Tour de France 2014: etap 4 - przekroje/mapki

8 lipca: Le Touquet-Paris-Plage - Lille (163,5 km)

Pierwszy etap po powrocie na kontynent rozpocznie się w Le Touquet-Paris-Plage. O miejscowości mówi się w kontekście najelegantszego kurortu północnej Francji, bardzo popularnego wśród mieszkańców Paryża.

Kolarze finiszowali będą w stolicy departamentu Nord, niegdyś ze stolicy średniowiecznego hrabstwa Flandrii - perły sukiennictwa i handlu - Lille. Miasto ma bardzo ciekawą historię - znajdowało się pod panowaniem m.in. Burgundii, Austrii i Hiszpanii, a podczas I i II wojny światowej było okupowane przez Niemców i poważne zniszczone. Mimo tych historycznych perypetii zachowały się tu piękne zabytki - katedra Notre-Dame-de-la-Treille de Lille i największe muzeum sztuki we Francji (poza Paryżem): Palais des Beaux-Arts w Lille, tu mieści się też siedziba klubu Lille OSC.

Po starcie teren nie będzie zbytnio wymagający, pierwsze utrudnienie pojawi się dopiero na 34. kilometrze, będzie to Côte de Campagnette (kat. 4; 34 km; 1 km; 6,5%). Następna nieoznaczona górka czeka na kolarzy w okolicach 67 kilometra. W miejscowości Renescure, na 80 kilometrze zlokalizowano strefę bufetu, a 12 kilometrów dalej znajduje się lotna premia na wzgórzu w Cassel.

W okolicach 108 kilometra peleton wjedzie do Belgii, konkretnie do Flandrii. Na jej terenie, 46 kilometrów przed metą przetną szczyt górskiej premii Mont Noir (kat. 4; 117,5 km; 1,3 km; 5,7%). Kolejne kilometry nie będą sprawiały już więcej trudności, kolarze powrócą do Francji, aby rozstrzygnąć losy tego etapu. Na 14 kilometrów przed metą kolarze wjadą do Lille i przekroczą pierwszy raz linię mety. Nieco ponad kilometr przed finiszem peleton wpadnie na ostry zakręt w lewo, który może zaważyć o kolejności na kresce.

Kolejna szansa dla sprinterów...

tdf14-mapa04

Lotna premia: 92 km

tdf14-profil04Górskie premie:
Côte de Campagnette (kat. 4; 34 km; 1 km; 6,5%)
Mont Noir (kat. 4; 117,5 km; 1,3 km; 5,7%)

tdf14.jpg-finisz04

Start do etapu o godz. 13:55, planowany finisz: 17:19-17:38.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:15.

mapki: ASO

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: