Torowe Mistrzostwa Europy 2014: złoty Rajkowski, 9 medali dla Polski

W wielkim stylu zakończyli reprezentanci Polski udział w młodzieżowych mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. Ostatniego dnia biało-czerwoni zdobyli trzy medale, w tym ten najcenniejszy – złoty.

Zdobył go Patryk Rajkowski w keirnie juniorów. Polak wygrał wszystkie biegi – w 1. rundzie w półfinale oraz w głównym finale. Pokonał Moritza Meissnera (Niemcy) i Jiri Fantę (Czechy). Dla kolarza UKS Jedynka Limaro Kórnik, który zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji indywidualnej PZKol juniorów, był to drugi medal w tych mistrzostwach. Wcześniej zdobył brąz w sprincie. Drugi z Polaków startujący w keirinie, Marcin Czyszczewski zajął 12. lokatę.

Na podium, choć nieco niżej stanęła także juniorka Julita Jagodzińska. Zajęła ona w kerinie 3. miejsce. W finale A, przegrała tylko z Nicky Degrendele (Belgia) i Tatianą Kiselevą (Rosja). Jagoda Garczarek odpadła we wcześniejszej fazie rywalizacji.

Tę samą lokatę co Jagodzińska, w tej samej konkurencji wywalczył również, Mateusz Lipa (orlik). Lepsi byli tylko Nikita Shurshin (Rosja) oraz Matthijs Nuchli (Holandia). Dla Polski był to 9. medal tegorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy. Mateusz Rudyk nie przeszedł repasaży po 1. rundzie.

Katarzyna Kirschenstein i Urszula Łoś rywalizowały w finale B keirinu kobiet U23. Ukończyły go na 10. i 12. pozycji.

Zmagania w omnium zakończyły Łucja Pietrzak (U23) i Justyna Kaczkowska. Po pozostałych trzech konkurencjach – 500 m, okrążenie ze startu lotnego i wyścigu punktowym – Kaczkowska zajęły w generalce 7. pozycję, a Pietrzak 6.

Mikołaj Sójka i Paweł Zaleśny brali udział w madisonie juniorów. Zajęli oni 10. miejsce w biegu eliminacyjnym i na tym etapie rywalizacji zakończyli przygodę z mistrzostwami Europy.