Czas i nacisk

kolarstwo-podstawy-treningu-

Wykreowana i wprowadzona w życie, przez jedną z zawodowych grup kolarskich, filozofia „marginal gains” każe szukać limitów w nawet najbardziej odległych kolarstwu naukach. Poszukajmy i my.

Prawdopodobnie istnieją tylko dwa aspekty łączące kolarstwo i geologię. Czas i nacisk. Tak w przypadku geologii jak i cyclingu, uzyskamy finalny efekt, gdy główną rolę odgrywają właśnie te czynniki. W geologii dosłownie, w kolarstwie jest to przenośnia, bowiem sam czas niczego nie uczyni. Musi być to odpowiednio zaplanowany okres naszego życia, na którym swoje piętno odciśnie rower i ciężkie treningi.

Po lekturze „Kolarstwo. Podstawy treningu” o autorze możemy powiedzieć, iż jest osobą traktującą trening całościowo. Dominik Lau przeprowadzając czytelnika przez wszystkie rozdziały, skrupulatnie objaśnia istotę kolarskiego rzemiosła. Abyśmy nie mieli cienia wątpliwości. Choć takowe często pojawiają się w początkowym okresie naszej przygody z dwoma kółkami.

Pierwsze rozdziały książki zostały poświęcone najważniejszemu elementowi całej układanki, czyli anatomii człowieka i fizjologii poszczególnych układów bezpośrednio związanych z treningiem i jego naukowymi podstawami. Zawarte tam informacje dotyczącą budowy ciała i zachodzących podczas wysiłku procesów biochemicznych. Dość dokładnie zostały przybliżone kwestie planowania, obciążenia, regeneracji i adaptacji treningowej.

W książce poruszono również elementarne zasady przygotowania fizycznego, na który składają się trening siłowy, rozciąganie, trening na rowerze stacjonarnym i regeneracja. Dominik Lau skupia się również na bardzo ważnym a dość często bagatelizowanym aspekcie, czyli przygotowaniu psychicznemu. Tak w okresie przygotowawczym jak i startowej wizualizacji, motywacji i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Z wszystkich powyżej wymienionych kwestii, płynnie przechodzimy do naszych ulubieńców, czyli rowerów. Rozdział poświęcony ich budowie i dostępnym na rynku komponentom. Zasięgniemy tu wiele istotnych rad, dotyczących np. wyboru ramy w korelacji ze wzrostem i pozycji na rowerze, będącej kompromisem pomiędzy wygodą a aerodynamiką.

Druga część książki poświęcona jest właściwemu treningowi kolarskiemu, jego planowaniu, kontrolowaniu oraz diecie. Scharakteryzowany trening z monitorem pracy serca i jego wpływ na rozwój poszczególnych dyscyplin i elementów kolarstwa to informacje opracowane na podstawie wieloletniej pracy z kolarzami zawodowymi. Dominik Lau przedstawia różne metody treningowe i ich oddziaływanie na rozwój konkretnych cech niezbędnych do uzyskania pożądanych wyników. Do naszej dyspozycji został sporządzony gotowy plan treningowy. Musimy pamiętać jednak o tym, że każdy ma indywidualne predyspozycje i wszelkie zalecenia powinniśmy elastycznie dopasowywać do swoich potrzeb i możliwości.

W trzeciej części zapoznamy się z podstawowymi i zaawansowanymi technikami jazdy na rowerze. Od rowerowego „raczkowania”, na które składają się m.in. pedałowanie i właściwa trajektoria but-mechanizm korbowy, aż po wszystkie zaawansowane czynności i niuanse dotyczące kolarstwa zawodowego.

Ostatnie strony książki to skromny hołd i ukłon w stronę historii kolarstwa i najważniejszych wyścigów.

„Kolarstwo. Podstawy treningu” warto nabyć i korzystać z zamieszczonych w niej cennych informacji.

Liczba stron: 300
Wydawca: Buk Rower
Rok wydania: 2012
Format: okładka miękka 260x205mm , e-book

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: