ProLiga 2014: zwycięstwo Kamila Gradka

Kamil Gradek wygrał kolarską ProLigę 2014. Kolarz zespołu BDC MarcPol dobył najwięcej punktów w cyklu 19 najważniejszych polskich wyścigów szosowych.

Gradek wyprzedził o 32 punkty mistrza Polski Bartłomieja Matysiaka (CCC Polsat Polkowice). Trzecie miejsce zajął Paweł Franczak (ActiveJet) ze stratą 60 punktów. W cyklu ProLigi Kamil Gradek prowadził prawie przez cały sezon wygrywając cztery imprezy, etap i klasyfikację końcową Szlakiem Bursztynowym – Hellena Tour, Memoriał Andrzeja Trochanowskiego oraz etap wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. W sumie 24-letni zawodnik pochodzący z okolic Częstochowy punktował w ośmiu wyścigach.

Ostatni start, Memoriał Stanisława Kirpszy w Sokółce, wygrany przez Adriana Banaszka (BDC MarcPol) niewiele zmienił w klasyfikacji. W sumie punktowało 74 kolarzy, w pierwszej „10” uplasowało się aż pięciu zawodników BDC MarcPol, trzech z CCC Polsat Polkowice i po jednym z ActiveJet i Mexllera. Najlepszym zawodnikiem z młodych kolarzy (do 23 lat) okazał się Eryk Latoń, również podopieczny Dariusza Banaszka z BDC MarcPol.

Była to już 10. edycja ProLigi, wyłaniająca najlepszego i najrówniej jeżdżącego polskiego kolarza w krajowych wyścigach. Co ciekawe w historii ProLigi żadnemu kolarzowi nie udało się wygrać dwa razy.

Dotychczasowi triumfatorzy ProLigi:
2005 - Radosław Romanik
2006 - Marcin Sapa
2007 - Tomasz Lisowicz
2008 - Tomasz Kiendyś
2009 - Robert Radosz
2010 - Jacek Morajko
2011 - Łukasz Bodnar
2012 - Marek Rutkiewicz
2013 - Mateusz Taciak
2014 - Kamil Gradek

Klasyfikacja końcowa ProLigi 2014:

Imię, nazwisko, grupa                          Sob Hell Troc Grod Vise B-Kar MWG Gr_W MPcz MPws WSiO Mazo  3kla GMP  Ryb  DMP Kirp Suma
Kamil Gradek (BDC MarcPol)                           55   60   60             15        25        50         5             30       300
Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)      30                            45   73       100                            20       268
Paweł Franczak (ActiveJet)                      25         5                  23             80            100              7       240
Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)                         115                       35                        1        40       191
Paweł Bernas (BDC MarcPol)                                     18             67   30   10        35                       30       190
Błażej Janiaczyk (BDC MarcPol)                                                33   94                   3   25             25       180
Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)                         30                       15             93                  40       178
Kamil Zieliński (Mexller)                                 40             42                       90                        5       177
Eryk Latoń (BDC MarcPol)                             25    7   15                                      80             20   25       172
Adam Stachowiak (BDC MarcPol)                        38                             5             37    3   40             30       153
Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)                        80                            10             15   20        20       145
Mateusz Komar (BDC MarcPol)                               25                       15                  53   15             25       133
Łukasz Bodnar (ActiveJet)                                 35    4                  50                       20              7       116
Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice)          40                                                          60   15                 115
Konrad Dąbkowski (ActiveJet)                         10             20             10             13        60                      113
Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)                                                                  30             40   40       110
Michał Podlaski (ActiveJet)                                                                  70                  25                  95
Paweł Cieślik (Bauknecht - Author)                             35             53                                                     88
Artur Detko (Mexller)                                               35    8   10   20         5    5    5                            88
Andrzej Bartkiewicz (Sante BSA Ziemia Brzeska)  20   25                  26                                                15        86
Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)                       25                        3   15                  30                  73
Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice)                                                                    25                  40        65
Adrian Banaszek (BDC MarcPol)                                                                               25                  40   65
Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice)                                                          1                  40        20        61
Michał Kwiatkowski (Omega Pharma Quick Step)                                            60                                           60
Piotr Kirpsza (BDC MarcPol)                      5                  15                                                     25    7   52
Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht - Author)                                                50                                      50
Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice)                                                          10        40                       50
Piotr Wojciechowski (Mexller)                             20        25    3                                                          48
Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol)                          15                                           33                            48
Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice)            11                   5                                                11   20        47
Kacper Gronkiewicz (BDC MarcPol)                      1             10                                                30             41
Maciej Bodnar (Cannondale)                                                              40                                           40
Michał Gołaś  (Omega Pharma Quick Step)                                                      40                                      40
Jarosław Rębiewski (Mexller)                                                       35                                       5        40
Robert Radosz (BDC MarcPol)                                                                             3    7             30        40
Wojciech Halejak (Mexller)                                               33                                                 5        38
Michał Paluta (TKK Pacific Toruń)                                                                                     25   11        36
Mateusz Nowaczek (Sante BSA Ziemia Brzeska)                              10                                  7             15        32
Leszek Pluciński (BDC MarcPol)                                                               30                                      30
Grzegorz Haba (Pogoń Mostostal Puławy)                                                                      13              1   15   29
Adrian Tekliński (Sante BSA Ziemia Brzeska)                3              6                                                15        24
Przemysław Sobieraj (Warmińsko-Mazurski KS)     15                                                           8                       23
Dominik Oborski (TKK Pacific Toruń)                                                                              11        11        22
Piotr Skarżyński (Sante BSA Ziemia Brzeska)      7                                                                         15        22
Kornel Sójka (Mexller)                               15                   1              5                                           21
Łukasz Wiśniowski (Etixx)                                                               20                                           20
Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)                                                           20                                      20
Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice)                                                              10   10                            20
Mariusz Witecki (Mexller)                                                                                   20                       20
Piotr Gawroński (CCC Polsat Polkowice)                                                                                15             15
Jakub Soliński (Pogoń Mostostal Puławy)                                                                                     1   11   12
Bartosz Warchoł (TKK Pacific Toruń)                                                                                        11        11
Wojciech Franczak (TKK Pacific Toruń)                                                                                      11        11
Patryk Stosz (Chrobry Głogów)                                                      10                                                10
Wojciech Kietliński (Pogoń Mostostal Puławy)                                                                10                       10
Bartosz Huzarski (NetApp Endura)                 1                                       7                                            8
Bartłomiej Wawak (JGB-2 Professional)                                                                             7                   7
Arkadiusz Owsian (Pogoń Mostostal Puławy)                                                                              7              7
Paweł Brylowski (ActiveJet)                                                                                                 7         7
Tomasz Mickiewicz (ActiveJet)                                                                                               7         7
Marek Konwa (BETCH.nl)                                                         5                                                      5
Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice)                                                         2                   3                   5
Emanuel Piaskowy (ActiveJet)                                                                                      5                   5
Konrad Kott (Wibatech Fuji Żory)                                                                                       5              5
Tobiasz Pawlak (Mexller)                                                                                                    5         5
Mateusz Czajkowski (Wibatech Fuji Żory)          3                                                                                    3
Adam Pierzga (AS Baie)                                                                                                 3              3
Borys Korczyński (Tarnovia Tarnowo Pod.)                                                                                    3         3
Patryk Krzywda (Tarnovia Tarnowo Pod.)                                                                                      3         3
Kacper Kistowski (Tarnovia Tarnowo Pod.)                                                                                    3         3
Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Pod.)                                                                                     3         3
Jakub Foltyn (Pogoń Mostostal Puławy)                                                                                  1    1         2
Rafał Jeziorski (Pogoń Mostostal Puławy)                                                                                    1         1

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: