Szosowe Mistrzostwa Europy 2014: Sabrina Stultiens mistrzynią orliczek ze startu wspólnego

Holenderka Sabrina Stultiens zdobyła w szwajcarskim Nyon tytuł mistrzyni Europy w wyścigu ze startu wspólnego kobiet do lat 23.

Reprezentująca na co dzień barwy zespołu Rabobank-Liv zawodniczka pokonała na finiszu zbyt wcześnie cieszącą się Włoszkę Elenę Cecchini. Na trzecim miejscu dojechała Francuzka Annabelle Dreville.

Wyścig orliczek rozgrywany był na 9 rundach, 14,4 km każda. Peleton młodych zawodniczek z całej Europy pokonał większość trasy razem i dopiero na trzy kółka przed końcem do ataku ruszyły Stultiens, Checchini, Drenville i Portugalka Reis. Ta ostatnia szybko została z tyłu i trójka pomknęła w kierunku mety.

Praca w peletonie nie układała się i mimo wysiłków reprezentantek Rosji uciekające trio szybko powiększało przewagę. Na wjeździe na ostatnie kółko różnica wynosiła 1:07, dając atakującym podstawy do medalowych kalkulacji. Trio rozegrało między sobą finisz o złoto – Cecchini popełniła błąd, ręce w geście triumfu unosząc zbyt wcześnie. Kosztowało ją to złoty medal, gdyż Holenderka wystawiła jej koło na kresce.

Finisz o 4. miejsce wygrała Holenderka Thalita de Jong, prowadząc spóźnioną o 41 sekund grupę. 24. miejsce zajęła Anna Plichta, 27. Katarzyna Wilkos, a 49. Monika Żur.

Wyniki Szosowych Mistrzostw Europy 2014 – wyścigu ze startu wspólnego orliczek (CC), Nyon – Nyon (129,6 km):