Biografia Il Campionissimo

fallenangel_600

W ponad stuletniej historii kolarstwa, ciężko znaleźć innego kolarza, który zdobywając najważniejsze trofea najpierw jednoczył, a zaraz potem dzielił całe narody, który wymykał się utartym schematom i stał się symbolem. Fausto Coppi za życia był już mistrzem mistrzów - Il Campionissimo - a po przedwczesnej śmierci, stał się postacią mityczną.

Znany i ceniony dziennikarz i pisarz kolarski William Fotheringham, postanowił prześledzić życiorys kolejnego z wielkich mistrzów kolarstwa. Czy można sobie wyobrazić lepszy temat na biografię niż historia wielkiego kolarza z wielką historią Europy w tle? Pięć tryumfów w Giro, tyle samo Giro di Lombardia, dwie wygrane w Tour de France, do tego trzy Mediolan-San Remo i po jednym Paryż-Roubaix i mistrzostwie świata, a wszystko w czasach dyktatury Mussolini'ego, II wojny światowej i zmieniających się po wojnie Włoch. W Fallen Angel. The Passion of Fausto Coppi Fotheringham postanowił zmierzyć się z wielką legendą Coppi'ego.

Angelo Fausto, znany szerzej pod drugim imieniem, przyszedł na świat w małej wiosce w Piemoncie jako jedno z kilku dzieci państwa Coppich. Żyjąc w skrajnej biedzie i kulcie ciężkiej pracy od świtu do nocy, młody Fausto znalazł pocieszenie i odskocznie w jeździe na rowerze, który służył mu za narzędzie pracy. Rozwożąc produkty lokalnego rzeźnika odkrywał radość płynącą z jazdy na rowerze i nieświadomie trenował w drodze ku lepszemu życiu. To w tym okresie poznał swojego mentora i trenera Biagio Cavannę - jedną z najważniejszych szarych eminencji w historii kolarstwa. Od tamtej pory kariera Fausto była na dobrej drodze ku największym sukcesom. Niewiele później jego życie skrzyżowało się z Gino Bartalim i zapoczątkowało rywalizację, która mimo upływu lat do dziś dzieli nie tylko Włochów. Najlepsze lata kariery zabrała mu wojna, gdyby nie to, może mógłby się mierzyć w liczbie sukcesów z samym Eddy'm Merckxem. Lata powojenne to historia dynamicznych zmian we Włoszech, ale i historia największych zwycięstw Herona, jak również był nazywany. Powojenna sława i sukcesy przyniosły też wiele zmartwień w życiu prywatnym i, co gorsza, kolejne podziały w Italii. Niesamowitą historię kończy smutna i przedwczesna śmierć Mistrza Mistrzów.

Czytając książki Fotheringhama nie sposób nie docenić sposobu w jaki buduje atmosferę i w jaki przenosi nas w centrum wydarzeń. Po raz kolejny ze zwykłej biografii był w stanie uczynić książkę niesamowitą, nie tylko dzięki historii, którą podsunęło samo życie. Z wygodnego fotela przenosimy do wiejskiego Piedmontu, czujemy napór tłumu przed torem w Oerlikonie i marzniemy na ośnieżonych szczytach podczas kolejnego Giro. Mimo niesamowitego stylu, książkę czyta się szybko i przyjemnie. Opisy autora płynnie przechodzą w rozmowy ze znajomymi i rodziną, wycinki z prasy czy relacje z wyścigów. Autor po raz kolejny spędził długie godzinny studiując i sprawdzając dokładnie każdą informację z życia Coppi'ego.

Biografia Fotheringhama to nie zwykła książka o kolarzu z większą niż zwykle liczbą zwycięstw, to niesamowita podróż do rozdartej problemami Europy i do romantycznego kolarstwa drewnianych kół i bawełnianych koszul w samym jej sercu. To historia życia i śmierci jednego z największych sportowców XX wieku opisana z niezwykłą głębią i stylem. Zdecydowanie warto przeczytać!

Liczba stron: 283
Język: angielski
Wydawca: Yellow Jersey Press
Rok Wydania: 2009
Format: okładka miękka, twarda, e-book

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: