Eneco Tour 2014: etap 6

Belg Tim Wellens (Lotto-Belisol) po solowej akcji zwyciężył na szóstym etapie Eneco Tour oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Na trasie z 16 ardeńskimi podjazdami w tym 8 na końcowych 25 kilometrach (z finiszem pod La Redute) uciekali: Kenneth Van Bilsen (Topsport), Davide Cimolai (Lampre), Nathan Haas (Garmin), Kevin Van Melsen (Wanty), Alex Dowsett (Movistar), Nick Nuyens (Garmin), Moreno Moser (Cannondale) i Tom Boonen (Omega Pharma). Przewaga ósemki sięgnęła niemal 8 minut.

Najdłużej na prowadzeniu znajdował się Haas. Australijczyk 30 kilometrów przed metą kręcił z przewagą 2 minut. Peleton ciągnął zespół BMC Racing. Kolarzy to moczył deszcz, to suszyło słońce.

Haasa pierwszy wyprzedził Alexandre Pichot (Europcar), który z zapasem 15 sekund nad około 25-osobową grupą lidera otworzył końcowe 15 kilometrów.

4 kilometry dalej do Pichota dojechali Arnold Jeannesson (FDJ.fr) i Tim Wellens. Za plecami trójki szła kontra, za kontrą.

Po przedostatniej wspinaczce - Niaster (1,8 km; 7%), 7 kilometrów przed metą, prowadził już samotnie Wellens. Na wzniesieniu ruszył lider Tom Dumoulin (Giant), pociągając za sobą wicelidera Larsa Booma (Belkin), Grega van Avermaeta (BMC) i Andriya Grivko (Astana). Ich strata wynosiła 30 sekund.

Przewaga Wellensa urosła do 49 sekund, czyli tyle ile tracił w klasyfikacji generalnej. Zaatakował Boom, któremu na zjazdach udało się odskoczyć Dumoulinowi.

Wszystko rozstrzygnęło się na końcówce na La Redute, gdzie Wellens utrzymał przewagę gwarantującą etapową wiktorię. Drugi Boom zameldował się ze stratą 50 sekund, co oznaczało, że 23-latek nie tylko odniósł swój największy w karierze sukces, ale niespodziewanie objął również przewodnictwo w wyścigu.

Wyniki 6. etapu Eneco Tour 2014 (WT), Heerlen - La Redoute (Aywaille) (173,9 km):

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                            4:28:19
  2 Lars Boom (Ned) Belkin-Pro                                   00:50
  3 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:52
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
  5 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:56
  6 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          00:58
  7 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                          00:59
  8 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
  9 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 10 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 11 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          01:04
 12 Arnold Jeannesson (Fra) Fdj.fr
 13 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                             01:07
 14 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 15 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp
 16 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      01:12
 17 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           01:18
 18 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                         01:21
 19 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp                                01:26
 20 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro                               01:41
 21 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                           02:03
 22 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             02:07
 23 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                               02:13
 24 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro                                02:23
 25 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           03:09
 26 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                               04:55
 27 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale                           06:11
 28 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               06:20
 29 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         06:53
 30 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                09:11
 31 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                       11:57
 32 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert
 33 Francisco Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
 34 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 35 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 36 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 37 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
 38 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 39 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
 40 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 41 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 42 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar
 43 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 44 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 45 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 46 Maarten Wynants (Bel) Belkin-Pro
 47 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 48 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 50 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 51 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 52 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 53 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 54 Brian Bulgac (Ned) Team Giant-Shimano
 55 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
 56 Thomas Leezer (Ned) Belkin-Pro
 57 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo
 58 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol
 59 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
 60 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky
 61 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 62 Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano
 63 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 64 Christian Knees (Ger) Team Sky
 65 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 66 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
 67 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 68 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 69 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 70 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 71 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp
 72 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
 73 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
 74 Laurent Pichon (Fra) Fdj.fr
 75 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
 76 Ivan Rovni (Rus) Tinkoff-Saxo
 77 Benoît Vaugrenard (Fra) Fdj.fr
 78 Geoffrey Soupe (Fra) Fdj.fr
 79 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 80 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 81 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                         12:10
 82 David Millar (GBr) Garmin Sharp
 83 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 84 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         12:13
 85 Anthony Roux (Fra) Fdj.fr                                    12:33
 86 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            13:34
 87 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               16:51
 88 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          19:12
 89 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 90 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 91 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 92 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha
 93 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 94 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
 95 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
 96 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
 97 Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp
 98 David Boucher (Bel) Fdj.fr                                   24:03
 99 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
100 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
101 Yoann Offredo (Fra) Fdj.fr
102 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
103 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
104 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
105 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
106 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
107 Jos Van Emden (Ned) Belkin-Pro
108 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
109 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
110 José Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
111 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
112 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
113 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
114 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
115 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
116 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
117 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
118 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida
119 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
120 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
121 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
122 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
123 Ian Stannard (GBr) Team Sky
124 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge
125 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
126 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
127 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
128 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
129 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
130 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               24:12
131 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
132 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
133 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp
134 Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar
135 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
136 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
DNF Barry Markus (Ned) Belkin-Pro
DNF Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro
DNF Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNS Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
DNS Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team

Klasyfikacja po 6. etapie

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                           21:03:27
  2 Lars Boom (Ned) Belkin-Pro                                   00:07
  3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        00:13
  4 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                          00:33
  5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      00:34
  6 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:38
  7 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                00:45
  8 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                       00:48
  9 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                        00:56
 10 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp                       01:04
 11 Marco Marcato (Ita) Cannondale                               01:11
 12 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      01:15
 13 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro                               01:26
 14 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                          01:32
 15 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          01:34
 16 Arnold Jeannesson (Fra) Fdj.fr                               01:51
 17 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp                                01:56
 18 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                               01:57
 19 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                         02:10
 20 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                             02:40
 21 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                           02:42
 22 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro                                04:20
 23 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               06:14
 24 Dayer Quintana (Col) Movistar Team                           07:00
 25 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         07:41
 26 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale                           07:53
 27 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                             10:41
 28 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       11:29
 29 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert                   12:19
 30 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          12:23
 31 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert                12:24
 32 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp                          12:30
 33 Francisco Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team                12:43
 34 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                            12:51
 35 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert              13:11
 36 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            13:55
 37 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                            14:11
 38 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           14:16
 39 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         14:51
 40 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                         15:38
 41 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   15:44
 42 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team                     18:17
 43 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                       18:27
 44 Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano                  20:07
 45 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                         20:21
 46 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                             20:30
 47 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                             20:33
 48 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                       20:48
 49 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   20:54
 50 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          20:57
 51 Maarten Wynants (Bel) Belkin-Pro                             20:58
 52 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge                           21:01
 53 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                          21:02
 54 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo                             21:17
 55 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            21:55
 56 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol                             22:19
 57 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                        22:46
 58 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                      23:05
 59 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team                             23:37
 60 Christian Knees (Ger) Team Sky                               23:55
 61 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                     24:29
 62 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              24:57
 63 Yoann Offredo (Fra) Fdj.fr                                   25:05
 64 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert               25:30
 65 Thomas Leezer (Ned) Belkin-Pro                               25:53
 66 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               26:18
 67 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                            26:30
 68 Bryan Nauleau (Fra) Team Europcar                            27:09
 69 Anthony Roux (Fra) Fdj.fr                                    27:39
 70 David Millar (GBr) Garmin Sharp                              27:52
 71 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step     28:19
 72 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team                         28:32
 73 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise      29:17
 74 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale                    29:21
 75 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                             29:26
 76 Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp                               29:40
 77 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                               29:51
 78 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                               29:57
 79 Ivan Rovni (Rus) Tinkoff-Saxo                                30:15
 80 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                     30:51
 81 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                   31:31
 82 Brian Bulgac (Ned) Team Giant-Shimano                        32:30
 83 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                          32:36
 84 Geoffrey Soupe (Fra) Fdj.fr                                  32:40
 85 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         33:13
 86 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale                         33:28
 87 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise       33:31
 88 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 89 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                 33:45
 90 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol                           34:10
 91 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                            34:43
 92 Benoît Vaugrenard (Fra) Fdj.fr                               34:47
 93 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                              34:49
 94 Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida                        34:51
 95 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                               35:54
 96 José Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team                  36:19
 97 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                36:24
 98 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                     36:27
 99 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                           36:44
100 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                         36:58
101 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                         37:01
102 Laurent Pichon (Fra) Fdj.fr                                  37:06
103 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              37:16
104 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                               37:43
105 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha                          37:50
106 Jos Van Emden (Ned) Belkin-Pro                               37:59
107 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                            39:18
108 Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida                39:20
109 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                     39:44
110 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               40:04
111 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                         40:18
112 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team                       41:12
113 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       41:20
114 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             41:24
115 David Boucher (Bel) Fdj.fr                                   41:31
116 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    41:40
117 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar                         41:45
118 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                  42:11
119 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                            42:29
120 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                    43:12
121 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                     43:44
122 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                    44:17
123 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  44:23
124 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                           45:00
125 Morgan Lamoisson (Fra) Team Europcar                         46:17
126 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                        46:53
127 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  47:44
128 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            48:19
129 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       48:52
130 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             48:54
131 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale                         50:03
132 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team                     51:36
133 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                          53:30
134 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp                      53:31
135 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge                    54:16
136 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team                           59:32

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: