Prezentacja Tour de Pologne 2014

Wyścig Dookoła Polski odbędzie się już po raz 71. - tym razem prowadząc zawodowy peleton znad Bałtyku do Krakowa.

Tegoroczna edycja poprowadzi z Gdańska do Krakowa, a zawodników zobaczymy na nizinach, na Słowacji i w polskich Tatrach. Impreza upamiętnia 25. rocznicę odzyskania przez Polskę niezależności i wyborów czerwcowych, które w 1989 roku zmieniły bieg historii.

Kolarze wystartują spod bram Stoczni Gdańskiej, gdzie w 1980 roku rozpoczęły się strajki przeciw władzy komunistycznej. Peleton pokona 1251 kilometrów, kierując się na południe. W programie cztery odcinki płaskie, dwa górskie i finałowa jazda na czas w Krakowie.

Wyścig rozgrywany jest pod honorowym patronatem Prezydenta RP i byłego prezydenta, laureata Pokojowej Nagrody Nobla - Lecha Wałęsy.

TdP_2014_mapa_nologo

Trasa

Pierwsza część wyścigu dawała będzie szanse sprinterom, gdyż aż cztery odcinki zakończą się na rundach w dużych miastach. 3 sierpnia zmagania otworzy długi, 226-kilometrowy odcinek z Gdańska do Bydgoszczy, a ostatnie 21 kilometrów to rundy w mieście nad Brdą. Drugiego dnia zawodnicy wystartują z Torunia i ściganie zakończą w stolicy Polski – Warszawie – gdzie na trzech 5-kilometrowych okrążeniach o zwycięstwie zadecyduje prawdopodobnie sprint z peletonu. Podobnie następnego dnia – kolarze finiszowali będą na 6-kilometrowych kółkach w Rzeszowie.

Start kolejnego etapu nastąpi z Tarnowa, a kolorowy peleton skieruje się do Katowic, które na mapie wyścigu gościły będą także przez następne 5 lat.

W trakcie pierwszych czterech dni kolarze pokonają w sumie 876 kilometrów. Dodatkowo przed każdym etapem na peleton czeka 10 kilometrów startu neutralnego, co sprawi, że wjeżdżając w góry, kolarze będą mieli w nogach już blisko 1000 kilometrów.

Piąty odcinek to już góry – a ruszy ze stolicy Tatr – Zakopanego – i poprowadzi na Słowację. Meta wyznaczona za podjazdem w Strbskim Plesie, który na trasie kolarze pokonają trzykrotnie.

Zawodnicy szybko gór nie opuszczą. Przedostatniego dnia do pokonania ciężki etap w Bukowinie, nie różniący się znacząco od tych z poprzednich edycji – kolarze zmierzą się z 9 podjazdami – tym razem z Zębem i Ścianą Bukowiny. Finisz także na podjeździe, w Bukowinie.

Finałowa czasówka rozegrana zostanie w Krakowie i liczyła będzie 25 kilometrów.

3 sierpnia - Etap 1: Gdańsk - Bydgoszcz (226 km)

 

tourdepologne2014-01pPierwszy etap rozpocznie się z Gdańska, symbolicznie upamiętniając 25. rocznicę historycznych wyborów czerwcowych. Kolarze wyruszą spod Stoczni Gdańskiej i pokonają 226 kilometrów, zmagania kończąc trzema rundami na ulicach Bydgoszczy. Po drodze dwie premie specjalne i dwie lotne, a na siedmiokilometrowej rundzie w Bydgoszczy premia górska trzeciej kategorii, ustanowiona bardziej po to, by przyznać różową koszulkę niż by zainicjować walkę w klasyfikacji najlepszego wspinacza.

Start: 13:20, planowany finisz: 18:28-18:59.

4 sierpnia - Etap 2: Toruń - Warszawa (226 km)

tourdepologne2014-02pZawiodą się mocno kolarze liczący na krótszy odcinek po trudach pierwszego dnia. Tym razem peleton pojedzie z miasta Mikołaja Kopernika do stolicy. Odcinek liczy ponownie 226 kilometrów i jest zasadniczo płaski jak stół. Dwa lotne finisze to jedyna rozrywka na trasie przed wjazdem na rundy w centrum Warszawy. Peleton przejedzie trzy razy najbardziej reprezentacyjną ulicą - Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem, a finisz rozegrany zostanie pod Teatrem Wielkim.

Start: 11:05, planowany finisz: 16:13-16:44.

5 sierpnia - Etap 3: Kielce - Rzeszów (174 km)

tourdepologne2014-03pWalki sprinterów ciąg dalszy, acz na krótszym odcinku. Nieco bardziej pofałdowany etap poprowadzi kolarzy ze stolicy województwa świętokrzyskiego, Kielc, do serca Podkarpacia - Rzeszowa. Tu z kolei tylko dwie krótkie rundy i kręta końcówka, która z pewnością wpłynie na rywalizację na ostatnich metrach.

Start: 14:35, planowany finisz: 18:32-18:49.

6 sierpnia - Etap 4: Tarnów Gemini Park - Katowice (236 km)

tourdepologne2014-04pSprinterzy - ostatnie rozdanie. Potwornie długi odcinek - 236 kilometrów z Tarnowa do Katowic. Po drodze 2 premie specjalne, potem trening interwałów - 3 lotne finisze na 27 kilometrach. Finał na rundach w Katowicach, gdzie zlokalizowano dwie premie górskie.

Start: 10:40, planowany finisz: 16:17-16:43.

7 sierpnia - Etap 5: Zakopane - Strbske Pleso (190 km)

tourdepologne2014-05pWyścig wjeżdża w góry. Peleton po 4 płaskich odcinkach ruszy do stolicy Tatr - Zakopanego. Trasa prowadzi na Słowację i to tam rozstrzygną się losy etapu. Kolarze do pokonania mają pięć górskich premii, w tym trzy podjazdy do Strbskiego Plesa w finale.

Kolarze dwukrotnie wspinać się będą do Strbskiego Plesa, na wysokość ponad 1300 metrów. Trzecie podejście będzie dłuższe o półtora kilometra, a w końcówce nachylenie przekroczyć może 15%. Sam Podjazd nie jest trudny - 7 kilometrów, średnio 4,5-5%.

Start: 14:00, planowany finisz: 18:31-18:52.

8 sierpnia - Etap 6: Bukovina Terma Hotel Spa - Bukowina Tatrzańska (174 km)

tourdepologne2014-06pPo starcie z Terma Spa peleton dojedzie do Zakopanego, gdzie na małej rundzie (3 x 5,3 km) wyznaczono dwie premie specjalne. Rywalizacja przeniesie się następnie na dobrze nam już znaną górzystą pętlę o długości 38,4 km, pokonywaną w tym roku cztery razy. Trasa poprowadzi przez górskie premie Ząb (kat. 1; 4 km, 5,8%, max. 11,4%) i Gliczarów Górny/Ściana Bukowina (kat. 1; 5,5 km, 5,7%, max. 21,5%) oraz końcowy podjazd w samej Bukowinie Tatrzańskiej (3 km, 4,8%, max. 11,5%).

W sumie 174 kilometry, sporo wspinania w pięknej tatrzańskiej scenerii.

Start: 13:55, planowany finisz: 18:29-18:53.

9 sierpnia - Etap 7: Kraków - Wieliczka - Kraków (25 km, jazda indywidualna na czas)

tourdepologne2014-07pWyścig zakończy jazda indywidualna na czas na dystansie 25 kilometrów. Kolarz wystartują z krakowskiego rynku i skierują się w stronę Wieliczki. Tam nawrót i powrót na największy średniowieczny rynek Europy, gdzie zapadną końcowe rozstrzygnięcia.

Trasa jest delikatnie pofałdowana, brak na niej krętych odcinków i nagromadzenia technicznych przeszkód.

Planowany finisz ostatniego zawodnika: 18:30.

Uczestnicy

Na starcie stanie 18 zespołów ProTour oraz trzy zespoły zaproszone przez organizatora - Reprezentacja Polski, CCC Polsat Polkowice i RusVelo.

Jak co roku polska impreza jest ważnym punktem na drodze przygotowań do Vuelta a Espana. Kolarze ścigający się w Giro d'Italia zwykle wybierają polskie, a wcześniej austriackie, szosy na drodze przygotowań do hiszpańskiego Grand Touru. Z racji położenia w kalendarzu, na trasie Tour de Pologne szans szukają też kolarze młodzi, jak również zawodnicy z drugiego szeregu, mający nadzieję na dopisanie do palmares dobrego wyniku w imprezie WorldTour.

pieter weening2013 fot. Marek Kosowski/rowery.org

Tytuł bronił będzie Holender Pieter Weening (Orica-GreenEdge), ostatnio oznaki dobrej dyspozycji prezentujący na trasie Giro della Toscana. Do Polski powraca też Ion Izagirre (Movistar Team) - drugi kolarz ubiegłorocznego wyścigu. Na trasie zobaczymy trzeciego kolarze ubiegłorocznej edycji - Francuza Christophe'a Riblona (Ag2r La Mondiale). Pojedzie też 11. kolarz tegorocznego Giro d'Italia i kolega z drużyny Riblona - Alexis Vuillermoz.

Kazachską Astanę poprowadzi trzeci kolarz Giro d'Italia - Fabio Aru. Włoch przygotowuje się do Vuelta a Espana, stąd walkę o klasyfikację generalną może zostawić na przykład Aleksemu Łuczence.

Na górskie odcinki łakomym okiem spoglądać mogą Kolumbijczycy - Sebastian Henao (Team Sky) i najlepszy góral tegorocznego Giro d'Italia - Julian Arredondo (Trek Factory Racing).

Do ścigania wraca Robert Gesink (Belkin), który po operacji serca sprawdzał będzie się przed Vueltą. W akcji zobaczyć powinniśmy też Samuela Sancheza (BMC) oraz George'a Bennetta (Cannondale). Swoje nietypowe okulary prezentował będzie tyczkowaty Kanadyjczyk - Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp), a o miejsce w czołówce postarać się może także Giampaolo Caruso (Katusha).

Walkę o zwycięstwo zapowiada Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), swój talent zaprezentować zamierza młody Luksemburczyk Bob Jungels (Trek Factory Racing), który w wyścigach etapowych dał się już poznać z bardzo dobrej strony.

majka2014-romandiefot. Jakub Zimoch/rowery.org

Dopisuje też obsada sprinterów - na polskich drogach ścigać się będą Ben Swift (Team Sky), Luka Mezgec (Giant-Shimano), Juan Jose Lobato (Movistar Team), Theo Bos (Belkin), Thor Hushovd (BMC), Roberto Ferrari i Sacha Modolo (Lampre-Merida), Daniele Ratto i Oscar Gatto (Cannondale) i Michael Matthews (Orica-GreenEdge).

Na trasie zobaczymy dziewiętnastu Polaków. Obok Majki w barwach Tinkoff-Saxo pojedzie Paweł Poljański, natomiast w koszulce Movistaru zobaczymy Sylwestra Szmyda, w składzie Lampre-Merida Przemysława Niemca. Wystartuje też reprezentacja Polski w składzie - Kamil Gradek, Paweł Cieślik, Paweł Franczak, Przemysław Kasperkiewicz, Kamil Zieliński, Paweł Bernas, Konrad Dąbkowski i Bartosz Warchoł.

Z kolei w składzie CCC Polsat Polkowice zobaczymy Marka Rutkiewicza, Macieja Paterskiego, Tomasza Marczyńskiego, mistrza Polski Bartłomieja Matysiaka, Grzegorza Stępniaka i Mateusza Taciaka. Drużynę wybraną przez Piotra Wadeckiego uzupełnią Davide Rebellin i Branislau Samoilau.

Pełna lista startowa dostępna jest tutaj.

Technikalia:

Klasyfikacje:
- generalna (koszulka żółta)
- punktowa (koszulka czerwona)
- najlepszy góral (koszulka różowa)
- najaktywniejszy zawodnik (koszulka granatowa)
- najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik
- drużynowa

Bonifikaty czasowe (pierwsza 3):
- na mecie: 10 sek. - 6 - 4
- na premii Lotto: 3 sek. - 2 - 1

Punkty na mecie etapu do klasyfikacji punktowej (pierwsza 20): 20 - 19 - 18 -17 -16 - 15 -14 - 13 - 12 -  11 -10 - 9 - 8- 7 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1

Punkty do klasyfikacji górskiej:
- kat. 1.: 10 - 7 - 5 - 3 - 2
- kat. 2.: 5 - 3 -2 -1
- kat. 3.: 3 - 2 -1

Premia im. Joachima Halupczoka (6. etap) punktowana podwójnie.

Punkty na lotnej premii Lotto do klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik : 3 - 2 -1.

Transmisja:

3 sierpnia (niedziela), 1. etap: Gdańsk – Bydgoszcz

16:45 – 19:20 TVP Sport
17:25 – 19:20 TVP1
17:30 - 19:00 Eurosport 2

4 sierpnia (poniedziałek), 2. etap: Toruń – Warszawa

14:45 – 17:20 TVP Sport
14:45 – 16:50 TVP1
15:15 - 16:45 Eurosport

skrót: 22:05 – 22:50 TVP Sport

5 sierpnia (wtorek), 3. etap: Kielce – Rzeszów

16:45 – 19:20 TVP Sport
17:30 – 19:20 TVP1
17:30 - 18:55 Eurosport

skrót: 22:05 – 22:50 TVP Sport

6 sierpnia (środa), 4. etap: Tarnów – Katowice

14:45 – 17:15 TVP Sport
14:55 – 16:50 TVP1
15:15 - 16:45 Eurosport

skrót:  22:05 – 22:50 TVP Sport

7 sierpnia (czwartek), 5. etap: Zakopane – Strbskie Pleso

16:45 – 19:20 TVP Sport
17:25 – 19:05 TVP1
17:30 - 19:00 Eurosport

skrót:  22:00 – 22:45 TVP Sport

8 sierpnia (piątek), 6. etap: Bukovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska

16:45 – 19:20 TVP Sport
17:30 – 19:20 TVP1
17:30 - 19:00 Eurosport

skrót:  22:05 – 22:50 TVP Sport

9 sierpnia (sobota), 7. etap: Kraków, jazda indywidualna na czas

16:45 – 18:55 TVP Sport
17:30 – 19:20 TVP1
17:15 - 18:30 Eurosport 2

skrót:  22:05 – 22:50 TVP Sport.

mapki i profile: www.tourdepologne.pl

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: