Piękny umysł

psychologia-dla-sportowcow

"Sukces ma wielu ojców a porażka jest sierotą". Autorzy książki "Psychologia dla sportowców" zapewne rozumieją aspekt sportowej poligamii i nie nakazują szukać jedynego i właściwego nestora tego frywolnego rodu. Co najwyżej uzurpują sobie prawo do dalszego życia w konkubinacie z naszą matką, której na imię sportowa victoria.

Przyznam, że na początku dość sceptycznie podchodziłem do naszej książki-bohaterki. Jak niestety większość osób, które ma niewiele wspólnego z psychologią. A w szczególności psychologią sportową. Nie dotyczy to tylko statystycznego Kowalskiego, któremu stereotypowo-zaściankowe myślenie nakazuje nie wiązać swojej osoby ze wszelkimi rzeczami z przedrostkiem psycho- , ale również wielu zawodowych sportowców, którzy publicznymi deklaracjami manifestują swoją pogardę wobec nauki zajmującej się funkcjonowaniem ludzkiej psychiki. A niesłusznie. Okazuje się bowiem, że wielu z nas to doskonały materiał na czempiona, jednak przez lęk, brak motywacji i pewności siebie, możemy zmarnować tkwiący w nas potencjał.

Autorzy Costas Karageorghis i Peter Terry - znani na całym świecie europejscy psychologowie sportu. Na swoim koncie mają liczne publikacje z psychofizjologii i jej wpływu na sportowe wyniki. Naukową aktywność skupili głównie w Wielkiej Brytanii i Australii. Olbrzymie doświadczenie teoretyczne i praktyczne, głównie Terry'ego jako konsultanta uczestniczącego w ośmiu Igrzyskach Olimpijskich, osiemnastu imprezach rangi mistrzostw świata i dziewięciu turniejów wimbledońskich, zaowocowały pojawieniem się na rynku m.in. "Psychologii dla sportowców".

Karageorghis i Terry swoją książkę dedykują przede wszystkim trenerom, zaawansowanym sportowcom i rodzicom przyszłych mistrzów. Po lekturze, uważam, że jest to zbyt wąskie grono odbiorców. Pomimo obfitej ilości specjalistycznej terminologii, treść książki jest bardzo łatwo przyswajalna. Motywacja wewnętrzna, motywacja zewnętrzna, przepływ, wizualizacja kinestetyczna, centrowanie, dysocjacja... Brzmi tajemniczo, prawda? "Psychologia dla sportowców" nie jest jednak podręcznikiem akademickim z niezrozumiałymi definicjami. Wszystkie powyższe terminy zostały wyjaśnione charakterystycznymi i typowymi przykładami. Niczym wzorzec metra z Sèvres. Dzięki temu możemy zrozumieć motywy a nawet znaleźć wyjaśnienie spektakularnych porażek, bądź zaprzepaszczonych sportowych talentów.

Andre Agassi, Tiger Woods, José Mourinho, Andy Murray, Muhammad Ali, Serena Williams, Michael Phelps, Paula Radcliffe i wiele innych sportowych postaci światowego formatu, posłużyło jako przykłady do zanalizowania poszczególnych zagadnień. Wpływ rodziców, otoczenia, odziedziczone predyspozycje i wiele innych kwestii, które wpływały na ich rozwój. Co ich odróżnia od zwykłego człowieka? Jakie indywidualne cechy charakteru i temperamentu selekcjonują przyszłych mistrzów? Jak muzyka wpływa na poziom pobudzenia sportowca? Jak i kiedy stosować wizualizację i autohipnozę? Na te i mnóstwo innych pytań, odpowiedź znajdziecie w tej książce. Mało tego. Autorzy przygotowali bardzo dużo ćwiczeń, dzięki którym możemy przeprowadzić własny trening mentalny.

Polecam książkę "Psychologia dla sportowców"! To doskonałe kompendium wiedzy. Tak dla sportowców, trenerów jak i kibiców.

Autorzy: Costas I. Karageorghis, Peter C. Terry
Wydawnictwo: Inne Spacery
Liczba stron: 392
Okładka: miękka
Format:165x235 mm
Rok wydania: 2014

Egzemplarz recenzencki został przekazany redakcji dzięki uprzejmości wydawnictwa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: