Mistrzostwa Polski 2014: start wspólny elity mężczyzn: Bartłomiej Matysiak zwycięzcą

Niespełna 30-letni Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) zdobył tytuł mistrza Polski w wyścigu ze startu wspólnego.

W samo południe 80-osobowy peleton ruszył z Sobótki na trasę mistrzowskiego wyścigu, zmagając się z dystansem 222 kilometrów, podzielonym na 10 rund. Pogoda sprzyjała, było ciepło, pochmurnie, momentami przypominał o sobie lekki wietrzyk.

Po wstępnych harcach na drugiej pętli zawiązała się ucieczka w składzie Robert Radosz, Leszek Pluciński (obaj BDC MarcPol), Emanuel Piaskowy (ActiveJet), Kamil Zieliński (Mexller), Jacek Morajko (CCC Polsat Polkowice) i Przemysław Niemiec (Lampre-Merida).

Akcja długo nie przetrwała, za to z przodu pojawili się Wojciech Halejak, Artur Detko (obaj Mexller), Mateusz Czajkowski (Wibatech Fuji Żory), Piotr Kirpsza i Mateusz Komar (obaj BDC MarcPol), Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice) i Piotr Polus (A.PO.GE U Charente Maritime).

40 sekundowa różnica wzrosła do minuty po czwartym okrążeniu, a czołówkę wzmocnili Emanuel Piaskowy, Mariusz Witecki (Mexller), Karol Domagalski (Caja Rural), Jarosław Kowalczyk, Robert Radosz (obaj BDC MarcPol), Piotr Gawroński, Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice) i Konrad Tomasiak (Vs Hyerois).

Półmetek uciekinierzy minęli z zapasem 1:32, ale to nie było wiele, ponieważ praca zawodników Omega Pharma/Etixx sprawiła że cztery rundy przed końcem wszystko rozpoczęło się na nowo.

Atakował Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), do którego dojechali Detko i Radosz. Gonił Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), a rozciągnięty na Przełęczy Tąpadła peleton tracił nie więcej niż 30 sekund.

W końcu ukształtowała się z tego 16-osobowa czołówka, w której znajdował się nowy mistrz Polski, natomiast brakowało obrońcy tytułu Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step). Z przewagą 3:20 po siódmej pętli uciekali: Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), Łukasz Owsian, Mateusz Taciak, Marek Rutkiewicz, Adrian Honkisz, Bartłomiej Matysiak, Tomasz Marczyński (wszyscy CCC), Maciej Bodnar (Cannondale), Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht-Author), Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Robert Radosz i Leszek Pluciński (obaj BDC), Artur Detko (Mexller), Paweł Franczak, Paweł Brylowski i Michał Podlaski (wszyscy ActiveJet).

Przy biernej postawie pościgu czołowa grupa zwiększyła różnicę do przeszło 6 minut przy wjeździe na przedostatnie okrążenie.

Po zwycięstwo ruszył Bodnar. Zawodnik Cannondale zyskał 45 sekund, a ostatnią rundę rozpoczął 38 sekund przed pościgiem napędzanym siłą mięśni sześciu kolarzy CCC.

Praca Cycków nie poszła na marne. Bodnar został doścignięty, a z przodu pojawiła się dziewiątka Rutkiewicz, Marczyński, Kasperkiewicz, Niemiec, Pluciński, Podlaski, Franczak, Gołaś i Matysiak.

Na końcowym fragmencie czołówka rozsypała się. Zaatakował Podlaski, za którym pogonili Matysiak i Franczak. Ten ostatni ruszył pierwszy na małym podjeździe prowadzącym do mety, ale największą szybkość zachował Matysiak, który pewnie pokonał rywala z zespołu ActiveJet.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn o mistrzostwo Polski 2014, Sobótka (222 km, 10 x 22 km):

 1. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)   5:06:25
 2. Paweł Franczak (ActiveJet Team)         00:01
 3. Michał Podlaski (ActiveJet Team)         00:09
 4. Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht-Author)   00:32 
 5. Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step)      00:34
 6. Leszek Pluciński (BDC MarcPol)          00:38
 7. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)
 8. Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice)     00:39
 9. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)     00:48
 10. Artur Detko (Mexller Team)           02:52

KOMPLET WYNIKÓW

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: