Tour de Pologne 2014 z Rafałem Majką ale bez Michała Kwiatkowskiego

W rozpoczynającym się 3 sierpnia Tour de Pologne wystartuje najlepszy góral tegorocznego Tour de France - Rafał Majka. Ze startu zrezygnował za to Michał Kwiatkowski.

Majka i Kwiatkowski o decyzji poinformowali na konferencji zapowiadającej 71. edycję Tour de Pologne. Polacy wracający z trasy Tour de France wzięli udział w spotkaniu z mediami w Centrum Olimpijskiego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Majka, który przed kilkoma dniami wygrał dwa etapy Tour de France i w Paryżu przywdział koszulkę najlepszego górala imprezy, dziś odpoczywa przed niedzielnym startem w polskiej imprezie. Jak sam przyznaje - nie jest łatwo.

Moje życie się zmieniło, wszystko przebiega teraz bardzo szybko. Nie mam czasu dla siebie i rodziny - cztery samoloty w dwa dni. Cały szum i to co dzieje się wokół mnie to chyba nawet cięższe niż górskie etapy

- mówił na rozpoczęciu konferencji.

Młody Polak w tym roku zaliczył bardzo udane Giro d'Italia, zajmując w Trieście szóste miejsce. W lipcu zastąpił Romana Kreuzigera na trasie Tour de France, po wypadku Alberto Contadora przejmując stery w zespole i walcząc o koszulkę najlepszego górala imprezy.

Do Polski zawodnik z Zegartowic przyjeżdża z zamiarem walki i pokazania się polskim kibicom.

Jeżeli chodzi o Tour de Pologne - będę startował i już dziś lecę do Gdańska by się szykować do wyścigu. Każdy startuje, żeby wygrać wyścig. Ja powiem szczerze, przyjechałem walczyć, nie przyjechałem przejechać się. Nie wiem jak się to skończy, ale będziemy próbowali i ja i moja ekipa. Na każdym etapie trzeba będzie jechać z przodu. Nie wiem jak się będę czuł, ale powtarzam, będę walczył. Będzie ciężko, ale przyjeżdżam dla wszystkich polskich kibiców, którzy trzymają za mnie kciuki

- tłumaczył Majka.

W ubiegłym roku "Rafa" zmagania zakończył na czwartej pozycji, jednak przed tegorocznym startem nie robi żadnych przedstartowych założeń i nie składa konkretnych deklaracji.

Jestem tu po to, by walczyć, by dać radość kibicom. Nikt nie może mi powiedzieć, że ja przyjeżdżam wygrać Tour de Pologne, bo to jest ludzki organizm, ja jestem tylko człowiekiem i nie jest łatwo. Ale jeśli będę w formie, to wyścig będzie ciekawy

- podsumował.

fot. Jakub Zimoch/rowery.orgfot. Jakub Zimoch/rowery.org

W blokach startowych nie pojawi się z kolei Michał Kwiatkowski. Kolarz ekipy Omega Pharma-Quick Step po bardzo intensywnej części sezonu i starcie w Tour de France zdecydował się na opuszczenie wyścigu i odpoczynek.

Wspólnie z ekipą podjęliśmy decyzję o tym, że nie wystartuję w Tour de Pologne. Nie wystartuję ze względu na bardzo udaną i intensywną część sezonu. W końcówce Touru zmęczenie się nawarstwiało, więc myślę, że najlepszą decyzją będzie odpuszczenie Tour de Pologne

- oznajmił trzeci kolarz tegorocznego Liege-Bastogne-Liege.

Kwiatkowski, który w pierwszej fazie sezonu triumfował sześciokrotnie, na trasie Tour de France sprawdzał swoje możliwości i starał się powiększyć bagaż doświadczeń. Sił zabrakło Polakowi w najwyższych górach, a po zakończeniu trzytygodniowych zmagań 24-latek myśli o odpoczynku przed dalszą częścią sezonu.

Nie będzie zatem oficjalnego ważenia dwóch zawodników - mnie i Rafała. Trzymam kciuki za Rafała i Polaków, wiem, że Rafał jest w stanie walczyć o najwyższe laury

- dodał z uśmiechem.

Kwiatkowski ma przed sobą miesiąc odpoczynku. Pojawi się na starcie i mecie polskiego wyścigu, jednak czas wolny przeznaczyć chce na wypoczynek w gronie rodziny.

Teraz odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną. Pojawię się na starcie Tour de Pologne w Gdańsku i Toruniu, na mecie w Bydgoszczy. Będę wypoczywał, nie wiem jeszcze gdzie, może wreszcie pojadę nad jezioro. Nie chcę planować tego czasu. Jest mi przykro, że muszę zrezygnować z Tour de Pologne, ale muszę to przeskoczyć i myśleć o końcówce sezonu

- mówił 24-latek, który w końcówce sezonu wystartuje w GP Plouay, Tour of Britain oraz mistrzostwach świata.

fot. Paweł Gadzała/rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: