Tour de France 2014: etap 8: sukces Blela Kadriego, problemy Michała Kwiatkowskiego

Blel Kadri (Ag2r) po ucieczce i wspinaczce do stacji narciarskiej Gerardmer w Wogezach wygrał ósmy etap Tour de France. 27-letni Francuz wyprzedził Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo) oraz lidera Vincenzo Nibaliego (Astana).

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) pomimo problemów na podjazdach ograniczył swoje straty i objął prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej wyścigu.

Trzy krótkie, lecz sztywne podjazdy usytuowane na ostatnich fragmentach trasy, kusiły do zabrania się w odjazd, ponieważ przy takiej konfiguracji ucieczka miała spore szanse powodzenia.

Szczęście uśmiechnęło się do Sylvaina Chavanela (IAM) i Niki Terpstry (Omega Pharma), do których na 40 kilometrze dojechali Simon Yates (Orica), Blel Kadri (Ag2r) i Adrien Petit (Cofidis).

Przewaga wynosiła wówczas 3:20 i szybko rosła. 10 minut pękło w połowie dystansu. Astana spokojnie prowadziła peleton, ponieważ żaden z piątki uciekinierów nie zagrażał pozycji Nibalego.

Ostatnie 50 kilometrów kolarze pokonali w przelotnie padającym deszczu. Za pościg zabrała się ekipa Katushy, do której dołączyły Garmin i Tinkoff, co sprawiło, że pierwszą z przełęczy, Croix des Moinats (kat. 2; 142 km; 7,6 km; 6%), uciekinierzy rozpoczęli zdobywać z zapasem nieco ponad 5 minut.

Długo nie zwlekając na wzniesieniu zaatakował Chavanel. Do kolarza IAM dołączył, a następnie wyprzedził Kadri. Za plecami czołówki tempo peletonu nie spadało, do pracy zabrał się Rafał Majka (Tinkoff). Z grupy spłynęli m. in. Peter Sagan (Cannondale) i Joaquim Rodriquez (Katusha), a w końcu również w otoczeniu kolegów z zespołu... Michał Kwiatkowski.

Kadri rozpoczął zjazdy 52 sekundy przed Chavanelem. Peleton notował stratę 4:30.

Francuz utrzymał bezpieczny zapas na Col de Grosse Pierre (kat. 2; 150 km; 3 km; 7,5%, max 16%) oraz bezpiecznie pokonał drogę na metę pod Côte de La Mauselaine (kat. 3, 1,8 km; 10,3%, max 13%), odnosząc największy sportowy sukces, a przy okazji wychodząc na prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Z tyłu na zjeździe z Grosse Pierre upadł Andrew Talansky (Garmin). Zespół Tinkoff nie przestawał narzucać tempa, co na La Mauselaine wyselekcjonowało kilkuosobową grupę najmocniejszych.

Alberto Contador przyspieszył, na kole Hiszpana "zawisł" Nibali. Blisko trzymał się Richie Porte (Sky). W takiej kolejności minęli linię mety na pozycjach za Kadrim.

fot. ASO/B.Bade

Wyniki 8. etapu Tour de France 2014 (GT), Tomblaine - Gerardmer (161 km):

miejsca polskich zawodników:
27. Michał Kwiatkowski + 3:56
51. Rafał Majka + 10:34
71. Michał Gołaś + 15:17
147. Bartosz Huzarski + 20:32
166. Maciej Bodnar + 20:32

po etapie

4. Michał Kwiatkowski + 2:26
53. Michał Gołaś + 30:10
86. Maciej Bodnar + 44:01
107. Bartosz Huzarski + 50:27
175. Rafał Majka + 1:13:13

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                          3:49:28
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          02:17
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        02:20
  4 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  02:24
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   02:28
  6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              02:36
  8 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     02:40
  9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         02:48
 10 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           02:54
 11 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       02:55
 12 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      03:01
 13 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 14 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                  03:28
 15 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            03:33
 16 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 17 John Gadret (Fra) Movistar Team                              03:35
 18 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                    03:37
 19 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 20 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 21 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       03:44
 22 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 23 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       03:47
 24 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     03:51
 25 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 26 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            03:55
 27 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             03:56
 28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          04:02
 29 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 30 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
 31 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     04:19
 32 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 33 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   04:28
 34 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                       04:29
 35 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                         04:37
 36 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            04:56
 37 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       05:04
 38 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       05:10
 39 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          05:14
 40 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 41 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                    05:26
 42 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     05:39
 43 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            05:59
 44 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        06:49
 45 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          07:49
 46 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 47 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  08:07
 48 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            10:34
 49 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 50 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
 51 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 52 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 53 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 54 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 55 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 56 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 57 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                10:43
 58 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          10:54
 59 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        11:30
 60 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 61 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 62 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 63 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 64 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              12:57
 65 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 66 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
 67 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                         13:34
 68 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits               14:48
 69 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 70 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 71 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                   15:17
 72 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                         16:13
 73 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 74 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 75 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         16:22
 76 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 77 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 78 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 79 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 80 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura          17:06
 81 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                      17:51
 82 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 83 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
 84 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
 85 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 86 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 87 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 88 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 89 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 90 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
 91 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
 92 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 93 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 94 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 95 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 96 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
 97 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
 98 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 99 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
100 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp
101 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
102 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
103 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
104 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
105 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
106 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
107 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
108 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
109 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
110 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
111 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
112 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol
113 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
114 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
115 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
116 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
117 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
118 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
119 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
120 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
121 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
122 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge                          18:24
123 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                     19:18
124 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       19:30
125 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step            19:45
126 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            19:48
127 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
128 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
129 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                              19:53
130 Peter Sagan (Svk) Cannondale
131 Marco Marcato (Ita) Cannondale
132 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
133 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
134 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                     20:05
135 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                             20:32
136 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
137 Edward King (USA) Cannondale
138 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
139 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
140 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
141 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
142 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
143 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
144 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
145 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
146 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
147 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
148 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
149 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
150 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
151 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
152 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
153 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
154 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
155 Elia Viviani (Ita) Cannondale
156 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
157 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
158 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
159 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
160 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
161 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
162 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
163 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
164 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
165 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
166 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
167 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
168 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
169 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
170 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
171 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
172 Danny Pate (USA) Team Sky
173 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
174 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
175 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
176 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                         20:47
177 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
178 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                       20:53
179 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
180 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              21:08
181 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                              21:24
182 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
183 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         21:43
184 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                            22:04
DNF Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol
DNS Mathias Frank (Swi) IAM Cycling

Lotna premia

  1 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                     20 pkt
  2 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   17
  3 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              15
  4 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               13
  5 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                               11
  6 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                               10
  7 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                           9
  8 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                     8
  9 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                7
 10 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                       6
 11 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step                5
 12 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                                  4
 13 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    3
 14 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                                  2
 15 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              1

Punkty

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               30 pkt
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                             25
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           22
  4 Richie Porte (Aus) Team Sky                                     19
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                      17
  6 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                   15
  7 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                 13
  8 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                        11
  9 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             9
 10 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               7
 11 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                           6
 12 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                          5
 13 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                             4
 14 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      3
 15 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                2

Premie górskie

Col de la Croix des Moinats, 142km

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                5 pkt
  2 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               3
  3 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                2
  4 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      1

Col de Grosse Pierre, 150k

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                5 pkt
  2 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               3
  3 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                2
  4 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      1

Cote de la Mauselaine, 161km

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                2 pkt
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                03:51:56
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:20
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             01:28
  4 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       02:36
  5 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            03:31
  6 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           08:06
  7 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
  8 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
  9 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                08:15
 10 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        09:02
 11 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        13:54
 12 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura          14:38
 13 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement       15:23
 14 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 15 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 17 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 18 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            17:20
 19 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 17:25
 20 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      18:04
 21 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 22 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 23 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 24 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 25 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 26 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                         19:15

Najbardziej waleczny 

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale

Drużynowo

  1 Ag2R La Mondiale                                          11:33:40
  2 Team Sky                                                     03:53
  3 Astana Pro Team                                              04:53
  4 Tinkoff-Saxo                                                 05:30
  5 Belkin Pro Cycling                                           05:58
  6 Movistar Team                                                06:09
  7 Omega Pharma-Quick Step                                      07:34
  8 FDJ.Fr                                                       08:38
  9 Team Europcar                                                10:05
 10 Lampre - Merida                                              13:34
 11 Cofidis, Solutions Credits                                   14:50
 12 Garmin - Sharp                                               14:59
 13 BMC Racing Team                                              18:32
 14 Lotto-Belisol                                                18:36
 15 Team Netapp-Endura                                           21:29
 16 Trek Factory Racing                                          21:40
 17 IAM Cycling                                                  23:32
 18 Bretagne - Seche Environnement                               27:38
 19 Team Katusha                                                 33:16
 20 Orica GreenEdge                                              36:25
 21 Team Giant-Shimano                                           41:56
 22 Cannondale                                                   54:23

Klasyfikacja po 8. etapie

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     33:48:52
  2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         01:44
  3 Richie Porte (Aus) Team Sky                                  01:58
  4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step             02:26
  5 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              02:27
  6 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                          02:34
  7 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         02:39
  8 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida                      02:52
  9 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling                       03:02
 10 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 11 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                            03:27
 12 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   03:32
 13 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     03:34
 14 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                03:37
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                03:54
 16 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                         04:22
 17 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                             04:38
 18 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                         05:09
 19 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling                     05:44
 20 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura                       06:08
 21 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida                     06:12
 22 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing             06:53
 23 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                           07:34
 24 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                       07:35
 25 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                            08:11
 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          08:13
 27 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement            10:23
 28 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                      10:43
 29 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling                   11:20
 30 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        11:35
 31 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step                  12:50
 32 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr                                   14:54
 33 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling                        15:58
 34 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                             16:49
 35 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           17:06
 36 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                            17:22
 37 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                  17:51
 38 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 18:17
 39 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                    18:27
 40 John Gadret (Fra) Movistar Team                              20:12
 41 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                       21:41
 42 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 43 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge                        22:37
 44 Marco Marcato (Ita) Cannondale                               23:07
 45 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                           23:19
 46 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             24:51
 47 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                           26:58
 48 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      27:08
 49 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                  28:28
 50 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      28:39
 51 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                         29:19
 52 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       29:47
 53 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step                   30:10
 54 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       30:20
 55 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 30:35
 56 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          30:38
 57 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          33:16
 58 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               33:28
 59 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                           33:31
 60 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            33:35
 61 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                       33:51
 62 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   34:20
 63 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                               35:20
 64 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                          35:56
 65 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        36:24
 66 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                             36:25
 67 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                        36:45
 68 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                        37:04
 69 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                37:13
 70 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team                          37:51
 71 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                              38:40
 72 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      38:47
 73 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                           39:11
 74 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                              39:41
 75 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       39:43
 76 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          40:37
 77 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 78 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          40:47
 79 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                               41:31
 80 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr                              41:45
 81 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                       41:54
 82 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          42:01
 83 José Serpa (Col) Lampre - Merida                             42:41
 84 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp                     43:40
 85 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida                           43:45
 86 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                               44:01
 87 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   44:06
 88 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            44:28
 89 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits       44:37
 90 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing            44:46
 91 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                              44:49
 92 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 45:09
 93 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement         45:38
 94 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        45:39
 95 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge                          45:42
 96 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling                     46:22
 97 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp                      46:29
 98 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                            47:27
 99 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     47:32
100 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                      48:05
101 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                          48:10
102 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                         48:37
103 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      48:43
104 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                        49:50
105 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                          50:10
106 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           50:17
107 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura                    50:27
108 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                50:52
109 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement          50:59
110 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                      51:02
111 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                   51:22
112 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                              51:43
113 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                           51:49
114 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      51:54
115 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           52:01
116 Yohann Gene (Fra) Team Europcar                              52:12
117 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura                           52:19
118 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                 52:20
119 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                         52:34
120 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       52:41
121 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement        53:08
122 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                        53:43
123 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                          53:44
124 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            53:46
125 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                54:07
126 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement       54:45
127 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                         55:24
128 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol                           56:23
129 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano                         56:25
130 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                         57:10
131 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                        57:40
132 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura                 57:54
133 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                            58:13
134 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                       58:33
135 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              58:48
136 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                         59:08
137 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo            59:23
138 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         59:24
139 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                59:37
140 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                              59:53
141 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits            01:00:04
142 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp                           01:00:09
143 Christian Meier (Can) Orica Greenedge                     01:00:36
144 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                    01:01:08
145 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura                 01:01:09
146 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                          01:01:22
147 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      01:01:37
148 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling                    01:02:01
149 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                      01:02:16
150 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                 01:02:45
151 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                         01:03:07
152 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credit  01:03:14
153 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                          01:03:16
154 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                         01:04:34
155 Danny Pate (USA) Team Sky                                 01:04:38
156 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr                               01:04:48
157 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp                           01:04:49
158 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:04:51
159 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:04:56
160 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       01:05:44
161 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:05:56
162 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp          01:06:18
163 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr                                01:06:36
164 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                         01:07:05
165 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement        01:07:56
166 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                         01:08:15
167 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step         01:08:17
168 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                    01:08:56
169 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement        01:09:55
170 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:10:06
171 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                               01:10:14
172 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura        01:10:48
173 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                    01:11:41
174 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                01:12:42
175 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:13:13
176 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      01:13:22
177 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                   01:14:11
178 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                  01:14:14
179 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team                  01:16:53
180 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             01:20:48
181 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura       01:21:00
182 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                  01:24:32
183 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                         01:34:40
184 Edward King (USA) Cannondale                              01:34:47

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                   267 pkt
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                              156
  3 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         146
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          117
  5 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step                     101
  6 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                               98
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           75
  8 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               63
  9 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         60
 10 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol                               56
 11 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                          55
 12 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                    54
 13 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                54
 14 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                          53
 15 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                              50
 16 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                      44
 17 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                       42
 18 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                41
 19 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement              38
 20 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                          37

Klasyfikacja górska

  1 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                               17 pkt
  2 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   6
  3 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               6
  4 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                                5
  5 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             4
  6 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    4
  7 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit         3
  8 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              3
  9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               2
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                           2
 11 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             2
 12 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      2
 13 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura              2
 14 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                          1
 15 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              1
 16 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement              1
 17 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              1
 18 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale                    1
 19 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                             1
 20 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step                        1
 21 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                     1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step          33:51:18
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:13
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                   01:06
  4 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                        09:09
  5 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                 15:51
  6 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp                       27:54
  7 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step                 28:09
  8 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge                            31:09
  9 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      36:21
 10 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   41:40
 11 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                            42:02
 12 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 42:43
 13 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida                        43:13
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                      49:28
 15 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp                           49:35
 16 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement       52:19
 17 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                         54:44
 18 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                   01:02:25
 19 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement       01:03:18
 20 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement      01:03:30
 21 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:07:40
 22 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                01:10:16
 23 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:10:47
 24 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      01:10:56
 25 Elia Viviani (Ita) Cannondale                             01:18:22
 26 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura       01:18:34

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          101:30:53
  2 Belkin Pro Cycling                                           05:23
  3 Team Sky                                                     05:31
  4 Ag2R La Mondiale                                             10:55
  5 Omega Pharma-Quick Step                                      17:17
  6 Tinkoff-Saxo                                                 20:04
  7 BMC Racing Team                                              20:47
  8 Movistar Team                                                25:06
  9 Lampre - Merida                                              25:09
 10 Trek Factory Racing                                          25:12
 11 Team Europcar                                                25:22
 12 Garmin - Sharp                                               25:35
 13 Team NetApp-Endura                                           27:12
 14 FDJ.Fr                                                       27:38
 15 Lotto-Belisol                                                31:07
 16 IAM Cycling                                                  31:32
 17 Team Katusha                                                 39:43
 18 Orica GreenEdge                                              43:29
 19 Cofidis, Solutions Credits                                   49:23
 20 Cannondale                                                01:02:41
 21 Team Giant-Shimano                                        01:15:41
 22 Bretagne - Seche Environnement                            01:17:31

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: