Tour de France 2014: Marcel Kittel triumfatorem 1. etapu

26-letni Niemiec Marcel Kittel (Giant-Shimano) wygrał pierwszy etap 101. edycji Tour de France oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Tłumy, nieprzebrane tłumy widzów towarzyszyły kolarzom od samiusieńkiego Leeds. Peleton po dojechaniu do Harewood House został przywitany przez księcia Williama i księżną Kate, a zaraz po opuszczeniu królewskiej posiadłości, równo z kilometrem 0, atak przepuścili Benoît Jarrier (Bretagne), Jens Voigt (Trek) i Nicolas Edet (Cofidis).

Słoneczna pogoda dopisywała. Sytuację na trasie kontrolowały ekipy Lotto, Giant i Omega Pharma, w tym Michał Gołaś.

Trójka powoli budowała przewagę, na pierwszej górskiej premii Cray (kat. 4; 68 km; 1.6 km; 7,1%) pękły 4 minuty.

Tuż za lotną premią (77 km) blisko 43-letni Voigt zaskoczył kolegów z ucieczki, podejmując solową akcję. Dwójka Francuzów szybko zwątpiła w doścignięcie Niemca, który jechał dziś swój 314. etap Wielkiej Pętli (w tym dwa wygrane). Przewaga Voigta w pewnym momencie przekroczyła 5 minut.

Trudna wspinaczka Buttertubs (kat. 3; 103,5 km; 4.5 km; 6,8%) podzieliła peleton, do czego przyczyniło się zatrzymanie tylnej części grupy na wąskiej drodze. Kontakt stracili m. in. Thibaut Pinot (FDJ.fr), Chris Horner (Lampre), Christophe Riblon (Ag2r), Daniel Navarro (Cofidis), Rafał Majka (Tinkoff) i Mark Cavendish (Omega Pharma).

Prowadzący kolarz Trek ostatni podjazd Griton Moor (kat. 3; 129,5 km; 3 km; 6,6%) minął z zapasem 35 sekund, dlatego po zdobyciu tam punktów do klasyfikacji górskiej, zwolnił i został doścignięty.

Grupki pozostające za peletonem odrobiły swoje straty na zjazdach. Nikt już nie podjął akcji zaczepnej, wszystko zmierzało do masowego finiszu.

Zespoły sprinterów rozpoczęły tasowanie w czołówce peletonu, migała tam sylwetka Michała Kwiatkowskiego. Grupie Omega Pharma udało się ustawić kilkuosobowy pociąg dla Marka Cavendisha.

Nieco ponad kilometr przed metą, na małym podjeździe, zaatakował Fabian Cancellara (Trek). Akcja Szwajcara wprowadziła zamieszanie, pościg Omegi pozwolił dogonić Spartakusa, ale marzenia Cavendisha runęły w jednej chwili, gdy ciężko upadł po kolizji z Simonem Gerransem (Orica), potrąconym przez Bryana Coquarda (Europcar).

Prowadzenie objął Peter Sagan (Cannondale), którego na ostatnich metrach wyprzedził jedynie Kittel. Cavendish trzymając się za ramię, po dłuższej chwili zebrał się i przekroczył linię mety.

Wyniki 1. etapu Tour de France 2014 ( GT), Leeds - Harrogate (190,5 km):

miejsca polskich zawodników:
53. Bartosz Huzarski + 0:00
116. Maciej Bodnar + 0:00
162. Michał Gołaś + 0:00
168. Rafał Majka + 1:30
186. Michał Kwiatkowski + 0:00

  1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                          4:44:07
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  3 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
  4 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  5 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  7 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  8 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
  9 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 10 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
 11 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 12 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
 13 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 14 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 15 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 16 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 17 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 18 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
 19 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 21 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 22 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 23 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 24 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 25 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp
 26 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
 27 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 28 Richie Porte (Aus) Team Sky
 29 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 30 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 31 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 32 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 33 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 34 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 35 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 37 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 38 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 39 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 40 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 41 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 42 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 43 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 44 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 45 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 46 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 47 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling
 48 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 49 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 50 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 51 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 52 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 53 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
 54 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 55 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 56 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 57 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
 58 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 59 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling
 60 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 61 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 62 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 63 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 64 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 65 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 66 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 67 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 68 John Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 69 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 70 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 71 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 72 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 73 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 74 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 75 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 76 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 77 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 78 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 79 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 80 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 81 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 82 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 83 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 84 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 85 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
 86 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 87 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 88 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
 89 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 90 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 91 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 92 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
 93 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 94 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
 95 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 96 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 97 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 98 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 99 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
100 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
101 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
102 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
103 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
104 John Gadret (Fra) Movistar Team
105 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
106 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
107 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
108 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
109 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
110 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol
111 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
112 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step
113 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
114 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
115 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
116 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
117 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
118 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
119 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
120 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
121 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
122 Marco Marcato (Ita) Cannondale
123 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
124 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
125 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
126 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
127 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
128 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
129 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
130 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
131 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
132 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
133 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
134 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
135 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
136 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
137 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
138 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
139 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
140 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
141 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
142 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
143 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
144 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
145 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
146 Stef Clement (Ned) Belkin Pro Cycling
147 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
148 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
149 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
150 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
151 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
152 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
153 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
154 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
155 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
156 Jesus Alberto Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
157 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
158 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
159 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
160 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
161 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
162 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
163 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
164 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
165 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                     01:28
166 Danny Pate (USA) Team Sky                                        01:30
167 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
168 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
169 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
170 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
171 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           01:50
172 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
173 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           01:54
174 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    02:05
175 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
176 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
177 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
178 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                02:15
179 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      02:22
180 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
181 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    02:25
182 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                                  02:29
183 Gregory Henderson (NZl) Lotto-Belisol
184 Edward King (USA) Cannondale
185 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                    02:39
186 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step                 00:00
187 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
188 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
189 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura              03:11
190 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
191 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                                03:37
192 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
193 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                             03:47
194 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                             00:00
195 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                             08:52
196 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
197 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre - Merida                  14:09
198 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step

Lotna premia

  1 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                                20 pkt
  2 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                       17
  3 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement                 15
  4 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                   13
  5 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                   11
  6 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                        10
  7 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step                         9
  8 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                       8
  9 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step                    7
 10 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                                       6
 11 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                        5
 12 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale                                      4
 13 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                                 3
 14 Gregory Henderson (NZl) Lotto-Belisol                                2
 15 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                         1

Punkty

  1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                              45 pkt
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                        35
  3 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                           30
  4 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                   26
  5 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                   22
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                   20
  7 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                               18
  8 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                              16
  9 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                          14
 10 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                              12
 11 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                         10
 12 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                                   8
 13 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                              6
 14 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                     4
 15 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                               2

Premie górskie

Cray (kat. 4; 68 km)
  1 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement                  1 pkt

Buttertubs (kat. 3; 103,5 km)

  1 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                                 2 pkt
  2 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                        1

Griton Moor (kat. 3; 129,5 km)

  1 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                                 2 pkt
  2 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                         1

Najbardziej waleczny


  1 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing

Drużynowo

  1 Team Sky                                                      14:12:21
  2 Team Netapp-Endura
  3 Belkin Pro Cycling
  4 Garmin - Sharp
  5 Tinkoff-Saxo
  6 Movistar Team
  7 Ag2R La Mondiale
  8 Orica Greenedge
  9 Trek Factory Racing
 10 BMC Racing Team
 11 Iam Cycling
 12 Astana Pro Team
 13 Team Giant-Shimano
 14 Bretagne - Seche Environnement
 15 Team Europcar
 16 Lotto-Belisol
 17 Fdj.fr
 18 Team Katusha
 19 Lampre - Merida
 20 Cannondale
 21 Cofidis, Solutions Credits
 22 Omega Pharma-Quick Step

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                         4:44:07
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  3 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp
  4 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  5 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  7 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  8 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling
  9 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 10 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge
 11 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 12 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura
 13 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 14 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 15 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 16 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 17 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 18 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol
 19 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol
 21 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling
 22 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 23 Tiago Machado (Por) Team Netapp-Endura
 24 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 25 Janier Alexis Acevedo Calle (Col) Garmin - Sharp
 26 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura
 27 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 28 Richie Porte (Aus) Team Sky
 29 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 30 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 31 Rui Alberto Costa (Por) Lampre - Merida
 32 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 33 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 34 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 35 Jean-Christophe Péraud (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 37 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 38 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 39 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling
 40 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling
 41 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 42 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
 43 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
 44 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 45 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 46 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 47 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
 48 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 49 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 50 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
 51 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 52 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
 53 Romain Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 54 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 55 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 56 Jack Bauer (NZl) Garmin - Sharp
 57 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
 58 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling
 59 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 60 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 61 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 62 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 63 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 64 Christopher Horner (USA) Lampre - Merida
 65 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 66 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 67 John Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 68 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 69 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
 70 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
 71 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 72 José Serpa (Col) Lampre - Merida
 73 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 74 Markel Irizar Arranburu (Spa) Trek Factory Racing
 75 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
 76 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 77 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 78 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 79 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 80 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 81 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 82 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 83 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 84 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
 85 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 86 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 87 Rein Taaramäe (Est) Cofidis, Solutions Credits
 88 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
 89 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 90 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 91 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
 92 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
 93 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling
 94 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 95 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 96 Benjamin King (USA) Garmin - Sharp
 97 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
 98 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 99 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
100 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
101 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
102 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
103 John Gadret (Fra) Movistar Team
104 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky
105 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
106 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
107 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
108 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
109 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol
110 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Seche Environnement
111 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step
112 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
113 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
114 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
115 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
116 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
118 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
119 Cedric Pineau (Fra) FDJ.fr
120 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
121 Marco Marcato (Ita) Cannondale
122 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
123 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
124 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
125 Rafael Valls (Spa) Lampre - Merida
126 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
127 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
128 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
129 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
130 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
131 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
132 Alex Howes (USA) Garmin - Sharp
133 Benat Intxausti (Spa) Movistar Team
134 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
135 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
136 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
137 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
138 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
139 José Pimenta Costa Mendes (Por) Team Netapp-Endura
140 Mickaël Delage (Fra) FDJ.fr
141 Christian Meier (Can) Orica Greenedge
142 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
143 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
144 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
145 Stef Clement (Ned) Belkin Pro Cycling
146 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
147 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
148 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp-Endura
149 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
150 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
151 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
152 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
153 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
154 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
155 Jesus Alberto Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
156 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
157 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling
158 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
159 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
160 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
161 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma-Quick Step
162 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin - Sharp
163 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
164 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
165 Jens Keukeleire (Bel) Orica Greenedge
166 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
167 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
168 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
169 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
170 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
171 Johan Van Summeren (Bel) Garmin - Sharp
172 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
173 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling                               00:20
174 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                     01:28
175 Danny Pate (USA) Team Sky                                        01:30
176 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
177 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
178 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp-Endura
179 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           01:50
180 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
181 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           01:54
182 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    02:05
183 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
184 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                02:15
185 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step                      02:22
186 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    02:25
187 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol                                  02:29
188 Gregory Henderson (NZl) Lotto-Belisol
189 Edward King (USA) Cannondale
190 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                    02:39
191 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp-Endura              03:11
192 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano                                03:37
193 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                             03:47
194 Andrew Talansky (USA) Garmin - Sharp                             00:00
195 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                             08:52
196 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
197 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Lampre - Merida                  14:09
198 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step

Klasyfikacja punktowa

  1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                              45 pkt
  2 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                        45
  3 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                   39
  4 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Sharp                           30
  5 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                   22
  6 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                                20
  7 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                   20
  8 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                               18
  9 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                       17
 10 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling                              16
 11 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement                 15
 12 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                          14
 13 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                              12
 14 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                   11
 15 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                         10
 16 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step                         9
 17 Paul Voss (Ger) Team Netapp-Endura                                   8
 18 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                       8
 19 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step                    7
 20 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                              6
 21 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                                       6

Klasyfikacja górskas

  1 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                                 4 pkt
  2 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement                  1
  3 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                        1
  4 Lars Bak (Den) Lotto-Belisol                                         1

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                  04:44:07
  2 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  3 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  5 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne - Seche Environnement
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
  7 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin - Sharp
  8 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
  9 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 10 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
 11 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 12 Nelson Oliveira (Por) Lampre - Merida
 13 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 15 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano

Klasyfikacja drużynowa

  1 Team Sky                                                      14:12:21
  2 Team Netapp-Endura
  3 Belkin Pro Cycling
  4 Garmin - Sharp
  5 Tinkoff-Saxo
  6 Movistar Team
  7 Ag2R La Mondiale
  8 Orica Greenedge
  9 Trek Factory Racing
 10 BMC Racing Team
 11 Iam Cycling
 12 Astana Pro Team
 13 Team Giant-Shimano
 14 Bretagne - Seche Environnement
 15 Team Europcar
 16 Lotto-Belisol
 17 Fdj.Ff
 18 Team Katusha
 19 Lampre - Merida
 20 Cannondale
 21 Cofidis, Solutions Credits
 22 Omega Pharma-Quick Step

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: