Prezentacja Giro d'Italia Internazionale Femminile 2014

Po raz 25. najlepsze zawodniczki świata rywalizowały będą na trasie włoskiego wyścigu Giro Rosa.

Giro d'Italia Internazionale Femminile, czyli w skrócie Giro Rosa, to największy kobiecy wyścig w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Największy i najbardziej prestiżowy. Panie walczą o różową koszulkę, zmagania rozpoczynając 4 lipca. Zwyciężczynię poznamy 13 lipca na szczycie legendarnego podjazdu Madonna del Ghisallo.

W tym sezonie wyścig liczy 9 etapów i prolog - 10 dni - czyli o dwa więcej niż przed rokiem.

Na starcie 20 zespołów z całego świata, a w licznym peletonie 6 zawodniczek z Polski.

Trasa:

Kolorowy peleton do pokonania ma 953 kilometry, w tym trzy odcinki zakończone na podjeździe. Start wyścigu nastąpi w położonej na południe od Rzymu Casercie, a zawodniczki pokonają 2-kilometrowy prolog. W okolicy rozegrane zostaną także dwa pierwsze odcinki, których główną trudnością będą poprowadzone wokół miasteczek rundy.

Czwartego dnia droga wiedzie na północ, a w końcówce dwa podjazdy - jeden dwukilometrowy, a potem finałowy - 5 km, średnio 6%. Kolejnego dnia, we wtorek, zawodniczki przenoszą się nad Adriatyk, rozpoczynając podróż na północ. Wzdłuż wybrzeża poprowadzone są dwa odcinki - na czwartym etapie w końcówce do pokonania premia górska, na piątym prognozujemy finisz z peletonu, który wcześniej minie San Marino.

Szósty i siódmy etap poprzedzą dłuższe transfery - najpierw zawodniczki przeniosą się w okolice Wenecji, do prowincji Treviso. Do pokonania będzie trudny odcinek, z 10-kilometrowym podjazdem zlokalizowanym 28 kilometrów przed metą. Następnego dnia łatwiej, acz tylko z pozoru. Transfer na zachód, start w Aprice, finisz w Chiavennie, czyli podróż wzdłuż szwajcarskiej granicy. Na ostatnim kilometrze niespodzianka - ostatnie 600 metrów prowadzi stanowczo do góry, średnie nachylenie oscyluje wokół 5%.

Decydująca faza imprezy to finałowe odcinki. Dziewiątego dnia zawodniczki wystartują nad jeziorem Maggiore, a po 79 kilometrach zdobywały będą trudny i sztywny 11-kilometrowy podjazd w Varzo-San Domenico.

Finał zmagań to 80-kilometrowy etap z metą na Madonna del Ghisallo (10,2 km, 5,2%, max. 14%), podjeździe znanym doskonale z wyścigu Il Lombardia.

Prolog:  Caserta - Caserta (2,05 km)

giro-donne14-prolog

Etap 1: S. Maria a Vico - S. Maria a Vico (95,2 km)

giro-donne2014-01

Etap 2: Frattamaggiore - Frattamaggiore (120 km)

giro-donne2014-02

Etap 3: Caserta - San Donato Val di Comino (125,3 km)

giro-donne2014-03

Etap 4: Alba Adriatica - Jesi (118 km)

giro-donne2014-04

Etap 5: Jesi - Cesenatico (118,3 km)

giro-donne2014-05

Etap 6: Gaiarine - S. Fior (112 km)

giro-donne2014-06

Etap 7: Aprica - Chiavenna (91,8 km)

giro-donne2014-07

Etap 8: Verbania - San Domenico di Varzo (90,3 km)

giro-donne2014-08

Etap 9: Trezzo sull’ Adda - Madonna del Ghisallo (80,1 km)

giro-donne2014-09

Uczestniczki

Na starcie stanie 20 zespołów i 160 zawodniczek, w tym 6 Polek.

Tytułu broniła będzie Amerykanka Mara Abbott (Unitedhealthcare), która wyścig w karierze wygrała już dwukrotnie. Po trzeci triumf jedzie także Marianne Vos (Rabobank-Liv), a do walki powinny włączyć się także reprezentująca barwy Giant-Shimano Niemka Claudia Hausler, druga przed rokiem Włoszka Tatiana Guderzo (Ale Cipollini), Amerykanka Evelyn Stevens (Specialized-lululemon) czy Brytyjka Emma Pooley (Lotto-Belisol).

W peletonie zobaczymy też zawodniczki z Polski. Słoweńską ekipę BTC City Ljubljana poprowadzi Eugenia Bujak, włoskiej Vaiano Fondriest przewodzić powinna 8. zawodniczka Giro Rosa 2011 - Sylwia Kapusta-Szydłak. U boku doświadczonej zawodniczki pojedzie też młoda Ewelina Szybiak.

W barwach ekipy Rabobank-Liv na trasę wyruszy Katarzyna Niewiadoma, która debiut w wyścigu połączyć będzie chciała z efektywną pracą na Vos, a w miarę możliwości - szukaniem szans dla siebie. W składzie ekipy Ale Cipollini wystąpi Małgorzata Jasińska, a w holenderskiej Boels Dolmans Katarzyna Pawłowska.

Wstępna lista startowa dostępna jest tutaj.

Historia

Kobieca edycja Giro d'Italia rozgrywana jest od 1989 roku, z przerwą w latach 1991-92. Wyścig jest jedyną tak długą imprezą w kalendarzu od czasu upadku Tour de France Feminin.

Największą ilością zwycięstw w klasyfikacji generalnej wyścigu poszczycić może się Włoszka Fabiana Luperini (1994-98 i 2008). W ostatnich latach koszulki dzieliły między siebie Vos i Abbott - Amerykanka wygrała w 2010 i 2013 roku, podczas gdy Holenderka triumfowała w sezonie 2011 i 2012.

Nazwa Giro Rosa jest stosunkowo nowa - wprowadzono ją dopiero w poprzednim sezonie. Wcześniej wyścig znany był jako Giro Donne lub pod oficjalną nazwą - Giro d'Italia Internazionale Femminile.

Relacja/transmisja

Impreza nie jest transmitowana na żywo, jednak włoska telewizja RAI Sport 2 pokazywała będzie materiał zarejestrowany na trasie po etapach. Relacje tekstowe z każdego z etapów pojawiały się będą bezpośrednio po zakończeniu etapów na stronie rowery.org.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: