Vuelta a Espana 2014: etap 11: dzień Fabio Aru

24-letni Fabio Aru (Astana) wygrał przy Santuario de San Miguel de Aralar jedenasty etap Vuelta a Espana. Liderem pozostał czwarty na mecie Alberto Contador (Tinkoff-Saxo).

Od samego startu peleton chyżo ruszył przed siebie, kasując w zarodku akcje zaczepne. Około 12 kilometra doszło do kraksy, w której m. in. leżał Nairo Quintana (Movistar). Poturbowany Kolumbijczyk nie wznowił jazdy, ponieważ złamał prawy brak.

Tempo nie spadało, a w jednej z atakującej grup "zaplątał się" Alberto Contador, co musiało spotkać się z odpowiedzią Astany i Movistar. Przez pierwszą godzinę kolarze zaliczyli ponad 50 kilometrów. Sytuacja na moment uspokoiła się za lotną premią (59 km), na której Alejandro Valverde (Movistar) pokonał Contadora. Odjechali wówczas Elia Favilli (Lampre), Johan Le Bon (FDJ.fr), Pim Ligthart (Lotto), Peio Bilbao (Caja Rural) i Vasil Kiryienka (Sky).

Piątka szybko wypracowała ponad 4 minuty przewagi, ale za sprawą chłopaków z Katushy na drugiej lotnej premii (96,2 km) zrobiło się 1:55.

Kiryienka uznał, że w takich okolicznościach nie ma na co dłużej czekać. Zaatakował, podejmując samotną akcję. Białorusin Puerto de Lizarraga (kat. 3; 121,6 km; 18,3 km; 2,6%) rozpoczął z zapasem blisko 4 minut.

Pościg nadal napędzała ekipa Katushy, wspierana przez Movistarowców. Za podjazdem strata zmalała do 2:52, natomiast finałową przełęcz na San Miguel de Aralar (kat. 1; 9,9 km; 7,5%, max 14%) Kiryienka rozpoczął 33 sekund przed peletonem.

Na podjeździe zasadniczą grupę prowadzili kolarze Sky. Robili to tak dobrze, że... zaczął spływać ich lider Chris Froome.

6 kilometrów przed metą zaatakował Warren Barguil (Giant), do którego dołączył Robert Gesink (Belkin). Holender odjechał Francuzowi, zdobywając 24 sekundy przewagi.

4 kilometry przed celem ruszył Daniel Navarro (Cofidis), pociągając resztę stawki. Pokazał się Daniel Martin (Garmin).

Odżył Froome, wychodząc na czoło pościgu. 1800 metrów przed kreską przyspieszył Contador, następnie Fabio Aru, co pomogło doścignąć Gesinka.

Na ostatni kilometr wpadło razem 10 kolarzy. Jeszcze raz zaatakował Aru. Włoch przy biernej postawie rywal zdobył 8 sekund, nie dając się już doścignąć.

Wyniki 11. etapu Vuelta a Espana 2014 (GT), Pampeluna – Santuario de San Miguel de Aralar (153,4 km):

Miejsca polskich zawodników:
18. Przemysław Niemiec + 2:07
48. Karol Domagalski + 6:09
16. Maciej Bodnar + 17:44

po etapie

21. Przemysław Niemiec + 10:47
115. Karol Domagalski + 1:18:34
135. Maciej Bodnar + 1:28:54

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                            3:41:03
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:06
  3 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
  4 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  6 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step          00:13
  7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         00:15
  8 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
  9 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       00:16
 10 Robert Gesink (Ned) Belkin                                   00:21
 11 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   00:25
 12 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      00:49
 13 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                              00:56
 14 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     01:14
 15 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
 16 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                 01:35
 17 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 01:46
 18 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       02:07
 19 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 20 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge             02:11
 21 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         02:16
 22 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            02:22
 23 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           02:40
 24 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 25 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 26 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  02:45
 27 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 28 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          02:49
 29 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           02:50
 30 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                           03:02
 31 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              03:20
 32 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 33 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          03:33
 34 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka               03:46
 35 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 36 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                           04:00
 37 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            04:37
 38 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                   04:41
 39 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 40 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
 41 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 05:08
 42 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 43 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           06:02
 44 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        06:09
 45 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 46 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 47 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka
 48 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
 49 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     06:25
 50 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         06:51
 51 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      07:01
 52 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                 07:42
 53 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 54 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                             07:49
 55 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       08:11
 56 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             08:14
 57 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 58 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 59 Stef Clement (Ned) Belkin
 60 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 61 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
 62 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 63 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
 64 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 65 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 66 Paul Martens (Ger) Belkin
 67 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin
 68 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 69 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp
 70 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 71 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
 72 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 73 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 74 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 75 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
 76 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
 77 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                           08:39
 78 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            09:03
 79 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 80 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 81 Christian Knees (Ger) Team Sky                               09:39
 82 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 83 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                       10:19
 84 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
 85 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   11:34
 86 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp
 87 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 88 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 89 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step
 90 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
 91 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 92 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
 93 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 94 Daniel Craven (Nam) Team Europcar
 95 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 96 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 97 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        12:02
 98 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        12:04
 99 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
100 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                            12:33
101 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                        12:39
102 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                12:50
103 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
104 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                        12:54
105 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                     13:00
106 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
107 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
108 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
109 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
110 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
111 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                13:04
112 George Bennett (NZl) Cannondale
113 David Millar (GBr) Garmin Sharp
114 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step
115 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp
116 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Luke Rowe (GBr) Team Sky
118 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
119 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
120 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                   13:19
121 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
122 Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge
123 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
124 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                  13:33
125 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
126 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
127 Martijn Keizer (Ned) Belkin
128 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  13:42
129 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                  13:52
130 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
131 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin
132 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
133 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr
134 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
135 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
136 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
137 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
138 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
139 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
140 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
141 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
142 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
143 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge                             14:34
144 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   14:35
145 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                         14:36
146 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                            16:35
147 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
148 Robert Wagner (Ger) Belkin
149 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
150 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
151 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
152 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
153 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
154 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
155 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                          16:53
156 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
157 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                        17:09
158 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
159 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           17:44
160 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
161 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
162 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
163 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp
164 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
165 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
166 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        17:47
167 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
168 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
169 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
170 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
171 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
172 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
173 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                         17:50
174 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge
175 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                        18:08
176 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                            18:27
177 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                               18:29
178 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        18:45
179 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step
180 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                     19:11
181 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                             19:22
182 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                 19:29
183 Peter Sagan (Svk) Cannondale
184 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
185 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           20:27
186 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
187 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                         20:30
188 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano                     22:58
189 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
190 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
DNF BOUET, Maxime
DNF MORABITO, Steve
DNF PINOT, Thibaut
DNF QUINTANA, Nairo 

Punkty

Lotna premia - Tafalla, km. 59

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  4 pkt
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      2
  3 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                    1

Lotna premia - Estella, km. 96,2

  1 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                                 4 pkt
  2 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   2
  3 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                        1

Meta

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 25 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 20
  3 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     16
  4 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     14
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               12
  6 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             10
  7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             9
  8 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                 8
  9 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           7
 10 Robert Gesink (Ned) Belkin                                       6
 11 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       5
 12 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          4
 13 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  3
 14 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         2
 15 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                       1

Premie górskie

Puerto de Lizarraga (kat. 3) km. 122

  1 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   3 pkt
  2 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                                 2
  3 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       1

Santuario de San Miguel de Aralar (kat. 1) km. 153

  1 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 10 pkt
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  6
  3 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                      4
  4 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      2
  5 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                1

Drużynowo

  1 Team Katusha                                              11:06:29
  2 Astana Pro Team                                              01:32
  3 Movistar Team                                                01:52
  4 Tinkoff - Saxo                                               02:51
  5 Omega Pharma - Quick-Step                                    04:14
  6 Cofidis, Solutions Crédits                                   04:20
  7 MTN - Qhubeka                                                04:42
  8 Team SKY                                                     06:21
  9 Belkin                                                       06:50
 10 Garmin Sharp                                                 07:49
 11 BMC Racing Team                                              07:56
 12 Team Europcar                                                11:02
 13 Lotto Belisol                                                11:09
 14 Caja Rural - Seguros RGA                                     12:07
 15 Lampre - Merida                                              12:34
 16 Trek Factory Racing                                          17:49
 17 Team Giant - Shimano                                         18:47
 18 Cannondale Pro Cycling                                       18:54
 19 IAM Cycling                                                  21:22
 20 Orica GreenEdge                                              22:29
 21 AG2R La Mondiale                                             23:19
 22 FDJ.fr                                                       29:32

Klasyfikacja po 11. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo               40:26:56
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              00:20
  3 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step          01:08
  4 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            01:20
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                  01:35
  6 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:52
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              02:13
  8 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                     02:22
  9 Robert Gesink (Ned) Belkin                                   02:55
 10 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                              03:51
 11 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                             03:59
 12 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       04:26
 13 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                      04:56
 14 Wilco Kelderman (Ned) Belkin                                 05:00
 15 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                   06:10
 16 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          07:19
 17 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica Greenedge             08:44
 18 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                   08:47
 19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                           09:15
 20 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                 10:19
 21 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                       10:47
 22 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                            11:24
 23 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                             12:31
 24 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                           12:48
 25 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                      13:28
 26 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                          13:44
 27 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            14:36
 28 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                              15:13
 29 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits         15:41
 30 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                   15:50
 31 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin                                 17:09
 32 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     20:13
 33 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                            24:14
 34 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                      25:55
 35 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             27:19
 36 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          27:41
 37 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                         29:09
 38 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                  29:58
 39 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits               30:01
 40 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol                    30:35
 41 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                            31:43
 42 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                              33:45
 43 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                   34:22
 44 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                34:30
 45 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step           35:38
 46 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                36:02
 47 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       36:32
 48 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                           36:51
 49 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            37:51
 50 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        38:27
 51 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 38:52
 52 Paul Martens (Ger) Belkin                                    38:55
 53 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                       39:19
 54 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                     40:43
 55 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         40:45
 56 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA         40:56
 57 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                         43:04
 58 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                           45:18
 59 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                           45:28
 60 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                45:40
 61 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        45:53
 62 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                46:38
 63 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            47:36
 64 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       48:41
 65 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                   49:56
 66 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                           51:19
 67 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                       51:53
 68 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   51:57
 69 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                 53:04
 70 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                           53:12
 71 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                           53:23
 72 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                      54:24
 73 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN - Qhubeka
 74 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits               54:29
 75 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                            54:50
 76 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                        55:42
 77 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits          56:12
 78 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge                             57:08
 79 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                        57:41
 80 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                  58:27
 81 George Bennett (NZl) Cannondale                              58:44
 82 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                        59:37
 83 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                             01:00:00
 84 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                             01:00:48
 85 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:01:13
 86 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                   01:01:57
 87 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Ste  01:02:02
 88 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                01:02:38
 89 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    01:03:04
 90 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team          01:03:20
 91 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida                         01:03:22
 92 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                  01:03:52
 93 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:03:54
 94 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                        01:04:15
 95 Martijn Keizer (Ned) Belkin                               01:04:40
 96 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                       01:05:34
 97 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                 01:06:34
 98 Louis Meintjes (RSA) MTN - Qhubeka                        01:07:46
 99 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                     01:08:17
100 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step              01:10:18
101 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                        01:10:41
102 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        01:10:57
103 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                      01:12:03
104 Stef Clement (Ned) Belkin                                 01:12:12
105 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            01:12:57
106 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                          01:13:19
107 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             01:13:56
108 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano              01:14:04
109 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:14:20
110 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                        01:14:22
111 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                        01:15:03
112 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing               01:16:21
113 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                      01:18:10
114 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
115 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA           01:18:34
116 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                   01:19:40
117 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                     01:19:52
118 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:20:00
119 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                       01:21:06
120 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing               01:21:23
121 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                              01:22:03
122 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          01:23:54
123 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo               01:24:11
124 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA       01:24:20
125 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
126 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing   01:24:36
127 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka            01:24:47
128 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                           01:24:54
129 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                          01:25:07
130 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                          01:26:39
131 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                  01:26:44
132 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                      01:27:32
133 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol                        01:28:20
134 Christian Knees (Ger) Team Sky                            01:28:26
135 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                            01:28:54
136 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida              01:29:03
137 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                          01:29:06
138 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing              01:29:40
139 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:30:32
140 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step             01:32:39
141 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano                  01:34:07
142 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                    01:34:22
143 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                               01:34:26
144 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol                          01:35:06
145 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                        01:35:14
146 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                      01:35:21
147 David Millar (GBr) Garmin Sharp                           01:36:21
148 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits              01:36:46
149 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                              01:36:47
150 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                          01:37:39
151 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                        01:37:45
152 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano                  01:38:08
153 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                      01:39:36
154 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale                 01:40:24
155 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                   01:40:31
156 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                           01:41:10
157 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                         01:42:03
158 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                               01:42:07
159 Peter Sagan (Svk) Cannondale                              01:42:18
160 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge                       01:42:45
161 Sam Bewley (NZl) Orica Greenedge                          01:42:57
162 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp                     01:43:11
163 Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge                     01:44:09
164 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                       01:45:07
165 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida             01:45:29
166 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Se  01:45:39
167 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                            01:46:27
168 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                             01:46:28
169 Daniel Craven (Nam) Team Europcar                         01:48:34
170 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                         01:49:02
171 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                           01:50:04
172 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA            01:50:11
173 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                   01:50:24
174 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                       01:51:35
175 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                       01:52:52
176 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team                     01:55:18
177 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                     01:55:19
178 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits              01:56:17
179 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                        01:57:52
180 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                    01:59:52
181 Laurent Mangel (Fra) FDJ.fr                               02:03:30
182 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                    02:03:56
183 Robert Wagner (Ger) Belkin                                02:07:14
184 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  02:07:50
185 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                 02:10:56
186 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team                     02:11:29
187 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale      02:21:44
188 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                      02:21:57
189 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling                          02:31:25
190 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                         02:41:27

Klasyfikacja punktowa

  1 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                         87 pkt
  2 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                     74
  3 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                          71
  4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 64
  5 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     56
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               56
  7 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     51
  8 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                50
  9 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 41
 10 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             35
 11 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing                        34
 12 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                            31
 13 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                             30
 14 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        28
 15 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                           28
 16 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                           27
 17 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            26
 18 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               24
 19 Paul Martens (Ger) Belkin                                       24
 20 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                 23

Klasyfikacja górska

  1 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   20 pkt
  2 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        18
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 18
  4 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                               13
  5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 10
  6 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      9
  7 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 8
  8 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          7
  9 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    7
 10 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                7
 11 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                      6
 12 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                6
 13 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            6
 14 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                5
 15 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                                 5
 16 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               4
 17 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   3
 18 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   3
 19 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge                                 3
 20 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                       2

Klasyfikacja wszechstronnych

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  9 pkt
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                     12
  3 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               20
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 21
  5 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                     23
  6 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                        24
  7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            49
  8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                               65
  9 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                      97
 10 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                           104
 11 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                  120
 12 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                              121
 13 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                              125
 14 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                          133
 15 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                        133
 16 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                          135
 17 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                              143
 18 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                          145
 19 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                               146
 20 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                  148

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            121:03:40
  2 Team Katusha                                                 03:35
  3 Omega Pharma - Quick-Step                                    05:03
  4 Cofidis, Solutions Crédits                                   09:54
  5 Astana Pro Team                                              10:09
  6 BMC Racing Team                                              10:33
  7 Belkin                                                       10:49
  8 Tinkoff - Saxo                                               15:00
  9 Garmin Sharp                                                 18:31
 10 Lampre - Merida                                              22:07
 11 Team SKY                                                     23:47
 12 Lotto Belisol                                                39:25
 13 Caja Rural - Seguros RGA                                     43:20
 14 Team Giant - Shimano                                         51:16
 15 AG2R La Mondiale                                             54:23
 16 MTN - Qhubeka                                                54:56
 17 Trek Factory Racing                                       01:09:09
 18 Cannondale Pro Cycling                                    01:12:42
 19 Orica GreenEdge                                           01:13:05
 20 Team Europcar                                             01:17:53
 21 FDJ.fr                                                    01:39:18
 22 IAM Cycling                                               02:48:21

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: