                             15
   37 Eddy Van Ijzendoorn (Ned)                                       14
   38 Kenneth Hansen (Den)                                            13
   39 Severin Saegesser (Swi)                                         12
   40 Ben Berden (Bel)                                                11
   41 Jonathan Page (USA)                                             10
   42 Josep Betalu (Spa)                                               9
   43 David Van Der Poel (Ned) Bkcp - Powerplus                        8
   44 Yu Takenouchi (Jpn) Veranclassic - Doltcini                      7
   45 Joachim Parbo (Den)                                              6
   46 Elia Silvestri (Ita)                                             5
   47 Angus Edmond (NZl)                                               4

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: