Kategorie: Sprzęt

Rower Spartakusa


Fabian Cancellara na tegorocznych mistrzostwach postanowił odpuścić jazdę indywidualną na czas, przeznaczając wszystkie siły na wyścig ze startu wspólnego i zdobycie upragnionej tęczowej koszulki. Nie przeszkodziło nam to jednak w przygotowaniu fotoreportażu o jego rowerze

Poniższy reportaż jest świetnym uzupełnieniem do poprzednich artykułów poświęconych rowerom Tony’ego Martina i Bradley’a Wigginsa, którzy pod nieobecność Szwajcara są głównymi faworytami do zdobycia medali, jeśli nie mistrzostwa.

Cancellara, podobnie jak cała drużyna Trek Factory Racing, do walki z czasem najczęściej dosiada modelu Speed Concept. Tegoroczna wersja jest ewolucją modelu obecnego na rynku od kilku sezonów. Jak zawsze w przypadku producentów rowerów, Trek zarzeka się, że nowy model jest lżejszy (rama waży 437 gramów) i bardziej aerodynamiczny (powierzchnia czołowa została zmniejszona o 30%).

Grube profile ramy i masywne wstawki w okolicach główki ramy i sztycy z jednej strony zapewniają większą sztywność, ale z drugiej służą przede wszystkim zwiększeniu powierzchni bocznej, a przez to redukcji oporu powietrza.

Nie da się nie zauważyć, że rower Szwajcara zasłużył na specjalne potraktowanie przez grafików Treka. Podobnie jak klasyczna szosówka Cancellary, tak i rower czasowy udekorowany został motywami związanymi z jego ksywą – Spratakusem.

Dziś już nikogo nie dziwi, że wszystkie kable poprowadzono wewnątrz ramy.

Mimo, że zastosowanie elektrycznej grupy Dura-Ace Di2 daje pewną przewagę przy ustawieniu pozycji, to Cancellara pozostał wierny tradycji i mechanicznej wersji topowej grupy Shimano. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: przy zakupie Ferrari wziąłbyś automat czy skrzynię manualną? Obie działają świetnie, ale manualna zapewnia lepsze odczucia.

Osprzęt nie jest jedynym obszarem, w którym Fabian prosi o specjalne traktowanie. Ciśnienie w oponach jego roweru jest nieco wyższe, niż w rowerach pozostałych zawodników Treka.

Bontrager, firma-córka Treka zajmująca się produkcją części rowerowych i akcesoriów, do dzisiaj nie dorobiła się aerodynamicznych dysków. Ale od czego są dobre i sprawdzone Zippy i trochę folii do wyklejania?

Z przodu aerodynamiczna obręcz od Bontragera i piasta od, oczywiście, DT Swiss.

Spartakus powinien jeździć na siodełku Bontragera, ale zamiast tego wybrał bardzo popularne wśród kolarzy Prologo Nago Evo TTR, z warstwą zapobiegającą ześlizgiwaniu się z siodełka.

Zdjęcia: Jakub Zimoch/rowery.org

Jakub Zimoch

Recent Posts

Foss otworzył Tour of the Alps | Pikulik czwarta w omnium w Milton

Tobias Foss wygrał etap Tour of the Alps. Daria Pikulik tuż za podium omnium w podczas Torowego Pucharu Narodów. Wiadomości…

15 kwietnia 2024, 16:32

Amstel Gold Race 2024. Nigdy nie lekceważ Marianne Vos

Marianne Vos wygrała Amstel Gold Race Ladies i przypomniała wszystkim, że wyścig kończy się na kresce, a nie 10 metrów…

15 kwietnia 2024, 09:31

Niespodzianki Amstel Gold Race: Ingvild Gåskjenn i Mauri Vansevenant

Norweżka Ingvild Gåskjenn i Belg Mauri Vansevenant zaskoczyli postawą na trasie holenderskiego wyścigu Amstel Gold Race.

15 kwietnia 2024, 09:20

Słabszy dzień Van der Poela | Siostry Pikulik szóste w medisonie

Mathieu van der Poel wszystkiego wygrać nie może. Wyniki torowego Pucharu Narodów. Karolina Perekitko wysoko we Francji. Informacje i wyniki…

14 kwietnia 2024, 20:45

Amstel Gold Race 2024. Tom Pidcock: “to wiele dla mnie znaczy”

Tom Pidcock wygrał Amstel Gold Race. Brytyjczyk przy pomocy Michała Kwiatkowskiego dał Ineos Grenadiers pierwszy triumf w kolarskich klasykach w…

14 kwietnia 2024, 17:39

Amstel Gold Race 2024. Tom Pidcock po śmiałej akcji

Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) wygrał na przedmieściach Valkenburga klasyk Amstel Gold Race.

14 kwietnia 2024, 16:48