Vuelta a Espana 2014: etap 16: Alberto Contador umacnia się na czele

Królewski, szesnasty etap Vuelta a Espana, zakończony na podjeździe La Farrapona, wygrał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). 31-letni Hiszpan umocnił się na pozycji lidera wyścigu.

Pięć ciężkich podjazdów, w tym cztery pierwszej kategorii, o przewyższeniu przekraczającym 3,5 tys. metrów, znalazło się na trasie o długości raptem 160 kilometrów.

Gorąco było już pod Alto de la Colladona (kat. 1; 17,6 km; 7,4 km; 6,7%, max 11,67%), na której mocno dokazywał zespół Tinkoff-Saxo. Za grupą lidera w pewnym momencie został nawet Joaquim Rodriquez, ale na zjeździe z przełęczy kolarz Katushy odrobił niewielką stratę.

W grupie ucieczkowej, która zaczęła kształtować się tuż po starcie, ostatecznie znaleźli się Rohan Dennis (BMC), Laurens ten Dam (Belkin), Luis León Sánchez (Caja Rural), Peter Kennaugh (Sky), Ivan Rovny (Tinkoff), Alessandro De Marchi (Cannondale), Romain Sicard (Europcar), Johan Le Bon (FDJ.fr), Wouter Poels (Omega Pharma), Gianluca Brambilla (Omega Pharma), Damiano Cunego (Lampre-Merida), Alessandro De Marchi (Cannondale) i Peio Bilbao (Caja Rural).

Trzynastka błyskawicznie budowała przewagę, osiągając niemal 9 minut (50 km). Przed drugą wspinaczką, Alto del Cordal (kat. 2; 69,4 km; 7,6 km; 5,5%), pościg wzmogli zawodnicy Katushy, co sprawiło, że peleton górską premię zaliczył ze stratą 5 minut, a na Alto de la Cobertoria (kat. 1; 86,2 km; 10 km; 8,8%, max 16%) zameldowal się 4:15 po uciekinierach.

Na Puerto de San Lorenzo (kat. 1; 127,1 km; 10,1 km; 8,5%, max 13%) doszlo do rękczynów pomiędzy Rovnym, a Brambillą. Krótką chwilę po tym incydencie Włoch ze swoim rodakiem De Marchim odjechali reszcie uciekinierów.

Z tyłu do roboty wzięli się kolarze Sky. Rigoberto Uran (Omega Pharma), który miał już wcześniej kłopoty na dwóch poprzedzających podjazdach, ostatecznie został za zasadniczą grupą. Prowadząca dwójka zjazdy rozpoczęła z 3-minutowym zapasem czasowym.

Przed finałem na La Farrapona (kat. 1; 16,5 m; 6,2%, max 12,5%) do czołówki wrócił Poels. Szanse na powodzenie ucieczki były iluzoryczne, ponieważ trójce pozostały 2 minuty. Co gorsza do Brambilli podjechał sędzia, komunikując kolarzowi Omega Pharma, że został zdyskwalifikowany za bójkę z Rovnym.

Czołówka wyścigu, ciągnięta przez ekipę Sky, zaczęła się ciąć na ostatnich czterech, najcięższych kilometrach. Zaatakował Chris Froome (Sky), na kole którego zainstalował się natychmiast Contador. Kontakt stracili Rodriquez, Alejandro Valverde (Movistar) i Fabio Aru (Astana).

3 kilometry przed metą Froome z Conatdorem wyprzedzili De Marchiego, obejmując prowadzenie. 3-osobowa grupa Valverde traciła w tym momencie 19 sekund.

Froome nie zwalniał tempa, rozbudowując przewagę do 40 sekund po następnym kilometrze.

Sytuacja nie ulegała zmianie, do momentu kontry ze strony Contadora. Lider na finałowym kilometrze w jednej chwili wyprzedził Brytyjczyka, meldując się na mecie 15 sekund przed kolarzem Sky.

Na wtorek zaplanowano drugi dzień przerwy w wyścigu.

fot. Tinkoff-Saxo

Wyniki 16. etapu Vuelta a Espana 2014 (GT), San Martín del Rey Aurelio - La Farrapona/Lagos de Somiedo (160,5 km):

Miejsca polskich zawodników:
117. Maciej Bodnar + 30:49
155. Przemysław Niemiec + 34:44
168. Karol Domagalski + 34:54

po etapie

29. Przemysław Niemiec + 50:48
129. Maciej Bodnar + 2:55:28
134. Karol Domagalski + 2:58:47

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                4:53:35
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            00:15
  3 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        00:50
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:55
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                  00:59
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              01:06
  7 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                             01:12
  8 Robert Gesink (Ned) Belkin                                   01:22
  9 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:43
 10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            01:48
 11 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      01:51
 12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       02:00
 13 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                   02:11
 14 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 15 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          02:32
 16 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           02:56
 17 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
 18 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     03:06
 19 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           03:11
 20 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   03:27
 21 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            03:51
 22 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           04:45
 23 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          04:51
 24 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       05:22
 25 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 05:44
 26 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                           05:57
 27 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                   06:37
 28 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 29 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                 08:36
 30 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
 31 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                           09:16
 32 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                           09:28
 33 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge                             10:33
 34 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                10:57
 35 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      11:43
 36 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                14:34
 37 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 38 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     14:57
 39 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 40 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 41 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 42 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 43 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 44 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 45 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
 46 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 47 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 49 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            15:29
 50 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step          15:46
 51 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                              16:39
 52 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 53 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           17:03
 54 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin
 55 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           17:39
 56 Stef Clement (Ned) Belkin                                    18:19
 57 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp                        18:29
 58 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               18:44
 59 Martijn Keizer (Ned) Belkin                                  19:10
 60 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     20:06
 61 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 62 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                 22:29
 63 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 64 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 65 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 66 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 67 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 68 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 69 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 70 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                               22:49
 71 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                23:41
 72 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            23:55
 73 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team             24:02
 74 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               24:07
 75 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
 76 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        25:02
 77 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
 78 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 79 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 80 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       25:40
 81 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 82 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        26:50
 83 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 84 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
 85 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp
 86 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step
 87 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
 88 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 89 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
 90 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
 91 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 92 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 93 Paul Martens (Ger) Belkin
 94 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 95 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
 96 Christian Knees (Ger) Team Sky                               27:04
 97 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 98 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          27:10
 99 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  27:21
100 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                        27:39
101 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 28:46
102 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  30:24
103 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
104 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge
105 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
106 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin
107 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
108 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
109 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
110 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
111 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
112 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
113 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
114 George Bennett (NZl) Cannondale
115 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
116 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
117 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                               30:49
118 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               30:58
119 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
120 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
121 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
122 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
123 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
124 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                 32:00
125 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                     34:44
126 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr
127 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
128 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
129 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
130 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
131 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano
132 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
133 Robert Wagner (Ger) Belkin
134 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
135 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
136 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step
137 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
138 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
139 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
140 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
141 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
142 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge
143 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
144 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
145 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
146 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
147 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
148 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
149 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
150 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
151 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge
152 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
153 David Millar (GBr) Garmin Sharp
154 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
155 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
156 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
157 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
158 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
159 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
160 Daniel Craven (Nam) Team Europcar
161 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
162 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
163 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
164 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
165 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida                34:54
166 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
167 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
168 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
169 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
170 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
171 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
172 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
173 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
DSQ Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
DSQ Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
DNF Oscar Gatto (Ita) Cannondale

Punkty

Lotna premia - Pola de Lena, km.75,5

  1 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               4 pkt
  2 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       2
  3 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               1

Lotna premia - San Martín de Teverga, km. 116,2

  1 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       4 pkt
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               2
  3 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               1

Meta

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     25 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               20
  3 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           16
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 14
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     12
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 10
  7 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                 9
  8 Robert Gesink (Ned) Belkin                                       8
  9 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             7
 10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                6
 11 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          5
 12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           4
 13 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       3
 14 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  2
 15 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              1

Premie górskie

Alto de la Colladona (kat. 1) km. 18

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            10 pkt
  2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               6
  3 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            4
  4 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                        2
  5 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               1

Alto del Cordal (kat. 2) km. 69

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             5 pkt
  2 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       3
  3 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               1

Alto de La Cobertoria (kat. 1) km. 86

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            10 pkt
  2 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       6
  3 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               4
  4 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                        2
  5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               1

Puerto de San Lorenzo (kat. 1) km. 127

  1 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           10 pkt
  2 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               6
  3 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       4
  4 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             2
  5 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               1

La Farrapona. Lagos de Somiedo (kat. 1) km. 160

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     10 pkt
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                6
  3 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            4
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  2
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                      1

Drużynowo

  1 Team Katusha                                              14:50:02
  2 Movistar Team                                                02:44
  3 Garmin Sharp                                                 02:59
  4 Team SKY                                                     08:04
  5 Tinkoff - Saxo                                               08:36
  6 BMC Racing Team                                              10:34
  7 Cofidis, Solutions Crédits                                   10:46
  8 MTN - Qhubeka                                                15:13
  9 Team Europcar                                                16:08
 10 Belkin                                                       17:44
 11 Cannondale Pro Cycling                                       18:46
 12 Astana Pro Team                                              21:11
 13 Lotto Belisol                                                23:54
 14 Lampre - Merida                                              30:05
 15 Omega Pharma - Quick-Step                                    35:30
 16 Team Giant - Shimano                                         39:30
 17 Caja Rural - Seguros RGA                                     51:10

Klasyfikacja po 16. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo               63:25:00
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              01:36
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            01:39
  4 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                  02:29
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              03:38
  6 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                             06:17
  7 Robert Gesink (Ned) Belkin                                   06:43
  8 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         06:55
  9 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      08:37
 10 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                              09:10
 11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       09:24
 12 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   11:52
 13 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          13:16
 14 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            17:16
 15 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                 17:54
 16 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step          18:53
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           19:59
 18 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          20:34
 19 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                   21:58
 20 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     22:48
 21 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     28:53
 22 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           30:52
 23 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            35:44
 24 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            40:22
 25 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         41:32
 26 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              41:41
 27 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      45:09
 28 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  45:32
 29 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       50:48
 30 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge             52:22
 31 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                             52:30
 32 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                   52:37
 33 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       53:14
 34 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                   01:03:29
 35 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team              01:04:59
 36 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       01:10:33
 37 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step              01:12:15
 38 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team             01:12:39
 39 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:15:33
 40 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin                              01:15:43
 41 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                      01:17:18
 42 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                    01:18:41
 43 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:18:44
 44 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             01:20:41
 45 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                        01:21:31
 46 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                         01:22:02
 47 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             01:23:02
 48 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing          01:25:19
 49 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                        01:28:23
 50 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                           01:28:34
 51 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                01:31:23
 52 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                        01:32:07
 53 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                  01:32:14
 54 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits       01:34:48
 55 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                        01:37:30
 56 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                        01:39:04
 57 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                        01:39:12
 58 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA      01:40:24
 59 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                         01:41:39
 60 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:43:58
 61 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                01:44:01
 62 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                      01:46:10
 63 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    01:48:43
 64 Paul Martens (Ger) Belkin                                 01:49:18
 65 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo         01:52:00
 66 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                     01:53:34
 67 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                        01:55:33
 68 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:57:16
 69 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:58:06
 70 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                02:00:54
 71 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka            02:01:50
 72 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Ste  02:02:26
 73 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team          02:02:52
 74 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                   02:04:32
 75 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                     02:04:54
 76 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                              02:07:09
 77 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:08:32
 78 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                 02:09:07
 79 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                             02:09:46
 80 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        02:11:13
 81 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        02:11:24
 82 Stef Clement (Ned) Belkin                                 02:12:13
 83 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge                          02:13:07
 84 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                    02:14:03
 85 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                02:14:47
 86 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                     02:16:32
 87 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing              02:17:27
 88 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                      02:17:53
 89 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                           02:18:50
 90 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                   02:19:10
 91 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                         02:19:15
 92 Martijn Keizer (Ned) Belkin                               02:19:52
 93 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                02:20:00
 94 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits            02:20:33
 95 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                        02:21:06
 96 George Bennett (NZl) Cannondale                           02:23:45
 97 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida              02:24:49
 98 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                        02:24:59
 99 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                  02:25:48
100 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                          02:28:13
101 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano              02:28:28
102 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                       02:31:19
103 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka            02:38:54
104 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Se  02:40:02
105 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:40:07
106 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                     02:40:49
107 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                     02:41:21
108 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   02:41:25
109 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing               02:41:57
110 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                          02:42:10
111 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                      02:42:12
112 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                     02:42:27
113 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        02:42:37
114 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA       02:42:47
115 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                        02:43:43
116 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                          02:44:07
117 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                      02:44:11
118 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:44:45
119 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                         02:45:53
120 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                        02:47:31
121 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              02:47:42
122 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:47:59
123 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  02:48:20
124 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                       02:48:51
125 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                               02:49:19
126 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step              02:49:51
127 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         02:50:28
128 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             02:54:19
129 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            02:55:28
130 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               02:55:55
131 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          02:56:14
132 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge                       02:56:20
133 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp                     02:58:39
134 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA           02:58:57
135 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   03:00:32
136 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      03:01:16
137 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                           03:02:49
138 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                          03:04:14
139 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo               03:05:35
140 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol                          03:07:58
141 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol                        03:10:01
142 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                      03:10:33
143 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                   03:11:44
144 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step             03:12:07
145 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                          03:12:26
146 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    03:12:32
147 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge                          03:14:00
148 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                  03:17:14
149 David Millar (GBr) Garmin Sharp                           03:19:38
150 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale                 03:20:37
151 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                         03:23:15
152 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                        03:24:29
153 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                            03:24:43
154 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                           03:24:45
155 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                     03:26:41
156 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  03:26:44
157 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                             03:27:59
158 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida             03:28:00
159 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       03:28:11
160 Daniel Craven (Nam) Team Europcar                         03:28:47
161 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                         03:29:43
162 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                     03:36:34
163 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits              03:36:52
164 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA            03:40:10
165 Robert Wagner (Ger) Belkin                                03:40:42
166 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                   03:40:48
167 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                    03:40:53
168 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                       03:41:00
169 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                    03:45:04
170 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr                               03:48:53
171 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                      03:55:05
172 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                     04:09:52
173 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale      04:11:34

Klasyfikacja punktowa

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                        124 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                114
  3 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                    108
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               95
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     89
  6 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                76
  7 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                          73
  8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 66
  9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               55
 10 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             46
 11 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits          44
 12 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           43
 13 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                        42
 14 Robert Gesink (Ned) Belkin                                      40
 15 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            38
 16 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                      36
 17 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                 35
 18 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                      35
 19 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                    32
 20 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                             32

Klasyfikacja górska

  1 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            53 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 30
  3 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     23
  4 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                          20
  5 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   20
  6 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        18
  7 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           18
  8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               16
  9 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                               13
 10 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               13
 11 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     13
 12 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 12
 13 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                      11
 14 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                              11
 15 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                  8
 16 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               8
 17 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          7
 18 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    7
 19 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                7
 20 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                             6

Klasyfikacja wszechstronnych

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  6 pkt
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      7
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               17
  4 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     20
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 25
  6 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               41
  7 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        48
  8 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                          54
  9 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            63
 10 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                 73
 11 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           88
 12 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                            98
 13 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                              105
 14 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                     114
 15 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                     116
 16 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                             121
 17 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                     125
 18 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                              128
 19 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                         131
 20 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                           133

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Katusha                                             190:11:42
  2 Movistar Team                                                14:34
  3 Tinkoff - Saxo                                               31:08
  4 Cofidis, Solutions Crédits                                   33:41
  5 Team SKY                                                     46:25
  6 Astana Pro Team                                              48:56
  7 Garmin Sharp                                                 53:11
  8 BMC Racing Team                                              58:36
  9 Omega Pharma - Quick-Step                                 01:00:04
 10 Belkin                                                    01:08:58
 11 Lampre - Merida                                           01:31:54
 12 Lotto Belisol                                             01:51:52
 13 Caja Rural - Seguros RGA                                  02:10:04
 14 MTN - Qhubeka                                             02:16:56
 15 Team Europcar                                             02:29:24
 16 Team Giant - Shimano                                      02:33:17
 17 Cannondale Pro Cycling                                    03:05:17
 18 Orica GreenEdge                                           03:14:37
 19 Trek Factory Racing                                       03:29:10
 20 AG2R La Mondiale                                          04:17:00
 21 FDJ.fr                                                    04:44:35
 22 IAM Cycling                                               06:29:30

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: